“Karagümrük Çetesi”ne toplu sevk

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
“Karagümrük Çetesi” olarak bilinen Vedat-Nuri Ergin kardeşlerin tutuklanan ve içinde akrabalarının da bulunduğu 11 adamı, Metris Cezaevi’nden alınarak farklı vilayetlere dağıtıldı.

Organize cürüm örgütü liderliğinden karar giymiş olan ve infaz paketiyle tahliye edilen Alaattin Çakıcı ile ortalarında hasımlık bulunan Vedat-Nuri Ergin kardeşlerin tutuklu olan 11 adamı, Metris Kapalı Cezaevi’nden farklı vilayetlere sevk edildi. Ailenin avukatı Burak Göncü, müvekkillerinin can güvenliğinden kaygı ettiklerini söylemiş oldu.

İsyan sırasında hapishane penceresine çıkan Nuri Ergin, sağ elini havaya kaldırarak, “Bu devlet bana Mustafa Duyar’ı öldürttü. Ben öldürttüm. Artık canlı söylüyorum” diye bağırmıştı. Vedat Ergin ise “Veli Ağabey’i orta, Veli Küçük’ü orta. Beni sor. Diğer da bir şey söylemiyorum. Allah’a emanet olun” tabirini kullanmıştı.

Çakıcı ile kavgalılar

Vedat-Nuri Ergin kardeşler ile Alaattin Çakıcı içinde uzun yıllardır hasımlık bulunuyor. 2000 yılında Çakıcı’nın adamları Karagümrük Lokali’ni basmıştı. Ergin kardeşler ise bunun karşılığını Gültepe ve Zeytinburnu’nda iki kahvehaneyi tarayarak vermişti.

Çakıcı’ya tahliye, rakiplerine operasyon

Alaattin Çakıcı’nın MHP başkanı Devlet Bahçeli’nin takviyesiyle çıkarılan infaz paketi kapsamında tahliye edilmesinin ardından yeraltı dünyasında gerisi arkasına yeni gelişme yaşanmıştı.

Geçen nisanda Sedat Peker kümesine yapılan operasyonda, Peker’in adamı olduğu tez edilen biroldukça kişi tutuklanmıştı. Yurt dışına kaçan Peker ise Çakıcı’yı maksat alan açıklama yapmıştı.

Ergin kardeşlerin erkeklerina operasyon

İstanbul polisi, 11 Haziran’da ise hala cezaevinde olan Vedat-Nuri Ergin’in erkeklerina operasyon düzenledi. Bu kapsamda Nuri Ergin’in oğlu Anıl Ergin’in içinde bulunduğu 19 kuşkulu tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu.

Metris’ten sevk sonucu

Lakin cezaevi idaresi, birebir cezaevinde kalan 11 şüpheliyle ilgili sevk sonucu aldı. Pazartesi sabah erken saatlerde 11 kuşkulu, koğuşlarından çıkarıldı. 10 kişi Iğdır, Hatay, Kayseri, Eskişehir ve Osmaniye’deki cezaevlerine sevk edildi.

Anıl Ergin uçakta kötüleşti

Bu kapsamda Anıl Ergin, Iğdır’a gdolayılmek üzere uçağa bindirildi. Uçakta rahatsızlık yaşayan Ergin’in bir süre baygınlık geçirdiği öğrenildi. Ergin, bir daha Metris T Tipi Cezaevi’ne gdolayıldü.

Avukat: Can güvenliği kaygısı var

Ergin ailesinin avukatı Burak Göncü ise sevk sonucuna mana veremediklerini belirterek, can güvenliği niçiniyle telaşta olduklarını söylemiş oldu. Müvekkili Anıl Ergin’in 60 gündür tek başına hücrede kaldığını söyleyen Göncü, bunun hukuken hiç bir açıklaması olmadığını kaydetti. Göncü, şunları söylemiş oldu:

“bir daha beraberinde ceza yargılamalarında tutuklu kişinin tutuklu bulunduğu vilayetten Iğdır vilayetine sevkinin hukuksal bir açıklaması bulunmamaktadır. hem de ceza yargılamaları yüz yüzelik prensibine karşıtlık teşkil etmektedir. Müvekkil Anıl Ergin ve beraberinde aile fertlerinin hasımlıkları niçini ile şuurlu bir biçimde Iğdır’a gönderilmesinin müvekkilimiz ve aile yakınlarında can güvenliği tasası yaratmaktadır. Bu durumun yetkililer tarafınca ileriki evrede telafisi güç durumlar yaratmaması sebebi ile tedbir alınması gerektiğini bildirme zarureti doğmuştur.”

Alican Uludağ

© Deutsche Welle Türkçe