Fehmi Koru: Mehmet Uçum’un mantığına göre ‘1+1+1’in kararınun 2 olması gerekiyor

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Fehmi Koru*

Dünden beri aldı mı beni sıradan derin bir düşünce…

Torunlarıma ‘1+1+1=2’ olduğunu nasıl anlatacağım düşüncesi…

Birinci erkek torunumun odasının duvarında dev bir matematik tablosu var. Çarpma, toplama, çıkarma, bölme hesaplarını o tabloya bakarak öğreniyor. Tablodan üstte verdiğim ‘1+1+1’ toplamı kararınun 3 olduğunu öğrendi. Artık ona “Hayır, o tabloda o denli olabilir, lakin bizim ülkemizde kimi alanlarda her vakit o denli olması gerekmiyor” demem gerekiyor.

niçini, vaktinde yapılması durumunda önümüzdeki seçimde Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olamayacağını anayasanın amir kararına bakarak ileri süren hukukçulara karşı, Cumhurbaşkanı başdanışmanı unvanı ve Külliye’deki birtakım istişare şuralarında üyeliği bulunan Mehmet Uçum’un kullandığı münasebet.

Okuyalım:

“Hukuken bir mahzur yok. Ben anayasa taslak çalışması esnasında da şahsen çalışma kümesinin içerisinde yer aldım. Buna bakılırsa 2 devri içeren 101. unsur tümden bir daha yazıldı. Eski 101. unsur yürürlükten kaldırıldı. 16 Nisan’da da halk oylamasıyla esasen devreye girdi. ötürüsıyla bir Cumhurbaşkanının iki periyottan çok nazaranv yapamaması kuralı 16 Nisan 2017’de devreye girmiş bir kuraldır. 16 Nisan 2017’den daha sonra Sayın Cumhurbaşkanı 1 devir nazaranv yaptı. ötürüsıyla 2023 seçimlerinde aday olursa bu ikinci devri olacaktır.”

Neymiş?

Cumhurbaşkanı 2017 daha sonrasında bir periyot nazaranv yapmış; 2023 seçiminde aday olursa bu ikinci devri olacakmış…

Pekala ya 2014-2017 içinde yaptığı bakılırsav neydi?

bu biçimde da Cumhurbaşkanı idi Tayyip Erdoğan…

Mehmet Uçum’un mantığına göre ‘1+1+1’in kararınun 2 olması gerekiyor.

Başdanışmanlar mükemmel beşerler.

Külliye’de ‘Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’ lideri unvanıyla nazaranv yapan Prof. Göksel Aşan da, Aralık ayı sonunda çıktığı bir TV programında, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, “Ocak ayında eksi enflasyonla tanışacağız” açıklamasını yapmıştı.

Ocak 2022 ayının enflasyonu son 20 yılın en yükseği olarak gerçekleşti.

Farklı gerçekten…

TBMM lideri sıfatı da bulunan Mustafa Şentop da kısa müddet evvel Mehmet Uçum istikametinde görüş açıklamış, hatta bu mevzuda bir makale yazacağını da duyurmuştu.

Kendisi anayasa profesörüdür.

Umarım vaat ettiği o makaleyi yazmaz TBMM lideri.

Aksi biçimde, matematikte öğrendiklerinin gerçek olduğunu, tersine yapılan açıklamalara kulak asmamaları gerektiğini torunlarımıza nasıl söyleyeceğimizi düşünen bizim gibiler, daha değerli mevzuları onlara anlatmakta da zorlanırız.

Hukukçulara düşen, AK Parti başkanı de olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, bir daha aday olmayı nitekim düşünüyorsa, “Efendim, seçimin tarihini birkaç ay olsun erkene alan bir sonucu Meclis’ten geçirelim, muhalefet de buna itiraz etmez, birebir vakitte üçüncü kere aday olmanız durumunda çıkabilecek hukuksal tartışmalardan kaçınmış oluruz” tavsiyesinde bulunmaktır.

Mevzuyla ilgili anayasa unsuru (101) diğer hiç bir manaya gelmeyecek kadar açık çünkü; onun tek istisnasının yolunu m. 116 gösteriyor. Hukukçu olmayanlar bile o iki maddeyi anlayabiliyor; sorun önlerine geldiğinde tamamı hukukçulardan oluşan devlet kurumları mevzuyu farklı yorumlamakta zorlanacaklardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir daha aday olmak isteyeceği konusunda kuşkuluyum. 1994 yılından bu yana girdiği çabucak her seçimden muvaffakiyetle çıkmış bir siyaset adamı Tayyip Erdoğan. Bu başarılarında havayı uygun koklaması yanında bilimsel araştırmalara değer vermesinin de rolü büyük.

En bariz istisna, son İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde, partisi ismine aday gösterilen Binali Yıldırım iken, seçmenin önüne “Unutmayın, bana oy vereceksiniz” teminatıyla çıktığı biçimde, bir kez de değil, tam iki defa -ve ikincisinde sıradan önemli açık orta ile- o seçimi kaybetmesidir Tayyip Erdoğan’ın…

Fakat ben bir daha seçime gitme sonucunı istemeye istemeye aldığı kanaatindeyim.

Yenileceğini bile nazaran seçime girmeyecek kadar siyasi aklı olan biridir Cumhurbaşkanı Erdoğan…

“Muhtar bile olamaz” denilirken başbakan ve sonunda iki defa cumhurbaşkanı olabilmesini sağlayan işte o siyasi aklıdır.

Seçim sath-ı mailine girildiğinde, kendisinin önüne gelecek sağlam olduğunu bildiği kamuoyu yoklamalarına bakar ve partisinin oylarının ümit vermediğini görür görmez, seçmen önüne seçilebilecek bir adayla gitmenin daha gerçek olacağını fark eder.

Fark edince de gereğini yapar.

Aday olmaz.

Ben bu biçimde düşünüyorum.

Bilhassa evvelki akşam altı muhalefet partisi başkanının gece yarılarına kadar süren ve samimi bir hava içerisinde geçtiği altına imzalarını koydukları bildiriye de yansıyan görüşmede çekilmiş fotoğraf Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kesinlikle düşündürmüştür.

Ortalarında pek az ortak hissede bulunan başkanlar bir masada onun yüzünden buluşabildi.

Destekçilerinin ekranlardan yenidenladıkları üzere, o altı parti önderini bir ortaya getiren hakikaten de Tayyip Erdoğan’ın kendisi…

bir daha destekçilerinin “Bütün sıkıntıları Tayyip Erdoğan’ı yerinden etmek” argümanları da yanlışsız.

Muhalefet o sayede giderek daha geniş kitleleri yanında buluyor.

Bu durum kamuoyu yoklamalarına da yansıyor.

Cumhur İttifakı içerisinde buluşan partiler, şimdiden ilan ettikleri adaylarıyla ve anayasanın ilgili hususunu görmezden gelerek giderlerse, Cumhurbaşkanlığı seçimi, iktidar cephesi açısından, İstanbul büyükşehir başkanlığı için yapılan ikinci -yenilenen- seçime benzeme riskini taşıyor.

O seçimin nasıl sonuç verdiğini ve bunun niye o denli olduğunu herkes biliyor.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden motamot alınmıştır.