Hemşireye, “Kalemi vermezsen oksijeni keserim” diyen işçi, bir hastanın vefatına sebep oldu!

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul’da bir hastanede ağır bakımda nazaranvli olan hemşire Ekrem K., yanındaki biyomedikal teknikeri Fatih K.’nın cebindeki kalemi aldı. O sırada “Kalemi getir yoksa ağır bakım ünitesinin oksijen temasını keserim” diyen Fatih K. oksijen vanasını kapattı. O anlarda hastanenin alarmı çalmaya başlarken ajite olan bir hasta hayatını yitirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İstanbul’daki bir hastanenin ağır bakım ünitesinde nazaranvli olan biyomedikal teknikeri Fatih K. (35), hemşire Ekrem K. ile akşam saatlerinde konuşmaya başladı. Ekrem K., elindeki dokümanları imzalamak için Fatih’in önlüğünün cebindeki kalemi aldı. Fatih, hemşireden kalemini geri istedi. Sabah’ın haberine nazaran, Ekrem de kalemi geri getirmeyeceğini söylemiş oldu. İkili içindeki kalem latifesi devam ederken, teze göre tekniker, “Kalemi getir, yoksa ağır bakım ünitesinin oksijen temasını keserim” dedi.

Oksijen irtibatını katıca alarmlar çaldı

Ekrem K. Fatih’e bu biçimde bir şey yapamayacağını söyleyerek, kalemi geri vermedi. İnada binan kalem polemiği sırasında Fatih K., ağır bakım ünitesindeki oksijen panosunun kapağını açarak ağır bakım ünitesine oksijen gönderen vanayı birdenbire kapattı. Hastanede alarm çalmaya başladı.

Bir hasta hayatını kaybetti

Bu sırada hemşirenin ağır bakım ünitesindeki bir hastası ajite oldu. Hemşire koşarak hastasına yardıma gitse de ağır bakımdaki hasta, ömrünü kaybetti. Entübe olarak ağır bakımda tedavi bakılırsan hasta vananın kapanmasıyla nefessizlikten öldü. Bu sırada hastanedeki üst denetçi hemşire, alarmla ilgili idari soruşturma başlattı.

Hemşire Ekrem K. ve ağır bakım ünitesindeki çalışanların olayla ilgili tabirlerine başvuruldu. Ekrem K., yaşanan şakalaşma olayı niçiniyle teknikerin ağır bakım ünitesindeki oksijen paneline gittiğini, akabinde panelin kapağını açarak üniteye ilişki sağlayan vanayı kapattığını ve bu kapatma niçiniyle hastanede alarm çaldığını söylemiş oldu. Alarm daha sonrası ağır bakım ünitesindeki hastalarından bir adedinin ünitesindeki hastanın durumuyla ilgili alarm aldığını ve hastaya müdahalede bulunduğunu tabir etti.

“Yaptığımın hiç bir açıklaması yok”

Fatih K., idari soruşturma kapsamında alınan sözünde ise yaşananları şu biçimde anlattı:

“Yoğun bakım ünitesinden öteki bir hemşire tarafınca çağırıldım. Akşam 16:00 sıralarında üniteye geldim. Ekrem ile karşılaştık. Cebimdeki kalemi aldı. Gitti. Gel dedim. Beni dinlemedi. Ben de iş inada bindiği için oksijen vanasını kapatıyorum, gel’ dedim. O anda aklıma o geldi. Kapattıktan daha sonra gel kendin aç dedim. Vanayı kapattıktan daha sonra çabucak alarm çalmadı. Yaklaşık 1 dakika daha sonra alarm çaldı. Ben de olay yerinden ayrıldım. Ağır bakım ünitesindeki hoca bana kızdı. Yapmamam gereken bir şeydi. Çok üzgünüm. Yaptığım şeyin hiç bir açıklaması yok.”

Hastane idari soruşturma kapsamında sözler daha sonrası ilişiğini kestiği tekniker Fatih K. hakkında cezai soruşturma için evvel Sıhhat Bakanlığına akabinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Savcılık, kuşkulu hakkında “taksirle vefata niye olma” kabahatinden soruşturma başlattı.