İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri: Artırım yapılırsa taksi bulamama sorunu çözülür

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu, kentteki taksi bulamama probleminin artırım yapılması halinde çözüleceğini savundu. Aksu, “Açılış en az 10 TL olmalı, kısa ara en az 20 TL olmalı, taksimetrelere kilometre başına yüzde 30 artırım yapılmalı” dedi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu, daha evvel kendisi hakkında “kendi taksisinin plakasına süreç yapıldı” savını kaleme alan Hürriyet müellifi Orhan Ün’e konuştu.

Hakkındaki savlar ve son devirde taksicilerle ilgili artan şikayetler üzerine açıklamalarda bulunan Aksu, artırım yapılırsa sıkıntıların çözüleceğini öne sürdü.

TIKLAYIN – İstanbul Planlama Ajansı raporu: İstanbullunun yüzde 73’ü ağır trafikte taksi bulamıyor, bayanların birçoklarına göre gece seyahati inançlı değilV

Muharrir Ün, sorular yönelttiği Aksu’nun cevaplarını köşesine taşıdı:

Kendi plakanıza süreç yapıldığı argümanı yanlışsız mu?

– İstanbul Büyükşehir Belediyesi havalimanında çalışan taksilerin ruhsatını askıya aldı. Benim kendi taksim de havalimanında çalışıyor. Öbür araçların durumunu bilmiyorum, incelemesi devam ediyor fakat ben Sanayi Teknoloji Vilayet Müdürlüğü’nden süratli bir inceleme rica ettim. Sonuç geldi. Argümanlar temelsiz kendi adıma kayıtlı olan takside her şey yordamına uygundur.

İstanbul’da bir taksi sorunu var. Durmuyorlar, gideceğimiz yeri beğenmiyorlar, bize karşı öfkeliler…
– Yok yok yok… Bakın ‘duyumlarımıza gore’ İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilileri birtakım kümelere taksi plakası verme vaadinde bulunmuş. Bu yüzden çabalıyorlar. halbuki İstanbul’da taksi sayısının artışına gerek yok.

Nasıl yok…
– Trafik çözülmediği, teknolojik sistemler devreye alınmadığı sürece bu iş olmaz. Şu anda ki taksi sayısı fazla bile.

niye bizi beğenmiyor sürücü arkadaşlar?
– 52 bin çalışanımız var. Haliyle bizim mesleğimizde de fazlaca az sayıda çürük elma var. Eğitim verilmesi lazım arkadaşlarımıza.

Tahlil artırım söylemiş olduğinizi işittim…
– Çok gerçek. Dünyanın en değerli akaryakıtını kullanıp en ucuz taksi hizmetini veriyoruz. İstanbul halkı toplu taşımaya binmiyor ucuz olduğu için taksiye biniyor. Makul bir artırım yapılırsa bu taksi bulmama sorunu da çözülmüş olur.

Ne kadar artırım istiyorsunuz?
– Açılış en az 10 TL olmalı, kısa aralık en az 20 TL olmalı, taksimetrelere kilometre başına yüzde 30 artırım yapılmalı.

Kaç taksi plakanız var Eyüp Beyefendi?
– Yalnızca 1

Taksi ağalığı diye bir tez var ortalıkta. Kim bu taksi ağaları?
– Hiç kimse. Topçuların, popçuların, Gülben Ergen’in, Ahu Tuğba’nın, bu usul isimlerin ismine tek bir taksi plakası bile yok. esasen İstanbul’da bir kişinin ‘1’den çok plaka sahibi olması yasak.

İstanbul’da İngilizce bilen taksi sürücüsü sayısı kaç?
– 700 civarı

Bayan taksi sürücüsü var mı?
– Hem gece hem gündüz çalışan 400 bayan taksi sürücümüz var.