Fatih Terim’den maç sonunda VAR çıkışı

Gattuso

New member
Üstün Lig’de Göztepe’yi 2-1 mağlup eden Galatasaray’da teknik yönetici Fatih Terim, maç sonunda açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim ise ekip ile taraftarın bütünleştiğini söyleyerek, “Bizim kazandığımız tarihi zaferlerin içerisinde Ali Sami Yen Stadı’nda taraftarlar bütünleşirdi. Evvel o ıslık geldi lakin ardından sağduyulu taraftarların, Galatasaraylılığa yakışan bir hal içerisinde gruplarına dayanak olduklarını gördük. Ali Sami Yen’de bizim en büyük gücümüz onlardı. Tarih boyunca tüm muvaffakiyetlerde birliktedik. Bugün de o ani reaksiydaha sonrasında, Galatasaray ekibiyle tribündeki taraftarın birleşmesinden ortaya epeyce hoş bir oyun ve galibiyet çıktı. Ümit ederim, bu birliktelikle yeni zaferler elde etmeye devam ederiz. Bugün bizim için ümit ederim ki yeni bir başlangıç olur. Biz geleceği olan bir ekibiz. Çoğumuz genciz. Bu demek değildir ki bu çocuklar deneyim kazanıncaya kadar şampiyonluktan, kupadan vazgeçtik. Bu samimi sevginin, bu samimi birleşmenin değerini vurgulamaya çalışıyorum ben. hiç bir Galatasaraylı oyuncu kaybetmek istemez. hiç birimiz istemeyiz. Bizim tek desteğimiz taraftarımız. Daha büyük bir küme, ıslıklamayacaksınız arkadaş dedi ve tüm stat birleşip oyuncuyu da ayağa kaldırdılar ve oyundan zevk aldılar. Biz her şey için savaşacağız, şampiyon olmak için uğraşacağız. Her vakit onlara muhtaçlığımız var. Bizim kulüp kültürümüz, DNA’mız bu biçimde. Galatasaray var çok da bu devam edecek. Yüzlerce maç söyleyebilirim, birliktece kazandığımız. Dışarıda da içeride de. Yakışan budur Galatasaray taraftarına. Kendilerine bugün için teşekkür ederim. Öbür türlüsü beğenilen durmuyor. Bizim üzere Avrupa şampiyonu olmuş, Türkiye’nin en çok şampiyonluğu kazanmış topluluğa hiç yakışmıyor. Her şey yerli yerine oturdu diye düşünüyorum. Çok hoş tezahüratlar oldu. Bu da bizim kadromuza yansıdı. Bugünün en büyük hasılatlarından biri de budur” dedi.

“Daha âlâ oynayacağız”

“Devre içinde ekibe ne söylemiş olduniz” sorusuna Fatih Terim, şu cevabı verdi: “Ben bilhassa gençlere risk almalarını, inisiyatif kullanmalarını, kusur yapmaktan korkmamalarını söylüyorum. Arkadaşlarının protesto edildiğini görmek onları biraz şaşırtmıştı fakat değişiklikleri yapıp nasıl oynayacağımızı söylemiş oldukten daha sonra, buradan kazanarak çıkacağımızı söylemiş olduk. Onlar da işi gördüler. Sahiden ikinci yarı baktığımızda daha hayli konumumuz var, daha hayli golümüz olabilir. Birinci isabetli şut gol olmuştu Göztepe’nin. Güzel ki oldu. Muslera kurtarsaydı kırmızı da nazaranbilirdi. Bir de penaltı konumu var ki, kimileri demek ki hem sahanın ortasında bakılırsamiyor tıpkı vakitte VAR’da nazaranmiyor. İkinci yarı, birinci yarıdan daha düzgün oynadık. Çok durum vermemiştik fakat kendi yanlışımızdan birinci isabetli şut gol oldu. 2-1’den daha sonra düzgün oyunumuz devam etti. Daha düzgün oynayacağız, daha fazlaca uğraş edeceğiz fakat benim keyifli eden oyun içerisindeki pres ve baskı anlayışımız. Taraftarla ikisi birleşince goller de geldi. Birinci gol yanlışlı da olsa, ikinci gol, Morutan’ın golü fazlaca şıktı.”

“Transferi kastetmedim”

Yukatel Kayserispor maçının akabinde yaptığı “1 Ocak” açıklamasının yanlış anlaşıldığını kaydeden Terim, “Ben de bu söylemimin transfer bildirisi üzere algılanacağını hiç düşünmedim. Biz FFP’nin acısını epeyce çektik, daima birlikte. Sattığın kadar alı yaşadık. Bunu muvaffakiyetle atlattık. Kendimize bir strateji belirledik, lider ve idaremizle. Bizim stilimiz bu. Tam karşıtı ocak ve temmuzda küçük dokunuşlarla grubumuzu destek edebiliriz. Kadromuzun birçoklarını tamamladık aslına bakarsanız. Ben transferi kastetmedim. Tam bilakis ilerledikçe daha düzgün oynayacağımızı ve gelişim sağlayacağımızı söylemiş oldum. Stratejimize bakılırsa gidiyoruz. Olağan ki eksiklerimize nazaran hareket edeceğiz ancak bütün anlayışımız bu olacak. Ocakta da temmuzda da kimi şeyler olabilir lakin bu yalnızca ekibin tamamını değiştirmek değil. bu biçimde bir zorunluluğumuz yok. Aldığımız oyunculardan mutluyuz, eksikleri de tamamlayacağız. Oyuncu ayrıldı, beklemediğimiz bir durum oldu, biz bunları yaşadık, bu biçimde durumlar olursa gereğini yaparız ancak onun haricinde küçük dokunuşlar halinde eksiklerimizi gidermeyi düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

“Atak oyuncularımıza daha fazlaca baht vermek istiyorum”

“Diagne daha epeyce talih bulacak” diyen Terim, “İnşallah aldıkça daha düzgün oynayacak. Atak oyuncularımız bizim için epeyce kıymetli. Çok duruma girip az atmak demek, hesabı epeyce sıradan. Onlara daha hayli baht vermek istiyorum açıkçası. Diagne gol hükümdarı da olmuş bir oyuncu. Çalışıyor. Ben daha yeterli oyunlar bekliyorum Diagne’den, olacaktır da. Mustafa’dan da Diagne’den de bekliyorum” açıklamasını yaptı.

“2-2 bitse ne olacak?”

VAR hakemliğini, yalnızca bu hususta eğitim almış şahısların yapması gerektiğini söyleyen tecrübeli çalıştırıcı, “Bu hususun uzmanları belirli, muhatapları aşikâr. Kimi ilgilendiriyor, kimi rahatsız ediyor, kimin hakkını yiyor, o da belirli. Bugün bana, yarın ona. Ben dönem başından beri ısrarla söylüyorum. Açıkçası bugün de uygun oyunumuzun önüne geçsin istemiyorum. Lakin Alpaslan’ın konumunu birebir anda kulübede seyrettiğim için. Ne derseniz bir karşılık alırsınız. Hareketli değildi, top oyunda değildi. Daima var yanıt. Orta hakem görmezmiş. Pekala görmedi VAR’ı koyduk, değil mi? Bu nasıl bir şey? Niçin çağrılmaz, niçin görülmez? Ne denecek onu merak ediyorum. Mustafa Öğretmenoğlu bana 6-8 maç verdirmeyi biliyor. 2-2 bitse ne olacak? Kendime değil, bize de olsa ver kardeşim. sıradan bir darbe var. VAR hakemliğini farklı bir uzmanlık alanı olarak görüyorum. Aktif hakemler olmamalıdır. Bu benim şahsî fikrim. Lakin yanlışlar hayli bariz olunca. Orta hakemin konsantresi öbür yere dedik, eyvallah. VAR? VAR için bu işin kursunu, seminerini, çalışmasını yapmış isimler gerekiyor” dedi.