İngiltere’deki tabipler ‘daha evvel hiç görmedik’ deyince Türkiye’ye geldi: Şifayı Van’da buldu

JoKeR

Active member
İngiltere’de yaşayan Hatun Kaplan, glumos tümörüne yakalandı. İngiltere’de hastanelere giden Kaplan, oradaki tabiplerin şaşkınlığına şahit oldu. İngiltere’deki tabiplerin daha evvel görmedikleri için şaşırdıkları bu hastalık karşısında Türkiye’ye gelen Kaplan, arayışa geçti. Araştırmaları daha sonrası tedavi için Van’a gelen, burada yapılan tetkiklerin akabinde ameliyata alınan Kaplan, geçirdiği başarılı operasyon sonucunda sıhhatine kavuştu.

Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Halil Başel, Kaplan’ın; İngiltere’deki tabiplerin ‘bu hastalığı daha evvel hiç görmedik’ kelamı üzerine tereddütte kaldığını söz ederek, “Hastamız tereddüt edince tıp eğitimi alan kızı internetten araştırma yapmış ve Türkiye’den birkaç tabiple görüşmüşler. ondan sonrasında benimle irtibata geçtiler. Kendim birebir diyaloga geçince hastamız bundan etkilenip, Van’a gelmeye karar verdi. Ben de sinemalarını ve raporlarını istedim. Hastamız daha evvel boynundan bir ameliyat geçirmiş. Bu da bizim işimizi zorlaştırıyordu. Büyük de bir tümörü vardı ve yerleşimi de fazlaca derindeydi. Ancak buna karşın kendi geliştirdiğimiz tekniklerle hiç bir yan tesir gelişmeden ameliyatını gerçekleştirdik ve hastamızı bu sorundan kurtardık” dedi.

Yaklaşık bir saatlik operasyonun akabinde hastanın sıhhatine kavuştuğunu lisana getiren Başel, “Hastamızı bir gün önlem için ağır bakımda beklettik. Şu anda sıhhati yerinde ve inşallah birkaç gün içerisinde taburcu edeceğiz” sözlerini kullandı.

Son senelerda bilhassa yapılan haberler niçiniyle Türkiye’nin her vilayetinden hasta kabul ettiklerinin altını çizen Başel, “Önceden yaptığımız ameliyatları haberlere vermeyip yalnızca bilimsel yayınlarda yer veriyorduk. Bunu da hastalarımız görmüyordu. Birtakım tabipler o denli bir tablo çiziyor ki, hasta otomatikman depresyona giriyor. Bir hastamız bu hastalıktan dolayı eşinden, bir hastamız nişanlısından ayrılmış.

Bir hastamıza ‘çeneni keseceğiz, felç olabilirsin, üç ay yemek yemeyeceksin’ deyince nişanlısı bunu duyar duymaz nişanı bozmuş. Tabi biz ameliyat haberlerini yapınca, Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Mersin’e ülkenin her yerinden hastamız var. Buna da basının gücü diyorum. Şu anda İngiltere’den hastamız yaptığımız haberler sonucunda bize ulaştı. Hastaların bir biçimde yanlışsız adrese gitmeleri fazlaca önemli” diye konuştu.

“Gözlerim sonucuyor ve orta ara baş dönmeleri yaşıyordum”

İngiltere’den gelen Hatun Kaplan isimli hasta ise daha evvel epey rahatsızlandığını lakin hastalığının ne olduğunu bilemediğini vurgulayarak, “Yüzümde ve boynumun altında şişlik fark ediyordum. Çok derecede ter döküyor, gözlerim sonucuyor ve orta ara baş dönmeleri yaşıyordum. Doktora gittiğimde analizler kararında hastalığımın glumos tümörü olduğunu kanıtladılar.

Ameliyatının epeyce riskli olduğunu söylemiş olduler. Türkiye’ye oğlumu görmeye geldiğimde daha da makûs oldum. Oğlum alanında hayli âlâ bir uzman tabip bulduğunu ve ısrarla onun yanına gitmemizi söylemiş oldu. Bende uygun olmadığım için kabul ettim. Buraya hocamla konuşmaya geldiğimde onun işinde son derece başarılı ve bilgi sahibi olduğunu, hastasına kıymet verdiğini gördüm. Ondan epeyce olumlu güç aldım ve ameliyatı seve seve kabul ettim.

Ameliyat hayli güçlü ancak başarılı geçti. Şu anda tümör alınmış durumda. Hocamın ellerinden öpüyorum. Bu cins problemleri olan şahıslar, nerede olurlarsa olsunlar inançta hissetmiyorlarsa bu hocayı tavsiye ediyorum. Tümör üzerinde epeyce başarılı bir profesör. Sıhhatimi ona borçluyum” dedi.