Harvard başkanının geleceği yönetim kurulu toplantısında belirsiz

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Harvard Üniversitesi Rektörü Claudine Gay’in geleceği, geçen hafta kampüsteki Yahudi karşıtlığı hakkında geniş çapta eleştirilen yorumlarda bulunmasının ardından okul yönetim kurulunun Pazartesi günü toplanıp onun görevden alınması çağrısında bulunmasıyla tehlikedeydi.

Bağışçılar Dr. Gay güçlendirildi, yaklaşık 700 Harvard öğretim üyesi onu birkaç açık mektupla savundu. Siyahi bir öğretim üyesi, başkana yönelik saldırıları “dayanıksız ve siyasi amaçlı” olarak nitelendirdi. Harvard’ın en önde gelen profesörlerinden bazıları tarafından yazılan ve imzalanan mektupta Dr. Gay’e “Harvard’a yönelik vizyonunu göstermek için görev süresini tamamlama fırsatı verilmeli.”

Dr. Temmuz ayında üniversitenin en üst düzey görevini devralan Gay, Harvard’ın ilk siyahi başkanıdır.

Ayrıca eleştirmenler Dr. Eşcinseller kamuoyuna baskı yaptı. En açık sözlülerden biri olan milyarder hedge fon yöneticisi William A. Ackman, yazdı Sosyal medya sitesinde

Ayrıca Dr.’a “güvenmediğini” söylediği bir mektup. Gay Pazartesi günü desteğini dile getirdi. Harvard öğrencileri ve mezunları tarafından imzalanan bildiride, onlara istifa etmeleri ya da görevlerinden alınmaları çağrısında bulunuldu. Mektupta, “Claudine Gay’in Harvard’ın başkanı olarak görev yapması uygunsuz çünkü kendisi kolektif değerlerimizi veya tanıdığımız Harvard’ı temsil etmiyor” denildi.

Harvard topluluğu son yılların en derin krizlerinden birini yaşıyor; ırk, din ve hoşgörü gibi zorlu sorularla boğuşuyor. Okul yöneticileri, 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve ardından İsrail’in Gazze’yi işgali sonrasında yaşanan anti-Semitizm olaylarını görmezden geldikleri veya küçümsedikleri yönündeki suçlamalarla karşı karşıya kalırken, ülke çapındaki üniversite kampüslerinde de benzer tartışmalar yaşanıyor.

Bu tartışmaların temelinde, bir yanda ifade özgürlüklerinin baskılandığını söyleyen öğrenciler ve pek çok profesör, diğer yanda üniversitelerin hoşgörüsüzlüğün kontrolsüz büyümesine izin verdiğinden şikayet eden mezunlar ve politikacılar arasındaki gerilim yatıyor.

Pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren, açık mektuplar ve sosyal medya paylaşımları, anlaşmazlığın tek kamuya açık temsiliydi. Üniversitenin yönetim kurulu olan Harvard Corporation, Dr. Gay’in geleceği kapalı kapılar ardında buluşabilirdi. Toplantının gündemi belirtilmedi. Harvard sözcüsü Pazartesi günkü yönetim kurulu toplantısı hakkında yorum yapmayı reddetti.

Destekçileri Dr. Gay, anti-Semitizm hakkındaki yorumları nedeniyle Cumartesi günü istifa eden Pensilvanya Üniversitesi Başkanı M. Elizabeth Magill’in kaderinden kaçınacağını umuyordu.

Dr. Gay, Bayan Magill ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Başkanı Sally Kornbluth, geçen hafta Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin Yahudi öğrencilere karşı önyargı konularını tartışmak için çağrıldığı bir duruşmada Kongre önünde ifade verdiler. Yahudilere soykırım çağrısında bulunan öğrencilere okullarındaki disiplin tedbirlerinin nasıl uygulanacağına ilişkin sorulara verdikleri tarafsız, tereddütlü ve hukukçu yanıtlar pek çok kişi arasında öfkeye yol açtı.

Kongre üç üniversite hakkında soruşturma başlatırken, Cumhuriyetçiler okul yöneticilerini mahkemeye çağırmakla tehdit etti.

Dr. Gay daha sonra yorumları için özür diledi ve sözlerinin kampüsteki sıkıntı ve acıyı artırdığını söyledi.

Uluslararası ilişkiler profesörü ve önde gelen organizatörlerden biri olan Melani Cammett’e göre, fakültenin hafta sonu dağıttığı destek mektubu Pazartesi sabahı itibarıyla yaklaşık 700 imza topladı.

Çeşitli mektupların imzacıları arasında Harvard’ın en tanınmış isimlerinden bazıları vardı: Edebiyat eleştirmeni Henry Louis Gates Jr.; Anayasa hukuku uzmanı Laurence Tribe; Hukuk profesörü Randall Kennedy; Erken Amerika tarihçisi Annette Gordon-Reed; Bir sosyolog olan William Julius Wilson; ve ekonomist ve eski Başkan Barack Obama’nın eski danışmanı Jason Furman.

Jenna Russel raporlamaya katkıda bulunmuştur.