İranlı şair Alireza Pourbozorg Vafi, yazma özgürlüğünü Türkiye’de buldu

AirdropAvcisi

New member
67 yaşındaki İranlı şair Vafi, yazdıkları yüzünden 59 yaşındayken ülkesini terk etmek zorunda kaldı. İranli Vafi, hayat boyunca Türkçe, Arapça, Farsça ve İngilizce lisanlarında 100’den çok kitabı okura sundu.

Lakin yaklaşık 8 yıl evvel yazdığı bir kitapta Irak-İran savaşını pahalandıran muharrir ve şair Vafi, kısa müddet daha sonra özgür bir ömür için Türkiye sığınan ve o günden bugüne kadar Türkiye’de yaşayan İranlı şair, 12 kitap daha yazarak haksızlık, özgürsüzlük, savaş ve mülteci meselelerine karşı kendi görüşlerini ortaya koydu.

“TÜRKİYE ÖZGÜR BİR ÜLKE”

Türkiye’de kitap yazmaktan başlayarak basımına kadar epeyce süratli yapıldığı söyleyen Vafi, “İran’da 1 tane kitap veriyorsun, daha sonra ‘bu kelimeni değiş, bu şiiri sil’ diyerek kitabın baskısı sürüyor. Lakin Türkiye’de o denli bir şey yok” dedi.

ORDU BANA “BİZ SENİ GİZLEYEMEYİZ, SEN TÜRKİYE’YE GİT”

Müellif ve şair Alireza Pourbozorg Vafi, Türkiye’ye geliş kıssasını anlattı. Bir gün meskenine gelen 25 ordu mensubunun kendisini zorla götürdüğü ve ordu kumandanının “Biz seni gizleyemeyiz, sen Türkiye’ye git” kelamları üzerine kısa müddette Türkiye’ye sığındığını belirten Vafi, yaşadıklarını şu biçimde anlattı:

“Ben İran’da bir kitap yazdım. İsmi ‘İranlılar ve İran’ın Dövüşüne’. Orada epey hak kelamlar yazdım. Bir gün televizyonda canlı programım vardı. O gün ben konuştum, hak kelamları söylemiş oldum. Yarın farklı bir programım vardı. Ancak 25 kişi dökülerek ‘gerek biz bunu mahvedelim, o denli öldüreceğiz ki kanı da parasız olsun’ dediler. daha sonra ben geldim ordu sahiplerine ‘niye bu biçimdedir, niye bu biçimde?’ diye sordum. ‘Seni gizleyemeyiz. Sen Türkiye’ye git ve kalırsın orada. İnşallah, durumlar düzeldikten daha sonra dönersin İran’a’ dediler. ondan sonrasında 2013 yılında geldim ben buraya. 1 yıl Ankara’da yaşadım daha sonrasında gittim oradaki Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’ya. UNESCO beni Birleşmiş Milletlere (BM) verdi, BM ise beni Eskişehir’e gönderdi. Artık 8 yıldır Eskişehir’de yaşıyorum.”

“İRAN’DA KİTAP YAYINLAMAMAK ÇOK SIKINTI, TÜRKİYE’DEYKEN 12 TANE KİTAP YAYINLADIM”

Türk dünyasında tanılan şair Üstat Şehriyar’in 20 yıllık öğrencisi olan Vafi, evvel nasıl şair olduğunu anlattı, daha sonra da İran’da bir kitap yayınlanmanın zorluklarını lisana getirdi. Vafi, “Benim babam epey şiir bilen idi. Tebriz’in şairleri gelirdi bizim konuta ve şiir okurlardı. Orada babam onları islah ederdi. Ben de şiirlerle bu biçimde tanıştım. Bir de benim abim merhum Nasir Purbuzurg vardı. O da hoş bir şairdi. Ondan Üstat Şehriyar’a ulaşmama kadar öğrendim. Üstat Şehriyar Türk dünyasının en büyük şairidir. ‘Haydar Babaya Selam’ı yazan şairdir ve hoş gazelleri vardır. 20 yıl onun talebesi oldum ben. Ondan öğrendiklerim oldukçatur. O beni isimlendirdi, şairlendirdi, o beni itibarlandırdı. Bugüne kadar benim 140 kitabım vardır. Buraya baka bilirsiniz; İran’da yazdıklarım, bunlar Türkiye’de yazdıklarımdır. Bu 12 tane kitabı ben Eskişehir’de yazmışım ve hayli memnunum ki, burada kültür vardır, dernekler var. Benim kitaplarımı alarak bana yardımcı oluyorlar, dayanak oluyorlar. Ben burada epey hoş şivelerin var olduğunu epey seviyorum. Baskıya kitap gdolayıyorum ben, orada baskıcı tam işlerini görüyor, müsaade alıyor bana bandurul alıyor. Her işini yaparak kitabı da basarak bana veriyor. İran’da bu biçimde değildir lakin. 1 tane kitap veriyorsun ‘bu kelimeni değiş, bu şiiri sil’ diyerek 1-2 yıl sürüyor kitabın baskısı. Burada o denli bir şey yoktur. Ben burada bu durumu epey beğeniyorum. Zira kültür bu, kafandan her ne geçiriyorsa onu yazıya döke biliyorsun” formunda konuştu.

GÖRDÜĞÜ HAKSIZLAR YAZMA BİÇİMİNİ DEĞİŞTİRDİ

İranlı şair Vafi, bir lirik şairi bulunmasına karşın ülkesinde ve dünyada gördüğü haksızlıklar niçiniyle gazel yazmak yerine insanlık problemlerini yazmaya başladı. Bu mevzuda konuşan Vafi, “Ben lirik şairiyim, gazel şairiyim. Fakat artık örneğin bakıyorsun mültecilerin meşakkatlerini yazıyorum yahut İran’daki idamlardan şiirler yazıyorum. Şiirimi de bozmuş artık İran’ın bu bozuk durumu. Her gün bir acı haber duyuyoruz, acı kelamlar duyuyoruz. Bütün bunlar bizi yoruyor. Ben oturup gazel yazmayı fazlaca seviyorum, benim gazellerim epey biliniyor. Lakin burada mecburum. Bakıyorum ki, birisi idam oluyor, birisi ceza konutuna gidiyor, birisi o denli, birisi bu biçimde oluyor. Ben de millet, halk şairiyim. Bunun için ben onları yazıyorum” diye anlattı.