Johnson, Ukrayna'ya yardımın serbest bırakılmasına ilişkin sınır anlaşmasına ilişkin şüphelerini dile getiriyor ve Biden'a karşı çıkıyor

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Sözcü Mike Johnson çarşamba günü, Başkan Biden'ın Ukrayna'ya yardım göndermeye yönelik durmuş mevzuatı yeniden canlandırma çabalarına karşı çıktı ve Cumhuriyetçilerin liderliğindeki Temsilciler Meclisi'nin, Demokratlar ABD-Meksika sınırında daha önce olduğundan çok daha sert bir baskıya oy vermediği sürece bu işi kabul etmeyeceğini söyledi. düşünmeye istekliydi.

Bay Johnson'ın son ültimatomu, Kongre'nin Bay Biden'ın Ukrayna'nın Rusya'yı savuşturmasına yardımcı olmak için on milyarlarca dolarlık acil güvenlik yardımı talebini onaylayacağı ihtimaline ilişkin şüpheleri daha da artırdı.

Cumhuriyetçiler böyle bir paketin güneybatı sınırında göçü engellemeye yönelik tedbirlerle birlikte kullanılması konusunda ısrar etti ve iki partili bir grup senatör bu yönde bir uzlaşma sağlama konusunda önemli ilerleme kaydetti. Ancak aşırı sağcı bir grubun daha sert göçmen politikaları için baskı yaptığı Temsilciler Meclisi'nin bunu kabul etmeyi reddetmesi halinde plan uygulanamayacak.

Bay Johnson, Bay Biden ve diğer kongre liderleriyle yaptığı toplantıdan çıktıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Başkana aylardır söylediğimi söyledim; sınırda bir değişikliğe, önemli bir politika değişikliğine ihtiyacımız var” dedi. Beyaz Saray şunları ekledi: “Sınırın birinci öncelik olduğu konusunda ısrar etmeliyiz, ısrar etmeliyiz.”

Bay Biden, Ukrayna'ya yardım konusunda aylardır süren çıkmazı acilen kırmaya çalışmak için Kongre'deki Ulusal Güvenlik Komitesi'nin üst düzey üyeleri de dahil olmak üzere her iki partiden üst düzey milletvekillerini bir araya getirdi

Toplantı sırasında Bay Biden, Ukrayna'nın kendisini Rusya'nın işgaline karşı savunmaya devam edebilmesi için Kongre'nin hava savunma ve topçu yetenekleri için fon sağlaması gerektiğini vurguladı ve Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, bunun hızlı bir şekilde yapılmasının ABD'ye güçlü bir sinyal göndereceği belirtildi. kararlılık.”

Açıklamada, “Başkan, eylemsizliğin Ukrayna, ABD ve dünya açısından stratejik sonuçlarını tartıştı” denildi. “Açıkça ifade etti: Kongre'nin eylemsizliğinin devam etmesi ABD'nin, NATO ittifakının ve özgür dünyanın geri kalanının ulusal güvenliğini tehlikeye atıyor.”

Açıklamada ayrıca, Sayın Biden'ın “sınırdaki zorlukları çözmek için hemen harekete geçmemiz gerektiğini açıkça belirttiği” kaydedildi.

Demokratlar, sınır anlaşmasının tamamlanmak üzere olduğu ve Ukrayna meselesinde bir atılımın önünü açtığı yönündeki iyimserliğini ifade ederek toplantıdan ayrıldı.

New York Demokratı ve çoğunluk lideri Senatör Chuck Schumer gazetecilere verdiği demeçte, “Odada bunu iki partili bir şekilde yapmamız gerektiği konusunda geniş bir fikir birliği vardı” dedi. “Anlaşmaya varacağımız konusunda her zamankinden daha iyimserim. Şimdi şansı yarıdan biraz fazlaya koyuyorum ve bunu ilk kez söyleyebilirim.”

Senatodaki Cumhuriyetçiler de bir anlaşmaya varılmasını umduklarını söylediler. Azınlık lideri Kentucky'den Senatör Mitch McConnell, Senato'nun sınır önlemlerini Ukrayna ve İsrail'e askeri yardımla birleştiren bir ulusal güvenlik harcamaları tasarısını gelecek haftaya kadar oylayabileceğini söyledi.

Bay McConnell, Bay Biden ile görüşmek üzere Beyaz Saray'a gitmeden kısa bir süre önce gazetecilere, “Ek konusunda ilerlemenin zamanı geldiğini düşünüyorum ve önümüzdeki hafta önümüzde olmasını bekliyorum” dedi.

Ancak Bay Johnson'ın devam eden uyarıları, böyle bir planın odasında duvara çarpabileceğini öne sürdü. Kendisi, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin, politikanın sona erdirilmesi, göçmenlerin ABD'ye girmeye çalışması, mahkemeye çıkana kadar şartlı tahliye ve yeniden düzenleme dahil olmak üzere herhangi bir anlaşma için kritik olacağını söyledikleri çeşitli sınır değişikliklerini içeren bir yasa tasarısını zaten kabul ettiklerini belirtti. Trump döneminin Meksika'daki göçmenleri gözaltı merkezleri çok doluyken gözaltına alma uygulaması.

Bay Johnson, Beyaz Saray'ın önünde gazetecilere verdiği demeçte, “Öğelerin anlamlı olması gerektiğinde ısrar ediyoruz” dedi. “Meclis harekete geçmeye hazır, ancak yasanın sorunu çözmesi gerekiyor.”

Bay Biden, toplantıyı, ABD'nin Ukrayna'nın Rus işgalini savuşturmasına yardım etme taahhüdünden vazgeçmesi durumunda ortaya çıkacak küresel sonuçları özetlemek için çağırmıştı.

Ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ve ulusal istihbarat direktörü Avril Haines, oturumun bir kısmını, savaş çabalarını desteklemek için ABD'nin desteğine güvenen ve saldırı riskiyle karşı karşıya olan Ukrayna için neyin tehlikede olduğunu özetlemekle geçirdiler. Kaynakların tükenmesi.

Bay Schumer gazetecilere verdiği demeçte, “Ukrayna üzerinde muazzam bir ilgi vardı ve eğer Ukrayna'nın yardımına gelmezsek, Amerika'nın dünya çapındaki sonuçlarının yıkıcı olmaktan başka bir şey olmayacağına dair bir farkındalık vardı.”

Ukrayna'ya yardıma defalarca karşı oy kullanan Bay Johnson, toplantıdan Kiev'e yardımın sürdürülmesinin önemli olduğuna inandığını söyleyerek çıktı. Ancak Cumhuriyetçilerin, oradaki savaş çabalarına fon sağlamaya devam etmeyi kabul edebilmeleri için Beyaz Saray'dan savaşla ilgili güvencelere ihtiyaçları olduğunu da vurguladı.

“Strateji, oyunun sonu ve Amerikan halkının değerli hazinesinin sorumluluğu hakkındaki soruları yanıtlamalıyız” diyerek sınırdaki iyileştirmelerin hâlâ bir öncelik olması gerektiğini ekledi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John F. Kirby, toplantı öncesinde yönetim yetkililerinin Kongre üyelerine bu tür soruları yanıtlayan çeşitli gizli ve gizli olmayan brifingler sağladığını belirtti.

Bay Kirby, “Bu açık çek fikri de doğru değil” dedi. “Ukrayna'ya sunduğumuz her yardım paketi için Kongre'ye danıştık.”

Bay Johnson, Cumhuriyetçilerin Ukrayna'nın finansmanı konusunda oylamayı kabul etmeden önce sınırdaki değişiklikleri görmesi gerektiği konusunda uzun süredir ısrar ediyordu. Çarşamba günkü toplantıda Demokratlar, çabaların birlikte ilerlemesi gerektiğini, aksi takdirde bunu hiç yapmayacaklarını iddia ederek ona doğrudan meydan okudular.

Bay Schumer gazetecilere şunları söyledi: “Odadaki birkaç kişi 'Önce sınırı geçelim' dedi.” “'İkisini birlikte yapmalıyız' dedik.”

Daha da kötüsü paket konusunda Cumhuriyetçiler arasında derin görüş ayrılıkları var. Önde gelen Senato Cumhuriyetçileri, ortaya çıkan sınır uzlaşmasının benimsenmesi gerektiğini savundu ve bunu Cumhuriyetçilerin, sınır politikası konusunda Demokratlardan ciddi tavizler almak için son yıllardaki en iyi şansı olarak nitelendirdi.

McConnell kongre toplantısından önce şunları söyledi: “Yüzde 100 Cumhuriyetçi bir hükümete (Başkan, Temsilciler Meclisi, Senato) sahip olsaydık, muhtemelen Senatör Lankford ve yönetimin bir araya gelmek istediği konuyu geçirmek için tek bir Demokrat oyu bile alamazdık.” Beyaz Saray'da Cumhuriyetçilerin baş müzakerecisi Oklahoma'dan James Lankford'a atıfta bulunuluyor. “Dolayısıyla bu, birleşik bir hükümet altında mümkün olamayacak bir şeyi bölünmüş bir hükümette başarmak için eşsiz bir fırsat.”

Bay Johnson'ın itirazına rağmen Senato'daki sınır müzakereleri devam etti. İki partili senatörlerden oluşan grup, göçmenlerin sınırı geçtikten sonra sığınma talebinde bulunmalarını zorlaştıracak ve gözaltı ve sınır dışı etme yetkilerini genişletecek önlemler üzerinde anlaşmaya vardı.

Senato görüşmelerinin kilit katılımcılarından Connecticut Demokratı Senatör Chris Murphy, “Kapanmaya ne zaman yaklaşacağınızı bilecek kadar müzakereden geçtim ve orada olduğumuzu hissediyorum” dedi.

Ancak müzakereler, yönetimin Amerika Birleşik Devletleri'ne yasadışı yollardan girmeye çalışan bazı göçmenlerin ülkede kalmalarına ve davaları bitene kadar çalışmalarına izin vermek için kullandığı şartlı tahliye yetkisine ilişkin sınırlar konusundaki çıkmazı henüz aşmadı. Biden yönetimi bu yetkiyi ortadan kaldırmak istemediğinin sinyalini verirken, Cumhuriyetçiler şartlı tahliyeyle ülkeye giren göçmen sayısını sınırlamayan bir anlaşmayı destekleyemeyecekleri konusunda ısrar ediyor.

Güney Carolina Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey Graham Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “Şartlı tahliye konusunda anlaşamazsak, anlaşma olmayacak” dedi.

Zolan Kanno Youngs raporlamaya katkıda bulunmuştur.