Güzel Partili Taylan Yıldız: Kâfi devlet yurdu olmaması ve yüksek kiralar niçiniyle öğrenciler tarikat yurtlarını tercih etmek zorunda kalıyor

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nden Uygun Partili üye Vedat Taylan Yıldız, devlet yurtlarının yetersiz olması ve artan kira fiyatları niçiniyle mesken tutamayan öğrencilerin tarikat yurtlarını tercih etmek zorunda kaldıklarını söylemiş oldu.

İBB Meclisi, eylül ayı 2’nci oturumu Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Kamuoyunda ‘internetçi arkadaş’ olarak bilinen Yeterli Parti İBB Meclis üyesi Vedat Taylan Yıldız, gündem dışı konuşmasında İstanbul’daki öğrenci yurtlarıyla ilgili yaşanan ezalara dikkat çekti. Yıldız, kentte artan mesken kiralarının en epey öğrencileri etkilediğini söylemiş oldu. Yıldız, devlet yurtlarının yetersiz olması ve artan kiralar niçiniyle mesken tutamayan öğrencilerin tarikat yurtlarına yöneldiğini söylemiş oldu.

“AK Parti 10 yılda yalnızca 2 tane yurt yapmış”

Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan datalarla sunum yapan Yıldız, yurtlar meblağları ve mesken kiralarının her yerde astronomik halde artmış durumda olduğunu söylemiş oldu. Yıldız, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Esenyurt’ta 500 lira olan konut kiraları şu an 1500 lira. ‘Gençlerin ucuz, pak ve çağdaş yurtlara ve konutlara erişimi var’ diyebilen var mı arkadaşlar? Yok. hiç birimiz maalesef bunu diyemiyoruz. Bunun niçini de şu onu çabucak açıklamak istiyorum 2002 yılında 1,5 milyon üniversite öğrencisi varken şu an 8,2 milyon lisansüstü öğrenci var. Bakın öğrenci sayımız 6-7 kat artmış durumda. Lakin faaliyet raporlarına göre, 2011 yılında 22 tane Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurdu varken, 2021 yılında bu sayı yalnızca 24’e yükseldi. Bakın yani AK Parti Hükümeti, 10 yılda İstanbul’da yalnızca 2 tane devlet yurdu açıyor. Yani insaf bu devirde 120 tane gökdelen dikiliyor ona karşı iki tane devlet yurdu açılıyor bu biçimde bir şey olabilir mi?

“Gençler, ‘bizi tarikat yurtlarına teslim etmeyin’ diyor”

Pekala bu çocuklar nereye gitti nerede kalıyorlar? Özel yurtların kapasitesi 2015’ten daha sonra rokete binmiş üzere artarken, devlet yurtları yerinde sayıyor, hatta azalıyor. Kaynak da Ulusal Eğitim Bakanlığı. Bunu da isterseniz araştırabilirsiniz. Hal bu biçimde olunca gençler ne diyor biliyor musunuz ‘Bizi tarikat yurtlarına teslim etmeyin’ diyor. bu biçimde bağırıyor. Siz bu gençleri kimlerin kucağına atıyorsunuz? Bunlar resmi sayılar. İlim Yayma Vakfı 3 bin 455 kapasiteli yurt açmış, TÜRGEV 2 bin 396, 1089 Ensar, Hüdayi, Yeni Dünya, Lider İmam Hatipliler ve TÜGVA. Bakın Türk gençlerine layık gördüğünüz tablo bu mu? Artık de diğer bir şey daha söyleyeceğim. Pekala bu süreçte Millet İttifakı dönemindilk evvel İstanbul Büyükşehir Belediye’si kaç kişilik yurt açtı? Ben bunun listesini arkadaşlara gösteriyorum. Buyurun sıfır.”

AKP’li Gökkuş: Sana ne benim hangi tarikata girip girmeyeceğimden

Yıldız’ın konuşmasından daha sonra kelam alan AK Parti Küme Başkanvekili Faruk Gökkuş ise “Üniversite öğrencilerine kaliteli hizmet veriyorlar sana ne hangi yurda gidildiğinden” halinde yanıt verdi. Gökkuş, şöyleki konuştu:

“Arkadaş, bildiğim kadarıyla eğitimini Amerika’da yapmış ancak Türkiye’de de Türkiye Anayasası’nın 24. unsuru CHP üzere devletçi üzere bir baş yapısına varmışlar. 24. unsur diyor ki ‘Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse ibadete, dini ayin ve merasimlere katılmaya dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz dinî inanç ve kanaatlerini den dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.’ ‘Tarikat yurtları, tarikat yurtlarına muhtaç ediliyor…’ Orada üniversite öğrencilerine kaliteli yurt hizmeti veriliyor sana ne benim hangi yurda gireceğimden, sana ne benim hangi dini inançta olduğumdan, sana ne benim hangi tarikata girip girmeyeceğimden. Bu noktada Anayasa’da belirtilen din ve vicdan hürriyeti var.”

Kimsenin dini inanç ve hürriyetlerinden dolayı kınanamayacağını söyleyen Gökkuş, “Üniversite öğrencileri kendi tercihleriyle istedikleri yurtta kalabilirler. Devlet gücü nispetinde bu ülkeye yurt yaptı. Yurtların kalitelerinin ne kadar arttığını kendisi bilmez. Bizim zamanımızdaki yurtlarda, örneğin Atatürk Öğrenci Yurdu’nda kalanlar bilirler. Kendisi kalmamıştır, Amerika’da kimlerin fonları ile okuduysa oraya gitsin baksın. Ancak UYGUN Parti’nin geldiği nokta demek ki şu: Türkiye’de dini inanç ve vicdan hürriyetine sekte vuracak ona karşı çaba edecek bir anlayışa gelmişler” diye konuştu.