Hürmet Öztürk yazdı: Sezgin Baran Korkmaz’ın cezaevinde gizemli ziyaretçileri

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sözcü muharriri Hürmet Öztürk, Türkiye ve ABD tarafınca kara para aklama soruşturması kapsamında aranan, ABD’nin talebi ile Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz‘ın ziyaretçilerine dikkati çektiği bugünkü yazısında, “Avusturya’da, ülkemizde olduğu üzere cezaevi ziyaretlerinde katı bir kısıtlama yok. O yüzden, Korkmaz’ın ziyaretçileri eksik olmuyor” dedi.

Bugüne kadar yapılan duruşmalar, ‘İade’ hedefli değil, tutukluluğunun kaldırılması tarafındaki taleplerin ele alındığı duruşmalar olduğunu; Türkiye ve ABD’den evrakların gelmesi üzerine bundan daha sonra hâkimin evrak üzerinde çalışıp iade tarafında karar vermesinin beklendiğini belirten Öztürk, duruşma tarihinin çabucak hemen aşikâr olmadığını söylemiş oldu. “Korkmaz tabirinde, hangi ülkeye gitmek istediğini de söyleyecek. Bu da tek başına yetmiyor. Mahkemenin vereceği karar, Avusturya Adalet Bakanlığı’nın da kontrolünden geçecek. Yani olayın bir de siyasi tarafı var” diyen Öztürk devamında şunları kaydetti:

“ABD tarafınca sunulan iade belgesinde Korkmaz hakkında istenen mahpus cezasını biz daima 225 yıl olarak biliyorduk. Halbuki istenen mahpus cezası 256 yılı buluyormuş. Evrak detaylarıne göre Korkmaz’ın sebep olduğu ziyan ise 500 milyon dolardan fazla olduğu belirtiliyor.”

“en çok merak edilen konulardan birisi de Sezgin Baran Korkmaz’ın ziyaretçilerinin kim olduğu” diyen Öztürk, şöyleki dedi:

“Avusturya’da, ülkemizde olduğu üzere cezaevi ziyaretlerinde katı bir kısıtlama yok. O yüzden, Korkmaz’ın ziyaretçileri eksik olmuyor. Kim bunlar? Ben de bilmiyorum. Lakin ziyaretçisinin eksik olmadığını ilgili makamdan öğrendim. Onlar için Korkmaz fazlaca da kıymetli bir tutuklu değil. O yüzden ziyaretçi listesi bile tutmuyorlar.”

Yazının tamamını okumak için .