İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy’dan, İmamoğlu’nun “Fatma Betül Sayan Kaya” yansısı

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, eski Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya‘ya ait açıklamasına reaksiyon gösterdi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı programda yaptığı açıklamaya Twitter hesabından cevap verdi. İmamoğlu’nun, eski Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın periyodun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) burs alarak ABD’ye gittiği tarafındaki açıklamasına reaksiyon gösteren Ersoy, şunları kaydetti:

“İBB’den binlerce öğrenci burs alıyor lakin iki bayan prestij suikastine uğruyor. Burada kabahat, burslu okumak mı, siyasetçi olmak mı? Yoksa Fatma Betül Sayan’a şahsi ayrıntılarını ifşa ederek ahlaksızca saldırmanızın sebebi karda kışta yediğinizin balığın kılçığını boğazınıza tıkaması mı?”

İmamoğlu ne demişti?

Eski Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın İBB tarafınca Amerika’ya gönderildiği tarafında bir tespit yapıldı. Siz; bu hususta daima neler söyleyeceksiniz? Yalnızca Fatma Betül Sayan Kaya’yla hudutlu mı, yoksa öbür isimler için de bu biçimdesi bir ödenek ayrıldığı bilgisi var mıdır?

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, burs verebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, katkı sunabilir. Nasıl burs verir? Örneğini verelim mi? İşte bu sene 53 bin bireye verdiği üzere. Fiyat, oradaki bedeli açıklar. Öğrenci başı 3 bin 200 lira. Bakınız benim, oradaki bizden burs alan 53 bin insanın tek bir bireyiyle dahi ne ilgim var ne bilgim. İsmini bile bilmiyorum. Vatandaşlar sisteme başvurur ve oradan yaralanmaya uygun bir durumu varsa ekonomik olarak, İBB’nin bu imkanından faydalanır. Artık hanımefendinin yaşını tam bilmiyorum. Fakat burada onunla yaşıt, tıpkı periyotta tahminen okumuş, tahminen şu an basında bakılırsav yapan ya da diğer bir konuda nazaranv yapan biroldukca insan olabilir. Yani şu geçmez mi aklınızdan? ‘Benim de haberim olsaydı 100 bin dolar burstan, çabucak sarfiyat başvururdum.’ Hatta, ‘Ben ondan daha süratli koşardım. Ben ondan daha düzgün bilirim. Ben ondan daha düzgün bir öğrenciyim’ diye aklınızdan geçmez mi? Geçer.

Milletimizin bu manadaki parasını çarçur eden, kul hakkı yiyen hangi öge var ise açığa çıkarılacak, hesabı sorulacak. Var mıdır öbür? Vardır. Hepsi de yavaş yavaş gündeme alınıyor. Soruşturmaları yapılıyor ve teker teker de bununla ilgili süreçler ortaya konulacak. O denli kibirli kibirli konuşacaksınız, ahlaki hiç bir kıymeti önünüze koymadan herkese çamur atacaksınız; fakat ömrünüz çamur ortasında olacak, hayatınız pislik ortasında olacak. Bunlara müsamaha göstermeyeceğiz.

İBB ve İstanbul halkının bütçesi, artık emin ellerdedir. Geçmişte yapılan bütün yanılgılarla, kusurlarla ilgili tüzel süreçler, engellenmemize karşın -açtığımız belgeleri ve davaları elimizden alıp, ‘Biz yapacağız’ demelerine rağmen- günü geldiğinde o eksiklikler de giderilecek. Onun da hesabı sorulacak; engelleyenler dahil. O bakımdan bu süreç, fazlaca hakikat bir süreçtir. Devamı da vardır. Allah, her kulu, kul hakkı yemekten korusun.

Bakın, bizim için en değerli, en bedelli konudur kul hakkı. O bakımdan, pervasızca memleketin bütün kaynaklarını bu türlü kullanan akla karşıdır bugünkü idarenin duruşu ve yürüyüşü. Gerekli süreçler sürüyor. Devamı geliyor.”

TIKLAYIN – Terkoğlu, İmamoğlu’nu eleştiren AKP’li Betül Sayan Kaya’nın İBB’den aldığı bursu hatırlattı: Birilerinin kaygısı ne yemek ne tatil