Genç Mimar Sinanlılar ödüllendirildi: Hayalleri mükafata götürdü

JoKeR

Active member
LATİFE BEYZA TURGUT

Merhum Sakıp Sabancı’nın mesleklerinin başındaki genç sanatkarları desteklemek maksadıyla 1994 yılında başlatmış olduğu ve Sabancı Vakfı’nın devam ettirdiği “Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri”, 28. defa sahipleriyle buluştu. Sakıp Sabancı Müzesi’nde yer alan The SEED’de düzenlenen ödül merasiminde; Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf, Heykel ve Klasik Türk Sanatları kısımlarından derece ile mezun olan genç sanatkarlara mükafatları takdim edildi.

Fotoğraf Kısmı birincisi Sema Balaban, Heykel Kısmı birincisi Esra Ekşi ve Klâsik Türk Sanatları Kısmı birincisi Şulegül Bektaş oldu. Naz Tansel, Yiğit Özboran, Elif Unsur Bultan, İrem Kopuz, Berfin Kartal ve İlayda Melike Ergene ise 2021 yılının ödül alan öbür isimleri oldu. Dereceye giren 9 başarılı öğrenciye sanat ömürlerine takviye için toplam 240 Cumhuriyet Altını mükafatı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan tarafınca takdim edildi.

MÜHENDİSLİKTEN EMEKLİ FOTOĞRAF ÖĞRENCİSİ

Fotoğraf Kısmı birincisi Sema Balaban, 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun bir makine mühendisi. 2010 yılında araba dalından emekli olmuş. İTÜ’ye girişinden tam 33 sene daha sonra kendini Mimar Sinan Hoş Sanatlar Fakültesi sıralarında bulmasını şöyleki anlatıyor: “Lisede fazlaca hoş fotoğraf yapardım ben ve lise birincisiydim. Lisede yüksek puan alınca kendimi İTÜ’de buldum. Resen gelişti bu. Akabinde özel bölümde çalıştım ve emekli oldum. Emekli olduktan daha sonra bu biçimdea kadar hiç boş durmadığım için bir hobi kursuna gittim bir sene kadar lakin tatmin olmadım. Farklı bir kursa devam ettim, oradaki hocam yeteneklisin hoş sanatlar fakültesine girebilirsin diyince çalışmaya başladım. 10 ay üzere bir müddetde hazırlandım ve Mimar Sinan’ı kazandım.”

FOTOĞRAF KENDİMİ BULMAMI SAĞLADI

Fotoğraf yapmanın başta hoş ve nispeten kolay olduğunu düşünen Sema Balaban, işin içine girdikçe mühendislikten hayli daha güç ve karmaşık olduğunu görmüş. Balaban, “Beni zorlasa da daha öğrenecek epey şeyim var. 2013’te girdim biraz okulu uzattım ancak okulda hocalarla o ortamda olmak epeyce keyifliydi. Bana kalsa ölene kadar öğrenci kalabilirdim fakat pandemi ortaya girince 58 yaşında mezun olmaya karar verdim” diyor. Konutunda iki odasını birleştirerek kendisine kurduğu ufak atölyesinde çalışmalar yaparken artık kendisine büsbütün atölye olarak kullanabileceği bir yer açmak istiyor. “Resim benim kendimi bulmamamı ve tamamlanmamı sağladı artık büsbütün fotoğrafta devam edeceğim. Ömrümün sonuna kadar bana bir sürü kapı açtı” diyen Balaban’ın, yarıştan aldığı ödül de buna katkı sağlayacak.

BİR NEVİ LEVNÎ

Klasik Türk Sanatları Kısmı birincisi Şule Gül Bektaş, 18. yüzyıl minyatür sanatkarı nakkaş Levnî’nin yapıtlarından yola çıkarak hazırladığı bitirme projesi ile mükafata layık görüldü. Halı Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat kısmı öğrencisi olan Bektaş, Levnî minyatürlerinden aldığı ilhamı dokuma ile birleştirmiş. “Levnî’nin karakterini de anlatmak istedim. Levnî, söz olarak ‘oldukca renkli’ demek. Kendisi de fazlaca renkli bir kişiliğe sahip bir sanatçı. birebir vakitte yaptığı çalışmalarda öteki minyatür çalışmalarından fazlaca farklı” diyen genç sanatkarın yapıtının ismi “Bir Nevi Levnî”.

Mezun olduktan daha sonra asıl isteği akademinin içerisinde olmak olan Bektaş, yaptığı çalışmalarla farklı stantlarda de yer almak istediğini söylemiş oldu.

DOĞAYI TAHRİP ÇIKIŞ NOKTAM

Esra Ekşi, tabiat ve insan bağlantısını anlatan bir çalışma ile Heykel Kısmı birincilik mükafatını kazandı. Yapıtı ile ilgili, “İnsanın doğayı tahrip etmesi, tabiata ziyan vermesi ve bunun karşısında tabiatın durağan fon oluşturması çalışmamın çıkış noktasıydı” diyen Ekşi, çalışmalarında ekseriyetle hayvan formaları üzerinden gittiğini tabir ediyor. Heykel kısmı birincisi Esra Ekşi, artık yüksek lisans öğrencisi olarak çalışmalarına devam edecek.

Sabancı sanat fonu

1994 yılında kendi ismini taşıyan Sanat Ödülleri’ni başlatan Sakıp Sabancı, tüm hayır işleri ile ödül programlarının devamını sağlamak için Sabancı Vakfı bünyesinde Sakıp Sabancı Fonu’nu oluşturdu. Sabancı Vakfı tarafınca devam ettirilen Sakıp Sabancı Sanat Mükafatları ile 28 yılda 250’den çok genç sanatçı toplam 6.720 Cumhuriyet Altını ile ödüllendirildi.