İmamoğlu: Türkiye Avrupa’nın vazgeçilmez bir kesimi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Münih Güvenlik Konferansı’na (MSC) katılmak üzere Almanya’ya geldi.

İmamoğlu, Cumartesi akşamı, “Kentlerin Rolü: Demokratik Ezber Bozucular?” başlığını taşıyan oturuma katılacak. Kelam konusu oturumun başka konukları, Berlin Belediye Lideri Franziska Giffey, Budapeşte Belediye Lideri Gergely Karacsony ve Varşova Belediye Lideri Rafal Trzaskowski olacak. Oturumu, MSC Başkanlığı misyonunu Wolfgang Ischinger’dan devralacak olan tecrübeli Alman diplomat Christoph Heusgen yönetecek.

İmamoğlu, Münih’te DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan’ın, Ukrayna-Rusya krizi, İstanbul’un global değeri, Türkiye’nin NATO üyeliği, Avrupa ile alakaları ve İstanbul’un taksi sorunu üzere farklı hususlara ait sorularını yanıtladı.

DW Türkçe: Münih Güvenlik Konferansı, Batı ile Rusya içinde Ukrayna konusunda tansiyonun tırmandığı, savaş telaşının arttığı bir müddetçte gerçekleşiyor. Dikkatler Ukrayna’ya, Karadeniz’de tırmanan tansiyona ve hem de bu süreçte kritik kıymete sahip İstanbul Boğazı’na çevrilmiş durumda. Siz İBB Başkanı olarak, Türkiye’nin bölgesinde yaşanan gelişmeleri, artan savaş riskini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekrem İmamoğlu: Doğal üzücü. Hüzünle, korkuyla izliyoruz. elbette burada Rusya-Ukrayna içindeki bu tansiyonun bir savaşa, bir müdahaleye dönüşmesinin bu yüzyıla ve Avrupa’ya yakışmayacağını düşünenlerdenim. Ben bir Karadeniz çocuğuyum ve Karadeniz güç bir coğrafyadır. Çok farklı milletlerin yaşadığı bir coğrafyaya sahiptir. Ancak bu sıkıntı coğrafyanın barışa muhtaçlığı olduğu net. Doğal umuyorum ki en üst düzeyde diyalog çerçevesinde hem NATO-Rusya hem ABD-Rusya diyaloglarını dikkatle takip ediyoruz. şüphesiz Avrupa’nın tavrı epeyce değerli.

İstanbul alışılmış ki Boğaz’ı, suları, bağlı olduğu bir Montrö Mutabakatı var. Bu antlaşmaya uygun hareket etmek zorunda. Bu antlaşmanın barışa dayalı tabanı oluşturduğu da bir gerçek. Bu bakımdan Türkiye’nin de hem ulusal politikası hem milletlerarası anlayışı, Rusya ve Ukrayna içinde diyalogla bir barışa ulaşılması… Bütün kamuoyunun talebinin bu olduğunu düşünüyorum.

“Demokratik değişimlerde kentlerin rolü” temalı bir panele davet edildiniz. İstanbul seçimleri sürecinde yaşananlar, Türkiye demokrasisinin karşı karşıya bulunduğu zorluklar, dünya tarafınca da yakından takip ediliyor. Türkiye’nin bugün ortasından geçmekte olduğu kuvvetli süreci nasıl tanımlarsınız? Uzmanlara göre, Türkiye özgürlükçü, çoğulcu bir demokrasiye sahip değil. Sizce Türkiye bu temel haklara kavuşabilecek mi?

Aslında temel haklara kavuşmak ya da demokrasi manasında harikası yakalamak, bir müddetç. Bunun bir teori yahut dayatmayla olması mümkün değil. Bunu aslında toplumsal tecrübeler oluşturuyor. Bugün hâlâ Avrupa’nın göbeğinde demokrasi için çaba eden toplumlar ve devletler var. olağan olarak Türkiye de bunlardan birisi. Lakin unutulmamalı ki Türkiye’de 1946’dan beri, epey partili yaşama geçildiğinden bu yana bir demokrasi uğraşı veriliyor.

Ben şu reflekse bakarım: Türkiye ihtilaller gördü lakin ihtilallerden daha sonrasında yapılan dayatmalara karşı toplum, dayatmanın yapıldığı tarafa değil, tam karşıtı tarafa oy kullanma refleksini göstermiştir. Bu 1960 ihtilalinden daha sonra da o denli olmuştur, 71’den daha sonra da, 1980’den daha sonra da, hatta 1998 28 Şubat krizinden daha sonra da emsal refleksler toplum tarafınca ortaya konmuştur. ötürüsıyla teminat aslında toplumun kendisi. Toplum neye refleks gösteriyor, kimin yanında duruyor?

Bence bunun en zirve noktasını da İstanbul seçimleri yaşattı. Toplum otoriter bir anlayışla, hem basını elinde tutan, daha da ileri gidip kaybettiği bir seçimi iptal edecek kadar otoriter davranmayı yeğleyen bir güce karşı büyük bir dayanışma göstererek, demokrasinin yanında durarak, 25 yıl daha sonra, hatta tahminen bugünkü hükümetin en büyük gücünü aldığı İstanbul kentinde, 10 puandan fazla bir farkla 806 bin oy farkıyla bizi seçti. Onun için Türkiye’de çoğulculuk, demokrasi ismine kuşku etmemek lazım. Türkiye’nin bu olgun ve hoş yürüyüşüne, tam tersine, katkı sunmalarını temenni ederim. Ben şöyleki inanıyorum: Demokrasi ismine Türkiye’nin geleceği noktasında kapsayıcılık, eşitlik ismine, hayli hoş günlerin bizi beklediğini biliyorum. Bütün gücümle ve bütün ümitli halimle ben de aslına bakarsan bu gayretin bir neferiyim.

Türkiye’nin NATO üyeliğinin 70’inci yıl dönümündeyiz. MSC Lideri Ischinger geçen günlerdeTürkiye’nin Batı için büyük kıymet ve bedel kazandığını bir daha lisana getirdi ve “Türkiye bize ‘Hadi, hoşça kalın’ dememeli” temennisinde bulundu. Endişe söz eden bu temenniler için değerlendirmeniz nedir?

Türkiye NATO’nun asli bir üyesidir. Avrupa’nın da asli bir modülüdür. Ben her yerde söylüyorum: Avrupa İstanbul’dan başlıyor. ötürüsıyla Türkiye de Avrupa’nın başlangıç noktası, vazgeçilmez bir modülü.

Türkiye’nin toplum bütünlüğü içerisinde Avrupa’ya, Batı’ya bakışı, fazlaca büyük sıklıkla dayanağı sürmekte.

Bugün Türkiye’nin bu toplumsal anlayışının karşısında hiç bir siyasi parti duramaz. kimi vakit popülist telaffuzlarla siyaseti kullanma tarafında çatışma lisanını yeğleyenler olsa da, genel anlayışta artık Türkiye’nin Avrupa’nın ya da NATO’nun vazgeçilmez bir kesimi, bir erki olduğunu biz de biliyoruz. Dünya barışı ismine, dünyadaki bilhassa 21. yüzyıldaki değişimleri izleyerek: İklim değişikliği, güçle ilgili gereksinimlerin pak güce dönüşmesi, kentlerdeki kaliteli ömür, tahminen de savunma reflekslerinin fazlaca daha önündeki mevzular.

Hem bu mevzularda hem öteki konularda bence Batı’nın dert duyması hakikat değil. Alışılmış ki dayanışma içerisinde olması, doğal ki diyalogları en üst düzeyde tutması ve yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin siyasi erk olarak hükümetini değil, başka gelişmeleri de yakınen takip etmesini ve hatta o enstitüler, partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla da diyaloğu en üst düzeyde tutmalarını dilerim. Bu bağlamda Türkiye fazlaca yanlışsız ve yeterli sinyaller veriyor. Ne Batı’nın Türkiye’den kuşkusu olmalı ne de Türkiye’nin Batı’yla ilgili kuşkuları var. Yalnızca bir diyalog eksikliğinden kaynaklı bir müddetç yaşanıyor.

Ekrem İmamoğlu DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan’ın sorularını yanıtladı

İlk kere Münih Güvenlik Konferansı’na davet edildiniz. Size yapılan davet, memleketler arası siyaset alanında size artan ilgiyle de alakalı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İstanbul büyük bir kent. İstanbul aslında tahminen de medeniyetlerin başşehri. 2000 yıllık tarihinin içerisinde üç imparatorluğa başşehirlik yapma onuru var ve bugün de Türkiye’nin en büyük kenti. Avrupa’nın en büyük kenti. 19 ülkesinden daha büyük bir nüfusa sahip. 2 milyonu aşkın mülteciyi barındıran değerli bir kent. ötürüsıyla İstanbul’daki her türlü siyasi gelişme ve kademeyi takip eden milletlerarası aktörlerin olduğunu da biliyorum.

Ben bilhassa 2019 seçimlerinden daha sonra İstanbul’daki olumlu tesirin etrafına ne kadar olumlu tesir yansıttığını da doya doya yaşadım. ötürüsıyla İstanbul’a yakışan, daima yeterli şeyler yapmak. Geçen yıl biz Balkanların en değerli kentlerinin belediye liderlerini İstanbul’da topladık. Kasım ayında B40 diye bir tepe yaptık ve bu dorukla birlikte o olumlu dayanışmayı büyütme uğraşı içerisine girdik.

Bu bağlamda bu ilgiyi doğal karşılıyorum. Lakin bu ilgi bende farklı bir sorumluluk hissi uyandırıyor. O da: Hakikaten daha demokrat bir kent, epeyce daha hoş örnekleri dünyaya anlatabilen metropolitan bir kent. Bu hisle işime sarılıyorum. Seçimdilk evvel, “İstanbul’un gelmiş geçmiş en demokrat belediye lideri olmak istiyorum” demiştim. Ben artık dünyanın en demokrat belediye lideri olma gayreti ortasında olan bir şahısım.

Güvenlik Konferansı sorularından öte, İstanbul’un taksi krizini kıymetlendirir misiniz?

Bu merkezi hükümetin müdahalesi kararı çözemediğimiz bir sorun. kimi vakit hükümetin gözünü kör eden birtakım refleksleri olabiliyor. Bu körlük şundan: Siyasette seçimi kaybetmenin güya her şey olduğunu düşünen bir siyasi anlayışla karşı karşıyayız. meğer beş kere kazanmak ne kadar doğalsa, bir sefer kaybetmek en az o kadar doğal. Bunu kabullenememe doğrultusunda biroldukça konuda engelleyici bir kısım kararlar, müdahaleler yapılıyor. Türel çabamızı veriyoruz.

Taksi sıkıntısı ne yazık ki İstanbul’un hayli üzücü bir tarafı. Hem nitelik, kalite açısından. Siz tahminen Türkiye’nin de bir parçasısınız ancak siz Almanya’nın bir ferdisiniz. ötürüsıyla dünyanın neresinden gelirse gelsin, insanlara yüzümüzü kızartan bir durumda. Bunu düzeltme gayretimiz devam ediyor. Her şeyimiz hazır aslında, yalnızca engellenen bir müddetç yaşıyoruz. Umuyorum vazgeçerler fakat onlar vazgeçmezse aslına bakarsanız Türkiye’deki değişim bu çeşit engellemeleri ortadan kaldıracak ve güzel uygulamalar hem İstanbul’umuzla tıpkı vakitte Türkiye’nin biroldukca noktasıyla buluşacak.

Söyleşi: Erkan Arıkan

© Deutsche Welle Türkçe