Hükümlü Deniz Doruklu: Ben Garibe’nin öldürülmesinde şahidim, o sırada havalandırmadaydım gördüm ve duydum

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İnsan Hakları Derneği Eş Genel Liderı Eren Keskin, Deniz Tepeli’nin avukat Jiyan Tosun’a gönderdiği mektubu toplumsal medya hesabından yayınladı. Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevinde uğradığı sistematik azap ve cinsel şiddet daha sonrası tek başına tutulduğu hücrede kuşkulu bir biçimde hayatını yitiren Garibe Gezer’in öldürüldüğünü ve olayın üstünün kapatılmak istendiğini söylemiş oldu.

Doruklu mektubunda, “Ben, bizler üzgün ve öfkeliyiz; Garibe arkadaşımız katledildi ve arkasında üzeri örtülmeye çalışıldığı için. Ben Garibe’nin öldürülmesinde şahidim, o sırada havalandırmadaydım gördüm ve duydum. Ancak dün size yolladığım APS mektup (16.12.21 tarihinde) kapalı zarftı yollayamazsın ya açık zarf yolla ya da vekaletin olan avukatla kapalı yolla deyip bana iade edildi. Bu kabahattir. Tüm avukatlara hepimizin kapalı zarf yollama hakkımız var fakat cinayet örtülmeye çalışılıyor. Beni tanıklığımda kritiktir. Tek goren (bizlerden) benim bunu engellemeye çalışıyorlar. Bu engellenen mektubu bugün (17.12.21) bir daha postaya veriyorum bir daha kapalı zarf olarak. Bahse Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusu ve hapishane yönetimine de mektubu engellemelerini hata, göndermemizin hak olduğunu engellemelerini içeren bir dilekçe yazdım bilginiz olsun.” tabirini kullandı.

Doruklu mektubunu şu biçimde sürdürdü:

Öte yandan 14.12.21 Salı günü Kandıra savcısı cinayet ihbar belgesi için Resmiye’yi tabire çağırdı lakin beni dahil etmemişler fakat halbuki ben görgü şahidiyim. 15.12.21 de diğer bir savcı çağırdı.

“Tecavüz ve azap belgesi için. Sözlerimi çarpıtmaya, kaydetmemeye çalıştı. Ben avukat ile ya da avukatıma danıştıktan daha sonra söz vereceğim dedim. Gelirsiniz lütfen, kesinlikle benimle görüşünüz. Örtbas edilemeye çalışılıyor. Sonuna dek takipçisiyiz.”

Ne olmuştu?

Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpus Garibe Gezer, hapishanede gardiyanların kendisine cinsel atakta bulunduğunu ve sistematik olarak azap ettiğini deklare etti. Bunu deklare ettiğı için ailesi ile görüşleri engellenen Gezer, süngerli odaya ve ondan sonrasında hücreye kondu.

Bu duruma reaksiyon gösteren Gezer’in yaşananları yazdığı mektuplarla kamuoyuna duyurdu. Avukatı İHD Genel Lideri Eren Keskin, Garibe’nin durumuna dikkat çekmek için tekraren açıklama yaptı, hapishane çalışanı hakkında yasal süreç başlatılmasını istedi. HDP’li milletvekilleri 22 önerge ile Garibe’nin durumunu Meclis’e taşıdı.

Hapishane idaresi 9 Aralık 2021 gecesi, Garibe Gezer’in hücresinde intihar ettiğini deklare etti. Avukatları, otopsisine girmek istedi fakat engellendiler. Gezer, 10 Aralık 2021 Cuma gecesi Mardin’in Dargeçit ilçesinde defnedildi.