Kadıköy Belediye Lideri Odabaşı: LGBTİ’lerin haklarını sonuna kadar koruyacağım; kim ayrımcılığa uğruyorsa onun yanındayım

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy Belediye Meclisi AKP Küme Lider Vekili Ahmet Koyunoğlu’nun Belediye Meclisi’ndeki ayrımcı sözlerine reaksiyon göstererek, “LGBTİ+’ların haklarını sonuna kadar koruyacağım. Kim ayrımcılığa uğruyorsa onun yanındayım” dedi.

Koyunoğlu belediye meclisinde yaptığı konuşmada Lokal Eşitlik Hareket Planı’nda LGBTİ+’ların yer almasına değinerek “Şerdil liderin gözlerinin içine bakarak bir sualim olacak bu hususla ilgili. Kadıköy Belediyesi, Belediye Meclisi’nde Mahallî Eşitlik Hareket Planı’nda 6 yerde LGBT’yi kurumsallaştıran broşür ve afişlerle bunu olağanlaştıran, amaçlar yer almaktadır. Bu amaçlar toplumsal kültür, ahlak ve örflerimize aykırıdır” tabirlerini kullandı.

Koyunoğlu sözlerine “Sapkın tercihlerin olağan şeylermiş üzere gösterilmesinin ötesinde yeni üçüncü bir cinsiyet üzere sunularak bunun yasallaştırılma gayretini reddediyoruz. Ayrıyeten Şerdil lider bu LGBT merakı nedir? Sayın lider LGBT merakı nedir?” diye devam etti.

“LGBT’lere özel bir merakın mı var?’ Evet var”

Bu kelamlara evvel oturduğu yerden ondan sonrasında da kürsüden reaksiyon gösteren Odabaşı, “LGBT’lere özel bir merakın mı var?’ Evet var. Kadıköy’de kim dezavantajlı ise, Kadıköy’de kimin yardıma gereksinimi var ise, Kadıköy’de kim ayrımcılığa uğruyorsa ben onun yanındayım” dedi.

Odabaşı şöyleki devam etti:

“Bunların yanında durmaktan onur duyarım, onur duyarım”

“Bunların yanında durmaktan onur duyarım, gurur duyarım. Biz CHP’li bir belediye olarak, toplumsal demokrat bir belediye lideri olarak hiç kimsenin dini, lisanı, ırkı, cinsel tercihinden dolayı ayrımcılık yapmayız. Yapmam, yaptırmam. Biz ayrımcılık yapamayız. Mahallî Eşitlik Hareket Planımızda ortaya koyduğumuz gaye ve faaliyetler, İnsan Hakları Kozmik Beyannamesi’nden doğan, farklı gelişen gereksinimlere tahlil bulabilmek ismine eşitlik temelli hareketlerdir. Üretim kusuru olarak hiç kimseyi değerlendiremezsiniz. Sapkın olarak hiç kimseyi değerlendiremezsiniz. Haddiniz değil, haddimiz değil. Belediye; haksızlığa uğrayan, eşitsizliğe uğrayan, bu cins tanımlamalarla suçlanan her insanın yanındadır, yanında olmaya devam edecektir. Sizin makbul bulmadığınız, sapkın bulduğunuz, hatta daha da ileriye giderek üretim yanılgısı olarak nitelendirdiğiniz tüm tabirler insan haklarına alışılmamıştır. Burada kalkıp liderin gözünün içine bakarak “LGBT’lere özel merakın mı var”… Gözünün içine bakarak söylüyorum: Evet, var! Onlar da insan, onların yanındayım. Haklarını sonuna kadar koruyacağım. Ben senin üzere cinsel tercihlerinden dolayı onlarla ilgilenmiyorum. İnsan oldukları için ilgileniyorum. Mağdur oldukları için ilgileniyorum.”