His Delen’in vefatına ait ayrıntılı rapor gelmedi, duruşma ertelendi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Gaziantep’te, His Delen’in (17) balkondan ‘düşüp’ öldüğü olaya ait tutuklanarak hakkında ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’, ‘yağma’ ve ‘hakaret’ cürümlerinden dava açılan erkek arkadaşı Mehmet Kaplan‘ın (21) yargılanmasına devam edildi. 7’nci kere görülen duruşma, mahkeme heyetinin İsimli Tıp Kurumu Başkanlığından talep ettiği ayrıntılı rapor gelmediği için ertelendi.

His Delen, geçen yıl 13 Ağustos’ta, Batıkent Mahallesi’ndeki 5 katlı apartmanın 4’üncü katındaki erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın meskeninin balkonundan ‘düşerek’ öldü. Mehmet Kaplan, tartıştığı kız arkadaşının intihar ettiğini ileri sürdü. His Delen’in cinayete kurban gittiğinin tez edilmesi üzerine başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Kaplan, ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’, ‘yağma’ ve ‘hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı. Yaklaşık 1 yıl boyunca tutuklu yargılanan Kaplan, 6 ay evvelki duruşmada ‘ev hapsi’ kuralıyla tahliye edildi, lakin başsavcılığın itirazının akabinde bir daha gözaltına alınarak tutuklandı. Davanın 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 7’inci duruşmasına; sanık Mehmet Kaplan tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS formülüyle katıldı, taraf avukatları ile His Delen’in babası Bülent ile annesi Şenel Delen salonda hazır bulundu.

Çelişkiler devam ediyor

Delen ailesinin avukatı Mehmet Balcı, İsimli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan istenen ayrıntılı raporun gelmediğini söz etti. Balcı, belgede eksperlere ilişkin farklı görüşler olduğunu ve çelişkilerin devam ettiğini belirtti. Duygu’nun düşme esnasında şuurunun kapalı olduğunu söyleyen Balcı, ”Dosya gelmedi. Evrakta 5 farklı eksper görüşü vardı. Biz sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istiyoruz. Rapordaki beyanlarda çelişkiler vardı. Belgeler birbirinden farklı. Şuurunun büsbütün kapalı olduğunu hem imgelerde hem otopsi bulgularında görüyoruz. His Delen yüksekten düşerken şuuru kapalıydı. Sanık, ‘ben His Delen’in intihar etmediğinden eminim’ diyor. Geriye iki mümkünlük kaldı. Kaza ya da cinayet. Evrakta uzman raporunda kaza olmayacağı net bir biçimde açıklandı. Geriye tek bir ihtimal kaldı. O da cinayet. Sanığın tahliyesine karar verilmesi bizleri tarafsızlık konusunda kuşkuya düşürür” dedi.

“Mehmet Kaplan’ın sözleri ile raporlar aynı”

Tutuklu Mehmet Kaplan’ın avukatı Enes Akbulut ise, sanığın olay anından itibaren verdiği tabirler doğrultusunda tıpkı istikamette raporlar geldiğini ve manzaralarda de müvekkilinin hiç bir biçimde kanıt karartmadığını söylemiş oldu.

Akbulut, bu vakte kadar gelen raporların Mehmet Kaplan’ın tabirleriyle örtüştüğünü ve tahliye talep ettiklerini belirterek, “Mehmet Kaplan olaydan çabucak 3-4 saat daha sonra bir söz verdi. daha sonrasında fazlaca raporlar hazırlandı. Hepsini incelediğimizde Mehmet Kaplan’ı doğruluyor. Manzaralarda ne yaptığı gözüküyor. Ambulans geldiğinde üst dahi çıkmıyor. Yani hiç bir kanıt karartılmamıştır. Müvekkilimizin tahliyesini talep ediyoruz. Bilim ışığında bu evrakın çözülmesi lazım. Bu vakte kadar olan kanıtlar müvekkilimiz lehinedir. Tertipli olarak gelen kanıtlar Mehmet Kaplan’ın tabirleriyle örtüşerek geliyor” diye konuştu.

‘”Her kapı çaldığında His geldi sanıyorum”

His Delen’in annesi Şenel Delen, 1 yılı aşkın müddettir önemli kahırlar yaşadığını belirterek, her kapı çaldığında His geldiğini düşündüğünü söylemiş oldu.

Şenel Delen, ”Benim 1 yılı aşkın müddettir neler çektiğimi kim nerden bilecek? Her kapı çaldığında çocuğum mu geldi diye bakıyorum. Beni mahvettiniz, çocuğum odasında mı diye bakmaktan öldüm bittim” diye konuştu.

Duruşmada, İsimli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan istenen raporun gelmemesi niçiniyle Mehmet Kaplan’ın tutukluluk halinin devamına karar verilerek ertelendi.