İşitememek demans yapabilir

JoKeR

Active member
Şayet yakınlarınızla konuşmakta zorlanıyorsanız, işitme sorunu yaşandığını göz önüne almalısınız. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi ve KBB Uzmanı Prof. Dr. Özgür Yiğit, yaşlılığa bağlı olarak gelişen işitme bozukluklarına presbiakuzi ismi verildiğine dikkat çekerek, “Tipik olarak her iki kulakta ilerleyici işitme kaybı olmaktadır. Şahısların genel yakınması sıklıkla gelen sesi duydukları lakin anlayamadıkları formunda ortaya çıkabiliyor. ötürüsıyla bu bireyler konuşmaları tam anlayamadıkları ve kelamları yenidenlattıkları için yavaş yavaş toplumsal hayatın dışına itiliyorlar” dedi.

Prof. Dr. Özgür Yiğit

İŞİTİRSENİZ HASTALIK ÖNLENİR

Prof. Yiğit, “İşitme kayıplarının fizikî ve zihinsel sıhhat üzerine olumsuz tesirlerini önlemek için işitme aygıtının erken kullanması epey kıymetli. Yapılan araştırmalar yaşlılarda işitme kaybı niçiniyle toplumsal geri çekilmeye yol açtığını, buna bağlı olarak nörobilişsel süreçte kötüleşme ve erken demansa (bunaklık) niçiniyet verebildiğini gösteriyor. Erken devirde işitme aygıtı kullanmak, erken yaşta oluşabilecek demansın önüne geçilmesini sağlıyor” halinde konuştu.

2 ÇEŞİT AYGIT BULUNUYOR

İşitme aygıtlarının ortamdaki sesi alıp yükselterek kulağa aktardığını hatırlatan Prof. Yiğit, “Doğru işitme aygıtı sözel ve işitsel irtibatı bir daha kurup geliştirmeyi sağlar. İşitme aygıtlarının kemik yolu ile iletim sağlayanlar ve hava yolu ile iletim sağlayanlar olmak üzere 2 çeşidi bulunuyor. Hava yolu aygıtlar kulak ardı, kulak içi ya da kulak kanalı içi olarak üç farklı tipte kullanılabiliyor” dedi.

BİRİNCİ AYGITI KONUTTA KULLANIN

İki kulakta birebir anda işitme aygıtı kullanmanın kimi avantajlar sağladığını kaydeden Yiğit, “Sesin her iki kulakta birebir şiddette duyulduğu istikrarlı bir işitme sağlanır. Sesin geliş istikametini algılamak kolaylaşır, gürültülü ortamda sesi manaya oranı da artar. Sıhhatte Uygulama Bildirimi (SUT) değişikliği ile çocukların yanında erişkinlerin de her iki kulağına tıpkı anda işitme aygıtı alabilmelerine imkan tanındı. İşitme kaybının tipi ve derecesi aygıtın sağlayacağı faydayı etkileyeceği üzere şahsi faktörler de aygıta adaptasyon muvaffakiyetini etkiliyor. Birinci kere işitme aygıtı kullanacak şahısların aygıtı evvel meskende kullanımını öneriyoruz” diye konuştu.