İnsanın böceğe dönüşmesi bağlamında gerçeküstücülük ve Franz Kafka

AirdropAvcisi

New member
Franz Kafka denilince okurların aklına eminim ‘Dönüşüm’ kitabı gelmektedir. Bir sabah yatağından uyanan Gregor Samsa’nın artık bir insan değil, dev bir böceğe dönüşmesinin gerçeküstü öyküsü.

Aslen Çekoslokvakyalı (Şu an ki Çek Cumhuriyeti) olan müellif, bütün yapıtlarını Almanca yazmıştır. 1915 yılında yayınladığı ve büyük yankılar uyandıran Dönüşüm kitabı ile edebiyat dünyasını sarsmıştır.

Gregor Samsa’nın, bir böceğe dönüşmesin ele alan bu kısa ve etkileyici kıssada, bireyin yaşadığı topluma yabancılaşmasını eleştirel bir üslupla okurlara sunar.

BİREYİN TOPLUMA YABANCILAŞMASI

Kitabın ana karakterlerinden olan Gregor Samsa, bir dokuma atölyesinde personel olarak çalışmaktadır. Annesi, Babası ve kız kardeşi Grete ile yaşayan Gregor, daima odasına kapanan, toplumla ilgiler zayıf olan bir bireydir.

Müellifin, satırların ortasına serpiştirdiği bu yabancılaşma olgusu Gregor üzerinden devrin toplumuna yönelttiği sert tenkitlerle bu durumu sorgular.

BEŞERDEN BÖCEĞE DÖNÜŞEN GREGOR

Gregor Samsa, her sabah işe gitmek için daima bindiği trene yetişmek için yatağından kalkmak için hareket eder.

Lakin bir türlü yatağından kalkamayan Samsa’nın bedeni ağırlaşmaya, iki eli kolu ve ayakları yerine birbirine dolanan birden çok ayak ve elleri ile kendisindeki farklılığı hisseder. Samsa, artık bir insan değil bir böcektir.

BİRİNCİ ÖĞRENEN ANNESİ OLUR

Gregor’un annesi, oğlunun fazlacatan kalkıp işe gitmesi gerektiği düşünür. Bu durumu garipseyen annesi, oğlunu uyandırmak için üst kattaki odasının kapısını çalar. İçeriden ses gelmediğini fark eden anne, kapıyı hafifçeçe açar ve olağanüstü gerçekle karşılaşır.

Biricik oğlu Gregor’un yerini dev bir böcek almış ve garip garip sesler çıkarttığını görür. Çığlık atarak çabucak aşağı iner durumu evdekilere anlatır.

BAKIMINI KIZ KARDEŞİ ÜSTLENİR

ömrünü bundan daha sonra bir böcek olarak sürdürecek olan Gregor’un bakımını kız kardeşi Grete üstlenir. Artık kokuşmuş pis yiyeceklerle beslenir küçük odasında bir hayvan olarak hayatını sürdürür.

Grete, belirli bir süre daha sonra bu duruma dayanamaz ve böcek olan kardeşinden her geçen gün tiksinmeye, korkmaya başlar. Bakımı pek sıkıntı olan bu böceğe berbat davranır ve annesine bu vazifesi artık yapamayacağını söyler.

“GREGOR’U SÜPÜRDÜM, ÇÖPE ATTIM”

Bu dev böceğin bakımıyla ilgilenmek istemeyen ailesi, böcek olan oğlu Gregor’un bakımıyla ilgilenmek için bakıcı bir kız meblağlar. Gregor, artık bu kıza emanettir.

Gregor’u odasında görmeyen ailesi kıza Gregor’a ne olduğunu sorarlar. Bakıcı kız şu karşılığı verir:

“Gregor’u süpürdüm çöpe attım.”

Franz Kafka’nın günümüzde hala epeyce okunmasının niçini muharririn okuru gerçek dünyadan soyutlayarak onlara değişik kapılar açmasından ileri gelmektedir.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]