Jigolo yapma vaadiyle 100 bin kişiyi dolandırmışlar!

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Jigololuk vaadiyle yaklaşık 100 bin kişiyi dolandıran çeteye düzenlenen operasyonla birlikte, çetenin dolandırıcılık biçimleri de ortaya çıktı.

Jigolo yapma vaadiyle 100 bine yakın kişiyi dolandıran, kimi mağdurlara şantaj yapan ve İstanbul Siber Polisleri’nin operasyonuyla çökertilen çetenin bir internet kafede çalışanı olan 22 yaşındaki mağduru E.A., yakın bir arkadaşının “Çok para kazanırsın” tavsiyesi üzerine çetenin açtığı internet sitesine girdiğini ve o arkadaşının da çete üyesi olduğunu öğrendiğini anlattı.

“Bankadan bana 20 bin lira kredi çektirdiler”

Sabah’tan Buyruk Somer’in haberine bakılırsa Mağdur E.A. yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Bin lira para yatırarak internet sitelerine üye oldum. Evvel şahsi detaylarımi aldılar. çabucak sonrasında benden özel fotoğraflar yollamamı istediler. Ben de gönderdim. Fotoğraflarımla ‘Seni yakınların, ailen ve çevrene rezil edeceğiz. Demek jigolo olmak istiyorsun. Sen kim jigolo olmak kim?’ diyerek para talep ettiler ve ‘Para yatırmazsan ailene durumu anlatırsın’ diyerek şantaj yaptılar. Dolandırdılar; dalga geçtiler, bir de şantaj yaptılar. Dolandırıcılara ‘Param yok’ dedim. Bankadan bana 20 bin lira kredi çektirdiler.

100 bin kişilik özel bir veritabanı oluşturdukları tez edilen çete üyelerinin; E.A. üzere fazlaca sayıda mağduru şantaj yoluyla ikinci hatta üçüncü sefer dolandırdığı da argüman ediliyor. Mağdurların meslek, irtibat ve fizikî özellikleri üzere ayrıntıları toplayıp fişlemeler yapan çetenin mağdur profili de çıkarıldı.

Operasyonda ele geçirilen ve koruma altına alınan sekiz bilgisayarın 1’inden 13 bin kişinin bilgilerinin çıktığı açıklandı. Çete üyelerinin mağdurları hazırladıkları kataloglarla tuzağa düşürdükleri de belirtilmişti.

Gözaltına alınan şüphelilerden 7’si cezaevine yerleştirilmiş, başka kuşkulu ise ‘Adli Kontrol’ sonucuyla tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakılmıştı.