Hayatın kendisi sorusu

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Geçen yıl boyunca, The Times’ın ulusal din muhabiri olarak çalışmamla örtüştüğünde kürtaj konusunu sık sık haber yaptım. Yargıtay Roe v. Wade, bir soru belirip duruyordu: Hayat ne zaman başlar?

Bu soru hem temel hem de karmaşıktır. Aynı zamanda o kadar politikleşmiş ki, düşünceli bir angajman zor. Sorunun kendisi bile kafa karıştırıcı derecede geniş olabilir. Biyolojik olarak, bir organizma ne zaman bir organizmadır? Ya da felsefi olarak, insanı insan yapan nedir? Ve ruhsal olarak, bir insan ne zaman bir ruha sahip olur?

İnsanlar, tüm zamanlarda ve kültürlerde hayatın ne zaman başladığı sorusuyla boğuştu. Son birkaç aydır, bu soruyu ve insanların bu konuda nasıl düşündüklerini keşfetmek için bilim adamları, filozoflar ve ruhani liderlerle konuşuyorum. Ortaya çıkan hikaye burada çevrimiçi olarak yayınlandı.

Görüştüğüm bir anne bana hayatın ne zaman başladığı sorusunun siyasette duyduğumuz mücadelelerden çok daha büyük göründüğünü söyledi – ve o haklı. Bu soru da hukukun ve bilimin sınırlarını aşıyor ve insan deneyiminin kalbine iniyor.

Gazeteciler bir yasayı haber yaptığında veya belirli bir olayı araştırdığında, net ve bulunabilir bazı cevaplar vardır. Bir sorunun kendisini araştırmak pek öyle değil. Benim raporum buna cevap vermiyor. Bunun yerine, bir cevap bulma hakkında yazarak, kendi görüşleriniz üzerinde düşünmeniz ve hatta tabu gibi gelebilecek bir konu hakkında arkadaşlarınız ve ailenizle bir konuşma başlatmanız için size biraz alan ve fikirler sunmuş olmayı umuyorum.

Geçen yıl bu zamanlarda insanların zamanı nasıl anladıklarını araştırıyordum. Bir yıl önce Covid ölümleri artarken kışı atlatmak üzerine yazmıştım. Amerika’da hayatın değerini, insanlık tarihindeki kıyamet döngülerini ve kişisel ve kültürel olarak dönüşümün ne anlama geldiğini paylaştım.

Bunların hepsi zihnin sorularıdır. Ve bunlar, insanların sınırlar ötesinde paylaştığı sorulardır.

Elizabeth’in son hikayesini okuyun “politika, hukuk ve bilimin çok ötesine, insan deneyiminin kalbine ulaşan” bir soruya.

GÜNCEL HABERLER

Uluslararası

Yeni bir kültürel yıla hoş geldiniz. Yayınlar arasında Times eleştirmenlerinin en çok dört gözle beklediği:

Margaret Lyons Succession’ın 4. sezonu için sabırsızlanıyorum: “Ah, şimdi şıngırdayan piyano temasını duyabiliyorum ve sadece şunu biliyorum ki, yoksun ve kırılmış Roy’lar, nefis zalim diyalogları ve sonsuz, neşesiz güç arayışları kısa süre sonra ekranımda geri dönüyorlar içimi dolduruyorsunuz.” heyecanla.”

Mike Hale Saygıdeğer bir formata, haftanın suçuna farklı yaklaşımlar getiren iki suç dramasını hevesle bekliyor: Fox’s Accused ve Peacock’s Poker Face. Her ikisi de bu ay prömiyer yapıyor.

Zachary Woolfe bir süredir Metropolitan Opera tarihinin kalbindeki 25-30 eser arasında yer almayan Wagner’in Lohengrin adlı eserinin bir prodüksiyonunu öneriyor. “Opera nihayet 26 Şubat’ta yeni bir prodüksiyonla New York’a döndüğünde büyük bir olay olacak.”