Hukukçu Turgut Kazan’dan yargıya Sedat Peker eleştirisi: Ben seyrederken utanıyorum, onlar işin başında duruyorlar, nasıl utanmadan duruyorlar?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Hukukçular, organize hata örgütü önderi Sedat Peker’in 9. görüntüsündeki son tezleri karşısında harekete geçmeyen yargıya reaksiyon gösterdi. Organize hata başkanı Sedat Peker’in son görüntüsünde lisana getirdiği tezlerde ismi geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP ve partinin MKYK üyesi Metin Külünk, hâkim, savcıların bağlı olduğu Hâkim ve Savcılar Şurası (HSK) ve gazeteciler ortadan iki gün geçmesine rağmen rastgele bir açıklama yapmayarak sessizliğe büründü. Argümanların odağındaki isimlerin sessiz kalmasını “Sessizlik ikrardan gelir” sözleriyle pahalandıran hukukçu Turgut Kazan, kelam konusu muhalefet olunca süratle harekete geçen yargının, siyaset ve mafya münasebetleri kelam konusu olunca sessiz kalmasının utanılması gereken bir durum olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet’ten Ece Piroğlu’nun haberine bakılırsa, duayen hukukçu eski İstanbul Barosu Lideri Turgut Kazan, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede tezlerle ilgili yargının harekete geçmemesine reaksiyon göstererek şöyleki konuştu:

“Yaşananlara şaşırmak mümkün değil. aslına bakarsanız bunlar olabilsin diye tahminen de Türkiye anayasasızlaştırılmıştır. Savcılık sessiz değil aslında CHP’lilere fezleke hazırlıyor, çalışıyor. O çalışmalar da esasen bugün yaşadığımız sistemin ayakta kalmasını sağlamak için. Şu an savcılık makamında içlerinde hakikaten bu gelişmeleri benim üzere utanarak izlemek zorunda kalan savcılar ve yargıçlar var olağan fakat büyük çoğunluğu esasen bu sistemin bir çeşit tamamlayıcısı durumunda. O niçinle bunları seyreden savcılık pekâlâ ana muhalefet partisi önderi için ve ana muhalefet partisi yöneticileri için fezleke hazırlayabilmektedir. Burada her şey için susmak savcılık ismine utanılacak bir şeydir, utanılması gerekir. Ben seyrederken utanıyorum, onlar işin başında duruyorlar, nasıl utanmadan duruyorlar?”

“BDDK’nin seyirci kalması da hatadır, dehşet ortasında izliyorum”

Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan çektiği kredinin ödenmediği tezini da pahalandıran Kazan, “Bankalar Kanunu’nun değişiminden beri bu tipten kredi verilmiş olması yerleşmiş kararlara bakılırsa epey açık zimmet cürmünü oluşturur. Ve BDDK’nin seyirci kalması da kabahattir. Dehşet ortasında izliyorum. Biroldukca insan yanlış kredi verdiği için hem senelerca süren mahkûmiyet cezalarına çarptırıldı tıpkı vakitte elinde ne var ise alındı. Bunu daha yeni yaşadık. Üstelik o davaların birden fazla AKP iktidarı vaktinde açıldı, AKP iktidarı vaktinde sonuçlandı. halbuki şu anda yaşananlar onlardan hayli daha vahimdir. Zira bu yalnız kredi sorunu değil, bir gazeteyi ele geçirmek maksadıyla yapılmış, son derece kirli bir arayışın eseridir. O kirli arayış desteklenmiştir. Zimmet açıktır lakin zamanaşımı da o denli çabucak diye geçmez. Hem BDDK açısından hem kredi verenler açısından herbiçimde sandık kurulduğunda, herbiçimde hukuk devletini inşa edecek bir siyasal iktidar doğduğunda hesabı sorulur” sözlerini kullandı.

Sedat Peker, evvelki gün yayımlanan 9. görüntüsünde kıymetli tezlerde bulunarak Soylu’nun yanı sıra yeni isimleri amaç aldı. SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ı yurt dışına Bakan Soylu’nun gönderdiğini öne süren Peker, Türkiye ve ABD’de aranırken hâkim, savcı, Emniyet müdürü ve gazetecilerin Korkmaz’ın otelinde fiyatsız konakladığını savundu.

Peker, Ankara Bölge Yönetim Mahkemesi Lideri Esat Toklu, Soylu’nun eski muhafaza müdürü Ekrem Gülen, gazeteci Veyis Ateş’in isimlerini saymıştı.

Soylu’nun gündeme getirdiği “10 bin dolar alan siyasetçi” hakkında da konuşan Peker, ismin Külünk olduğunu doğrularken epeyce daha fazla para verdiğini söylemiş oldu.

Peker, Demirören ailesinin Doğan Medya kümesindeki televizyon kanalları, gazeteleri için Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar kredi çektiğini ve ödeme yapmadıklarını ileri sürdü.