Fenerbahçe Yüksek Divan Şurası’nda ‘Vefa Küçük’ gerginliği

Gattuso

New member
Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Şurası toplantısında Yüksek divan şurası üyelerinden Engin Turan‘ın, konuşması sırasında eski divan konseyi lideri Vefa Küçük‘e yönelik birtakım kelamlar söylemesi, konseyi izleyenler içinde reaksiyona niye oldu.

Turan, reaksiyonlara niye olan konuşmasında, 1998 yılı seçimlerinde Vefa Küçük aday olduğu vakit, sevdiği dayısının bir arkadaşı, ortağı bulunmasına karşın ona oy vermediğini Aziz Yıldırım’a oy verdiğini belirterek, “En son yapılan yüksek divan şurası seçiminde çıkan 3 adaydan kime oy vereceğimi bilemiyordum. Vefa Küçük hariç olağan. Uğur beyefendi aday olduğunda epey sevindim ve oyumu kendisine verdim. Ki bu ortada da saygıdeğer Ferruh Manav’ı da rahmetle anıyorum. Vefa Küçük’ün, ona yaptığı yüksek divan konseyindeki uygulamalarını da şiddetle reddediyorum. Zira konuşturmamıştı. Ve hangi ruh haliyle burada oturduğuna şaşırıyorum. Ki size (Uğur Dündar) söylemiş olduği ağır hakaretlere karşın.”

Bu kelamlar üzerine reaksiyon alan Turan, “Hayır, konuşurum mahkemeye verirsin beyefendi, Ferruh Manav’a rahmet bile dilememiştir, burada konuşan kızı anlattı” dedi.

Fenerbahçe Yüksek Divan Şurası Lideri Uğur Dündar da ortaya girerek, “Çok özür diliyorum burada kesmek zorunda kalacağım. Aşikâr bir adap ölçüsü, nezaket içerisinde her türlü tenkit yapılabilir lakin etik kıymetlere saygılı olmak ve bu kulübe uzun mühlet hizmet etmiş olan pahalı bir yüksek divan konseyi liderine burada, kameraların önünde hakaret edilmesine ben asla müsaade vermem” biçiminde konuştu.

Dündar’a dönerek, “Fenerbahçe Kulübü kabadayıların yeri değildir” diye bağıran Turan’a karşılık veren Dündar, “Mikrofonu kapattırdık. Konuşmayı kesiyorum” dedi. ondan sonrasında Turan’ın yanına geçti ve kürsüden inmesini rica etti. Reaksiyonların artması üzerine kürsüye gelen Fenerbahçe Spor Kulübü Lideri Ali Koç da, Engin Turan’dan kürsüden inmesini rica etti.

Tepkilerinden akabinde konuşması yarıda kesilerek kürsüden indirilen ve salondan çıkarılan Engin Turan ile birtakım izleyiciler içinde arbede yaşandı. Üzerine yürünen Turan, güvenlik nazaranvlileri tarafınca terasa çıkarıldı.

Arbedenin akabinde yine konuşan Uğur Dündar, “Seçim sürecinde kimi kırıcı kelamlar söylem edilebilir. Bunun helalleşmesini biz yaptık, kendi ortamızda değerlendirdik. hiç bir sorun yoktur. Ben bir defa daha sayın Vefa Küçük’e bu kulübe yaptığı bütün hizmetleri ismine gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum. Biz bir bütün olacağız arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

görüşmede sataşma üzerine kelam alan Vefa Küçük ise, 9 Nisan’da bir seçim yarışı yaptıklarını belirterek, “8 sene erdemle taşıdığım yüksek divan şurası başkanlığını, 9 Nisan’da sizlerin oylarıyla Uğur Dündar ve arkadaşları kazandı. Divan şurasını 2 sene Uğur Dündar ve arkadaşları yönetecek. Ben aday olarak buna hürmet duydum. O günde seçim kararında kendisini kürsüde tebrik ettim ve sizlere teşekkür ettim. Benim bu kulübe yaptığım hizmetleri tamamını kimileri inkar etse de Allah biliyor” dedi.

Küçük, kelamlarına şu biçimde devam etti:

Burada kimse 8 sene bu nazaranvi yapmış, 32 yıllı kulüp üyesi olan ve kulüpte çeşitli periyotlarda idare heyeti üyeliği yapmış Vefa Küçük’e lisan uzatamaz. Dün kulüp liderimizin ve bugün divan liderimizin yaptığı birlik ve birliktelik ortasında olmamızı gereken ortamı provoke eden, birliğimize gölge düşüren, kulübe hizmet etmiş bizler üzere insanlara leke sürmeye yeltenen o şahsın konuşmasını yok sayıyorum. Birileri çıkıp burada her insanın huzurunda birlik birlikteliğimize kasteder biçimde, bakılırsav yapmış bir kişiyi, yani beni tenkit ederse, sizlerin yansısıyla, sizlerin alkışlı protestosuyla karşılaşıp bu salondan kaça kaça masraf ve gitti. Bugünün muhabbetine ve ehemmiyetine, 28 kupamızın nasıl Türk kamuoyunda kabul nazaranceği birlik birlikteliğini sergilerken, ne olduğu belgisiz birinin çıkıp benim şahsımı gaye alan, kulübümüzü bölen beyanlarını kabul etmiyorum.

Öte yandan Vefa Küçük’ün, konuşmasında Engin Turan’a yönelik “şerefsiz” tabirini kullanımı da, izleyicilerden reaksiyon gördü. Uğur Dündar, Küçük’ten o ifadeyi geri alması tarafında telkinde bulundu. Küçük de Dündar’ın ikazını dikkate aldığını belirterek, o sözünü geri aldığını söylemiş oldu.