İki muharrir iki portre: Şenay Akdemir ve Lütfiye Aydın

AirdropAvcisi

New member
İki bayan müellif, iki usta müellif iki kalem işçisi… Şenay Akdmeir ve Lütfiye Aydın’nın hayatlarına ve edebi anlayışlarına kısa bir bakış…

ŞENAY AYDEMİR

1975’te Şavşat’ta doğdu. Üniversite öncesi eğitimini Bafra’da tamamladı. 1992’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde üniversite eğitimine başladı. 1997’de üniversite eğitimini yarım bırakarak gazeteciliğe atıldı. Sinema yazıları yazmaya üniversite senelerında yayınına katkıda bulunduğu öğrenci gazetesinde başladı. 1997-2014 yılları içinde sırasıyla Üniversal, Referans ve Radikal gazetelerinde çalıştı. Kozmik Kültür, Milliyet Sanat, Art Pencere ve Altyazı başta olmak üzere birfazlaca mecmuada tenkitleri yayımlandı. 60’ların Türk Sineması, 70’lerin Türk Sineması, Reha Fazilet Sineması: Aşk ve İsyan ve Marka Takva Tuğra kitaplarına yazılarıyla katkı sundu. Birfazlaca sinema şenliğinde heyet üyeliği yaptı.

LÜTFİYE AYDIN

949 yılında Gaziantep’te doğdu. Birinci ve orta öğrenimini bu kentte tamamladı. 1972’de İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü bitirdi. 1982 yılına kadar değişik kentlerde Türk Lisanı ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı. 1982’de Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı Sinema Radyo ve Televizyon ile Eğitim Merkezi’ne girdi. Burada eğitim sinemaları için senaryolar yazarken bir yandan da hikayeler kaleme aldı. 1985’te birinci kitabı İkili Yalnızlık’ın çevirisi için Almanya’ya gitti, Essen Üniversitesi Türkoloji Kürsüsü’nde çeviri çalışmalarında bulundu.

Birebir yıl memuriyetten ayrıldı, Ankara Radyosu’na yirminin üzerinde drama programı yazdı. 1991’de FRTEM’e yeniden başladı. Belgeseller, epey sayıda radyo oyunu kaleme aldı. Dramaturg olarak çalıştığı kurumdan 2000 yılında emekli oldu.

BİRİNCİ KİTABI: İKİLİ YALNIZLIK

Birinci kitabı İkili Yalnızlık’ı (öykü, 1985), Cemre (Öykü, 1991), Sengin Semai Bir Vefat (öykü, 1992), Vefat Erken Bir Akşamdır (öykü, 1993), Kül Tablet (anlatı, 1997), Tsunami (öykü, 1998 – Kültür Bakanlığı Hikaye Büyük Ödülü) izledi. Yazdığı Gerisi Yarın programlarından birkaçı şunlardır: Bin Yıllık Beste (Tamburi Cemil Bey’in hayatı), Zımnî Bir Kadın Ozan (Asım Bezirci’ye bakılırsa birinci emekçi bayan şairimiz Nezihe Yaşar Bükülmez’in hayatı), Güneşin Çocukları (Gaziantep savunmasından bir kesit. Gerisi Yarın Yarışı Birincilik Ödülü), Ah O Yemen’dir (Osmanlı’nın Yemen’den çekilmesi). Lütfiye Aydın Ankara’da yaşıyor.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için ileitşim:

[email protected]