Johnson, Ukrayna yardım tasarısını Temsilciler Meclisi'ne sunmak için Demokratlara yöneliyor

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Cuma günü Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, kendi partilerinin muhalefetinin üstesinden gelmelerine ve Ukrayna ve İsrail için uzun süredir askıda olan yardım tasarısını geçirmek için önemli oylar sağlamalarına yardımcı olmak için Demokratlardan yardım bekliyor.

GOP'un Perşembe gecesi geç saatlerde Cumhuriyetçilerin itirazları üzerine paketi güçlü Kurallar Komitesi'nden kaldırmak için Demokratların oylarına güvenmek zorunda kalmasının ardından Cuma sabahı kritik bir Meclis oyu planlandı – normalde tamamen partiye bağlı olarak işleyen tek bir kurumda olayların olağanüstü bir şekilde değişmesi. politik.

Cuma günü, Cumhuriyetçilerin muhalefeti göz önüne alındığında bir başka alışılmışın dışında oylama olması beklenen, yardım paketinin gündeme getirilmesine izin veren, kural adı verilen bir usul tedbirinin geçmesi için de demokratik oylara ihtiyaç duyulacak.

Kural, Bay Johnson'ın dış yardım paketini Temsilciler Meclisi'nden geçirme planı açısından hayati önem taşıyor çünkü bu, farklı koalisyonlar tarafından desteklenen İsrail'e ve Ukrayna'ya yardım konusunda ayrı oylamalara izin verecek, ancak daha sonra bunları herhangi bir zorunluluk olmadan birleştirebilecek. yasa tasarısının tamamına olumlu veya olumsuz oy verebilecek bir yasama organı.

Bu, onu milletvekillerinin dış yardım paketinde karşılaştıkları tek ya hep ya hiç oyu haline getiriyor ve bu da onu birçok açıdan planın bireysel bölümlerine ilişkin oylardan daha önemli kılıyor. Tedbir ayrıca Tayvan'a yardım ve TikTok'un Çinli sahibi tarafından satılmasını veya uygulamanın ABD'de yasaklanmasını gerektiren bir yasa tasarısı da dahil olmak üzere bir paket tatlandırıcıyı da içeriyor.

Kural aynı zamanda yardım paketinde önerilen değişikliklere ilişkin yarım düzine kadar oyu da tetikleyecek; bunlardan biri Gürcistanlı Cumhuriyetçi Temsilci Marjorie Taylor Greene'den, Ukrayna'ya yönelik tüm fonların sıfırlanması yönünde ve diğeri Cumhuriyetçi Florida'dan Temsilci Kat Cammack'tan gelecek. Bu, Kiev'e yönelik tüm askeri olmayan finansmanı ortadan kaldıracak.

Eylem, Cumhuriyetçilerin Perşembe akşamı tasarıyı uygulamaya koymak için büyük bir adım atmak üzere Demokratlarla bir araya gelmesinden birkaç saat sonra gerçekleşti. Kurallar Komitesi'nde iki partinin de 9'a 3'lük oyu, Meclisin önümüzdeki birkaç gün içinde 95 milyar dolarlık yardım paketini onaylaması beklenen karmaşık sürecin bir parçasıydı. Bu, Meclis Başkanı Mike Johnson'ın aşırı muhafazakar Cumhuriyetçilerin muhalefetine karşı tasarıyı geçirme planına karşı aşırı sağdaki öfkenin düzeyini yansıtıyordu ve konuşmacının Demokratların tasarıyı bitiş çizgisine taşıyacağına ne kadar güvendiğinin altını çiziyordu.

Temsilciler Meclisi'ne hangi yasaların gideceğini kontrol eden paneldeki üç sağcı Cumhuriyetçi, öfkeyle, dış yardım yasa tasarısını ilerletmek için gereken düzenlemeyi desteklemeyi reddetti ve tasarıyı komiteden geçirmeye gönderdi. Ancak paneldeki Demokratlar her şeyi kurtarmak için devreye girdi ve bu olağanüstü bir ahlak ihlali anlamına geliyordu.

Kurallar Komitesi geleneksel olarak Meclis Başkanının bir organıdır ve tasarı genellikle partilerin oylarıyla sunulur. Bu kez tüm Demokratlar planda ilerleme yönünde oy kullandı.

Paneldeki tedbiri engellemeye çalışan üç Cumhuriyetçi Teksas Temsilcileri Chip Roy, Güney Carolina'dan Ralph Norman ve Kentucky'den Thomas Massie idi.

Üçlü, kurallar kurulundaki sandalyelerini, kendisinin en üst göreve seçilmesine karşı çıkan ve ancak kendisini kabul ettikten sonra desteklemeyi kabul eden aşırı muhafazakarlarla pazarlık yapmak zorunda kalan dönemin Sözcüsü Kevin McCarthy'nin geçen yıl verdiği tavizin bir parçası olarak kazandı. belirleyici bir güce sahipti. Dış yardım paketini oluşturan tedbiri desteklemeyi reddettiler çünkü bu paket, Ukrayna'ya yapılacak yardımdan öncelikli olması gerektiğini söyledikleri katı sınır güvenliği hükümleri üzerinde oylamaya izin vermeyecekti.

Bu, dikkat çekici bir isyan eylemi anlamına geliyordu ve Demokratların konuşmacıyı kurtarması ve tedbiri panelden geçirmesi gerekiyordu.

Bay Johnson, Cumartesi günü Temsilciler Meclisi'nde yardım paketine ilişkin bir oylama planladı.

Perşembe gecesi Newsmax'a verdiği röportajda “Amerikalı adamlardansa Ukrayna'ya kurşun göndermeyi tercih ederim” dedi. “Kara birliklerine sahip olmak istemiyoruz ve Putin'i kontrol altında tutmalarına izin vererek bunu önleyebiliriz.”