Gazeteci Anıl Sural’ın ‘niçin Geldim Amerika’ya-Amerika’da İz Bırakan Türkler’ isimli kitabı raflardaki yerini aldı

JoKeR

Active member
Uzun yıllar ABD’de yaşayan gazeteci Anıl Sural’ın ‘niçin Geldim Amerika’ya-Amerika’da İz Bırakan Türkler’ isimli kitabı Kopernik Yayınevinden çıktı.

Uzun yıllar ABD’de yaşayan gazeteci Anıl Sural’ın ‘niçin Geldim Amerika’ya – Amerika’da İz Bırakan Türkler’ isimli kitabı Kopernik Yayınevinden çıktı. Kitapla ilgili konuşan Gazeteci – Muharrir Anıl Sural, ‘‘Amerika’ya Türklerin göçleri 1890’larda başlamışsa da en süratli göç 1900’lerin başında gerçekleşmiştir. 1960’lı senelerdan daha sonra Türkiye’den ABD’ye göçlerin de pek çeşitlendiğini, fazlaca farklı meslek kümelerinden Türklerin ABD’ye yerleştiğini görmekteyiz. Türk göçmenlerin ABD’de, birebir İtalyanlar yahut Polonyalılar kadar uzun geçmişleri bulunmasına karşın ABD’deki Türk diasporasının dağınıklığı, Türkiye hükümetlerinin göçmenlerle tesirli irtibatının pek geç başlaması üzere niçinlerle Türkler bir toplum olma şuuruna pek geç ulaşmıştır” tabirlerini kullandı.

“Niteliğinde küçük dünyanın farklı ülkelerinde okuyucularıyla buluşmaya devam edecek”

Kitabın devamının gelmesini umduğunu belirten Sural, ‘‘ABD’de en hayli tanınan Türk olan Tabip Mehmet Öz’den ABD’deki en yaşlı Türklerden 100 yaşındaki Safa Süleyman’a NBA’in Türk yıldızlarından ABD’nin birinci Türk yargıcına kadar New York’tan California’a Teksas’tan Washington DC’ye farklı kentlerdeki Türklerin hayat ve göçmenlik hikayelerini kaleme aldım. Kitabın ismini ise doksanlı senelerda tanınan olan ‘niçin Geldim İstanbul’a’ isimli müziğin aslında orijinalinin ‘niçin Geldim Amerika’ya’ olduğunu öğrenince tam uyacağına karar verdik. 1920’li senelerda Ahilleas Pulos isimli Anadolulu bir Rum tarafınca New York’taki bir Osmanlı kahvehanesinde kaydedilmiş bu müzik benim de kitabıma isim oldu Umuyorum ki bu kitabın devamı gelecek ve bir arşiv niteliğinde küçük dünyanın farklı ülkelerinde okuyucularıyla buluşmaya devam edecek” dedi.

“Biz sizi unutmadık, siz de bizi unutmayın”

Kitabın içeriği hakkında da ipuçları veren Sural şunları aktardı:

“Amerika’ya yerleşerek orada ömürlerini devam ettiren ve memleketleri için yaptıkları fazlaca büyük fedakârlıklarla yetinmeyen Türkler, 1930’larda Peabody’de kurdukları Anadolu Kulübü’nde para toplayarak Elazığ’a bir yapay teneffüs aygıtı bağışlar. Bu, Türkiye’deki birinci yapay teneffüs aygıtıdır. Para gönderenler içindeki Elazığlı Yakup Ahmed’in oğlu Frank Ahmed; ‘Biz sizi unutmadık, siz de bizi unutmayın.’ yazarak memlekete teneffüs aygıtını yollar. ABD’deki iz bırakan Türkleri öğrendikçe geçmişimizle gurur duyacağız ve okuyanlara da yol gösterecek. Bilhassa eğitim öğretim yoluyla ortasında bulundukları toplum ile ağır etkileşim ortasında olan diasporamızın genç nüfusunun bir taraftan yaşadıkları ülkelerde farkındalığı yüksek, üretken ve başarılı bireyler olmaları, öbür taraftan Türk toplumu ve Türkiye ile bağlarını kuvvetlendirmeleri için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) da bir fazlaca çalışması bulunmakta. Bu çalışmalardan biri olarak YTB, yurt haricindeki gençlerimizin ülkülerini ve fikirlerini hayata geçirmeleri, yaşadıkları ülkelere ve aslında insanlığa katkı sağlayacak çalışmalarını teşvik etmek hedefiyle Genç Dayanak Mali Takviye Programı’nı ilan etmişti. Kelam konusu program kapsamında kitabıma vermiş oldukları takviyeler için bir sefer daha YTB’ye teşekkür ediyorum.”