Kansere yakalanan Armağan Çağlayan taburcu oldu: Yalnızca check-up’a gitmiştim

JoKeR

Active member
Ünlü sunucu ve televizyon imalcisi Armağan Çağlayan, İzmir’de devam eden kanser tedavisinin akabinde bugün taburcu oldu. Akciğer kanseri olduğunu geçtiğimiz günlerde duyuran ünlü isim, taburcu olmadan evvel basın mensuplarının önüne çıkarak açıklamalarda bulundu. Yaşadığı tedavi sürecini anlatan Armağan Çağlayan, imkanı olan her insanın her yıl check-up yaptırmasını tavsiye etti.

“Altı ay daha sonra gelmiş olsam tahminen farkı bir senaryo olacaktı”

Açıklamasında erken teşhisin değerine dikkat çeken Armağan Çağlayan, imkanı olan her insanın her yıl check-up yaptırmasını tavsiye etti.

Çağlayan, “Aslında yalnızca check-upa gelmiştim. Bir şikayetim yoktu. Merda hocanın odasına girdiğimde ‘En korktuğum yere geldim’ dedim. daha sonra hocaya sinemamı gösterdim ve beni yolladılar. Akabinde Merda Hoca geçen mart ayında Edremit’te çektirmiş olduğum sinemaya bakmış. 3 mm olan kitle 16 mm’ye çıktığını görür görmez geri çağırdı. daha sonrası bitmek bilmeyen kanser süreci. Bu ekonomik zorluklarda insanlara her yıl check-upa gidin demek tahminen garip olacak fakat imkanı olan herkes yaptırsın. Hakikaten erken teşhis hayat kurtarıyormuş. 6 ay daha sonra gelmiş olsam tahminen farkı bir senaryo olacaktı” dedi.

“Ölmekten korkmadım”

Açıklamasında ölmekten korkmadığını, acı çekmekten korktuğuna vurgu yapan Çağlayan, “Hocalarımızın dikkati hayli kıymetliydi. bakılırsacek günümüz, yiyecek ekmeğimiz varmış. Hiç korkmadım ve aklıma ölmek gelmedi. Lakin acı çekeceğim diye korktum. Oburunun başına gelince ‘Ölecek’ diyoruz fakat insanın kendi başına gelince o denli olmuyormuş. Ağır bakımda hoş anılarım bile var. Check-upa buraya gelmiştim. Yanlışsız sonucun teşhisi koyan takıma teslim olmak olduğuna karar verdim” kelamlarına yer verdi.

Doktorlarından sigara uyarısı

Armağan Çağlayan’a erken kanser teşhisi koyan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, “Küçük boyutlu bir kitle tespit ettik. Detaylı inceledik ve daha sonrasında yolumuzu çizmeye devam ettik. Sağ olsun kendisi de epeyce uyumlu davrandı ve süreç buralara kadar geldi. Hocalarımızın şifalı ellerinde hem teşhis tıpkı vakitte tedavi sürecini tamamlamış olduk” açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasında konuşan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Özgür Samancılar ise, “Erken tespit edildiğinde ameliyatla akciğer tümörlerine karşı başarılı sonuçlar alınıyor. Merda hocam gerekli süreçleri yaptıktan daha sonra biz de ameliyat için uygun olabileceği sonucunı verdik. 5-6 gün kadar evvel de kapalı ameliyat yaptık. Olabilecek en yeterli sonuçları aldığımızı düşünüyoruz. Bundan daha sonra takip olacak. Covid devrinde epeyce fazla tomografi çekildi. Bu sayede erken evrede hayli tümör yakaladık. O yüzden tarama ve check-up programlarının ehemmiyeti büyük. Armağan beyefendi artık sigarayı bırakacak. Akciğerlerin eski performansını yakalaması biraz mühlet alacak. Onun için de sigarayı bırakmak şart” tabirlerini kullandı.

“Armağan Beyefendi eskisinden daha yeterli olacak”

Basın açıklamasında konuşan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kutsal Turhan ise “En erken evrede akciğer tümörünü yakalamış olduk. Lenf bezleri temizlendi ve kapalı ameliyat yaptık. Çok erken müddette hem ayağa kalktı birebir vakitte yaraları daha çabuk güzelleşecek. Çok memnun olduk. Erken olarak bunu tespit etmek epeyce değerliydi. Aile hikayesi olan 50 yaş üzerinde sigara içenlerin yılda bir defa akciğerlerine baktırması erken teşhis ve daha sonraki ameliyat süreci açısından çok kıymetli. Armağan Beyefendi sigarayı bırakıp yürüyüşlerini aksatmazsa eskisinden hayli daha düzgün olarak ömrüne devam edecek” kelamlarına yer verdi.