‘Herkes ‘Mario’ dediği için ismimi unuttum’

Gattuso

New member
Türk bayan voleybolu için, 2003’te kazanılan ve en büyük derece kabul edilen Avrupa 2.’liği her şeyin başlangıcı oldu. O yıla kadar, milletlerarası arenada başarısı bulunmayan A Bayan Milliler’in yükselişi, ‘Filenin Sultanları’nın doğuşu 2003’le birlikte günümüze kadar geldi…

Türkiye’nin kadro sporlarındaki en başarılı branşı olan, bayan voleybolu; istikrarlı gidişin, kulüplerin altyapıya verdiği değer ve altyapı havuzun genişleyerek ilerlemesiyle günümüzde tepeye çıkmayı başardı.

2019-2020 içinde Avrupa Bayan Voleybol Şampiyonası’nın final müsabakasında Sırbistan’a yenilen Filenin Sultanları gösterdikleri muvaffakiyetle Türkiye’de kupayı almış üzere karşılandı.

Son olarak Tokyo’daki üstün performanslarıyla ülkemize gurur yaşatan Filenin Sultanları kapanışı da Avrupa Arenası’nda yapacak.

Meryem Boz kimdir, nereli, nelerden hoşlanır?

Mavi Şimşek lakaplı Meryem Boz, 3 Şubat 1988, Eskişehir’de dünyaya geldi. Ulusal grup formasıyla Tokyo 2020 Olimpiyat elemelerinde 5 maçta ürettiği 85 sayı ile turnuvanın en pahalı oyuncusu seçildi. Meryem Boz Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi kadrolarından Vakıfbank’ta forma giymektedir.

Ulusal ekiplerde küçük, yıldız, genç ve A ekip olmak üzere her kategoride ay yıldızlı formayı muvaffakiyetle temsil eden Meryem Boz, Bayan Voleybol A Ulusal Kadrosu ile şu başarılara imza atmıştır;

2010 CEV Avrupa Ligi üçüncülüğü,
2015 CEV Avrupa Ligi ikinciliği,
2017 Avrupa Şampiyonası üçüncülüğü,
2019 Avrupa Şampiyonası ikinciliği,
2020 CEV Tokyo 2020 Olimpiyat Elemeleri’ni kazanan A Ulusal Bayan Voleybol ekibimiz takımında yer almıştır.
2020 Cev Tokyo Olimpiyat Elemeleri’nin en kıymetli oyuncusu (MVP) seçilmiştir.

Meryem Boz’un bilinmeyenleri…

2012’den bu yana Ufuk Çalık’la evli. Kahve ömründen kıymetli bir yerde. Meryem Boz’a göre atlet olmanın en hoş tarafı grup sporunun paylaşmayı ve beraberliği birlikteinde getirmesi. ACDC dinlemeyi seviyor. Ulusal Grup kamplarında Eda Erdem’le oda arkadaşı. Zerzevat yemekleri ve zeytinyağlıları epeyce sevdiğini söyleyen Meryem Boz, saçlarının mavi olmasının kendisine yakıştığını düşünüyor ve her şeyinin mavi olduğu fikrinin oluşmasından da rahatsız.

‘Süper Mario’ lakabının kendisine verilmesinin sıçrama yeteceğinden kaynaklandığını söyleyen Meryem, ‘Herkes Mario diyor ve bu yüzden ismimi unuttum’ diyor.

Metalica tutkunu olan Boz, Şebnem Ferah ve Teoaman’ı dinlemeyi seviyor ve kahve tiryakisi…Bilim-kurgu sinemaları izlemeyi seven Meryem’ın favorisi ise Star Wars…

Konserlerde bateristi izlemekten büyük keyif aldığını söyleyen başarılı oyuncu bateri çalabiliyor.

‘Ben voleybola başladığımda keşke bana daha epey yardımcı olan biri olsaydı’ diyen Meryem Boz, kurdukları voleybol akademisinde ekonomik durumu olmayan kız çocuklarına dayanak vereceklerini söylemiş oldu.