İçişleri Bakanlığı, İBB çalışanları hakkında özel teftiş başlattı; İmamoğlu ‘Personelin yanındayım’ dedi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) çalışan kimi çalışanın “terör örgütleri ile iltisaklı yahut irtibatlı olduğu istikametindeki ihbar ve tespitler üzerine” özel teftiş başlatıldığını duyurdu. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ise, İBB’de çalışan 86 bin çalışanın yanında olduğu bildirisini paylaştı.

İçişleri Bakanlığı, Pazar günü yaptığı yazılı açıklamada “İBB, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan çalışandan, 455’inin PKK/KCK, 80’inin DHKP-C, 20’sinin MLKP, 2’sinin MKP, ayrıyeten kimilerinin FETÖ ve başka terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu istikametinde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, mevzunun tüm taraflarıyla soruşturulması için Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır” sözlerine yer verdi.

Bakanlık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan ve “PKK ile iltisaklı/irtibatlı” şahısların Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) referansıyla İBB’ye yerleştirildiği tarafındaki argüman ve tespitlerin yer aldığı iddianamenin de bahse husus özel teftişin kapsamında olduğunu deklare etti.

‘İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir beraberlik ve güç gorecek’

İBB Lideri İmamoğlu İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına toplumsal medya hesabından reaksiyon gösterdi.

İmamoğlu daha evvel söylemiş olduği “Hak yemem hakkımı da yedirmem” kelamlarını yenidenlayarak, “İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem” sözlerini kullandı.

Kabahati olan şahıslara karşı sonuna kadar bir arada gayret etmeyi teklif eden İmamoğlu, “Ama şu bilinsin ki; İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir beraberlik ve güç gorecek” dedi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun ise Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Bu saatten daha sonra İBB Lideri Ekrem İmamoğlu millete emanettir” diye yazdı.

“Hak yemem hakkımı da yedirmem” dedim. Bugün de diyorum ki; “İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem” Suçu olanla sonuna kadar birlikte mücadele edelim. Ama şu bilinsin ki; İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek.

— Ekrem İmamoğlu (@ekrem_imamoglu) December 26, 2021

‘İstanbul’da bir şeylere yer mi oluşturuyorsun?’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise “Saray’daki şahıs” diye seslendiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı maksat aldı ve “İstanbul’da bir şeylere taban mi oluşturuyorsun?” diye reaksiyon gösterdi.

Kılıçdaroğlu, “Bu milletin canını yakacak kadar yüreği olanın neticelerina katlanacak kadar da gücü olmalı. Sen seçimden kaçan birisin, fazla heyecanlanma” dedi.

‘İçişleri Bakanlığı 86 bin çalışanımızı zan altında bıraktı’

İBB tarafınca mevzuya ait yapılan yazılı açıklamada da “İçişleri Bakanlığı 86 bin İBB çalışanımızı zan altında bırakmıştır” denildi.

“Terör bağlantılı” bireylerin kamu kurumlarında iş bulabilmelerinin, İBB’ye ilişkin değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı’na ilişkin bir sorun olduğunun vurgulandığı açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“31 Mart seçimleri öncesi ve daha sonrasında başlayan ve hala devam eden hukuksuz ve devlet ciddiyeti ile örtüşmeyen bu atılımları kamuoyu takdirine sunarız. elbette Türkiye Cumhuriyeti hak ettiği biçimde yönetim edilecektir zira bu kudret milletimizde ziyadesiyle mevcuttur.”

İBB, 86 bin çalışanının türel haklarını sonuna kadar koruyacağını söz etti.

Tartışma nasıl başladı?

İmamoğlu’nun İBB seçimlerini kazanmasının akabinde işe alınan işçi içinde terör örgütleriyle kontaklı şahısların olduğu tarafındaki savlar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafınca Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında dillendirildi.

Bakan Soylu İBB’ye yaklaşık 33 bin kişinin işe alındığını söylemiş olduği konuşmasında, “Bu 33 bin şahıstan 12 bin şahsa fakat bakıldı. 455 adedinin PKK ve KCK kaydı var. 80’inin DHKP-C, 20’sinin MLKP, 2’sinin MKP kaydı var ve oburlarının kayıtlarını da gönderebilirim” dedi.

Akabinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Aralık’ta AKP’li belediye liderlerinin katıldığı Kızılcahamam kampında yaptığı konuşmada, CHP’nin kazandığı belediyelerden tek bir kişinin bile işten çıkartılmayacağı istikametinde vaatlerde bulunduğunu lakin buna rağmen 15 bin kişinin İBB’deki işinin sonlandırıldığını savundu.

Erdoğan konuşmasında, “Bunun yerine de birçok kim olduğu, ne olduğu muhakkak olmayan bir kısmı terör örgütleri ile iltisaklı çıkan 45 bin kişi belediyeye doldurdular” dedi.

İmamoğlu: Cumhurbaşkanı’na mektup yolladım

24 Aralık’ta DÜZGÜN Parti’nin düzenlediği ‘Kalkınma Kongresi’ne katılan İBB Lideri İmamoğlu ise gazetecilere verdiği demeçte Erdoğan ve Soylu tarafınca verilen sayıların tutarsız olduğunu vurgulayarak, “21 binin biraz üzeri bir sayıda insan işe alındı ve bu insanların nasıl işe alındığı da tek tek, kalem kalem belli” diye konuştu.

İşe alınan işçiden kimilerinin terör örgütleri ile temaslı olduğu istikametindeki tezlere da değinen İmamoğlu şunları söylemiş oldu:

“Ben 10 gün evvel, Sayın İçişleri Bakanı’na yazı yazdım. Şahsen kendim, şahsen şahsına. Bu ‘500 küsur terörist dediği sayı kimdir? Bize yaz, gönder; biz de bilelim.’ Bir. İki; devletin kurumlarından bu beşerler pak kağıdı alıp biz de işe başlıyor. Bunun terörist olduğunu söz edip ve bunu afişe edip de birilerine terörist damgası vuran bir kısım medyayı da kınıyorum.

“Devletin bakanı çıkıp, ‘500 küsur kişi isim listesi var elimizde’ diyor. Ben, yazı yazdım kendisine. Bütün bu ayrıntıları de yazdım. Kendisine palavra yanlış sözlere göz yummasın diye, bizimle irtibat kursun diye Sayın Cumhurbaşkanı’na da bugün sabah saatlerinde mektubumu yolladım. Oradan net, gerçek ayrıntıları bakılırsabilir. Bilgi kaynağını düzeltsin Sayın Cumhurbaşkanı.”

Erdoğan: Utanmadan sıkılmadan bana mektup gönderiyor

Pazar günü AKP’nin İstanbul Genişletilmiş Vilayet İstişare Meclisi Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Namus kelamı verdiğini hatırlıyorsunuz. 13 bin 500, bir hesaba bakılırsa 15 bin kişiyi işten çıkarıp yerine ortalarında terör örgütüyle iltisaklı olan 45 bin kişiyi işe aldı. Artık utanmadan sıkılmadan bana mektup gönderiyor, ‘bu biçimde bir şey yok’ diyor” dedi.

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun da Pazar gecesi Twitter’da “İçişleri Bakanı, efendisinden fırça yemiş olacak ki, 17 gün evvel Meclis’te attığı iftiralarla ilgili bugün Erdoğan konuştuktan daha sonra adım atıyor” iletisini paylaştı.

• İmamoğlu hakkında inceleme başlatılması tüzel açıdan niye tartışma yarattı?
  • Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul afişleri niçiniyle inceleme başlatıldı
  • İBB, Seyahat Parkı’nın devredilmesiyle ilgili dava açmaya hazırlanıyor