Kılıçdaroğlu, Manavgat’tan daha sonra Marmaris’e gitti: “Var olan sistem, merkezden olayı yönetmesini mümkün kılmıyor; zira talimat bekliyor”

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yangın yaşanan Marmaris’e giderek “Var olan sistem, siyasal iktidar, merkezden olayı yönetmesini mümkün kılmıyor. Zira talimat bekliyor. Bir bireyden talimat gelecek ki, problemler çözülecek. Şayet bir ülkenin idaresini bir kişinin talimatına bağlarsanız bu sorun çözülmez” diye konuştu.

CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Manavgat’ın akabinde Marmaris’e hareket etti. Saat 23.15’te Marmaris’te kurulan Muğla Büyükşehir Belediyesi Uyum Merkezi’ne geldi. Ülke genelinde devam eden orman yangınlarına ait konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyleki:

“Öğleden daha sonra Antalya’ya, Manavgat’a uğradık arkadaşlarımla bir arada. Artık buradayız. Marmaris’teyiz. Son senelerda karşılaştığımız en büyük orman yangınlarıyla karşı karşıyayız. Hepimizin ciğeri yanıyor. Hepimiz merakla bu iş ne vakit bitecek? Nasıl sonlanacak? İktidar gerekli tedbirleri acilen alıyor mu, almıyor mu diye başımızda birfazlaca soru var. Geçmiş olsun dileklerimi ileterek sözlerime başlamak isterim. Belediye Liderlerimizi dinlediniz. Büyükşehir Belediye Liderimizle, Marmaris Belediye liderimizle tam bir dayanışma içerisinde sorunu aşmak için ellerinden gelen bütün çabayı gösteriyorlar. Az evvel tabir etti Marmaris Belediye Liderimiz, yangın çıktığı vakitten bu yana gözlerime uyku girmedi yatmıyorum, yatamıyorum. Marmaris’e karşı sorumluluğum var ve bu sorumluluğun gereğini yapacağım diyor. Birebir biçimde Büyükşehir Belediye Başkanı’mız da uğraşlarını sürdürüyor.”

• TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu, Manavgat Belediyesi Yangın Dayanışma Merkezi’ni ziyaret ederek yangınla ilgili bilgi aldı
  • TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu: Yok dedikleri uçağı teknoloji şenliklerinde uçurdular, yangınlarda uçuramadılar
  • TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu: 2002’de 19 pilot, 19 yangın söndürme uçağımız varken niye artık yok, nereye gitti bu uçaklar?
  • TIKLAYIN – Bakan Pakdemirli: Envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok

“Bir bireyden talimat gelecek ki meseleler çözülecek”

Bir öbür gerçeğimiz daha ortaya çıktı. Onu da bütün Türkiye’nin bilmesini isterim. Nerede bir sıkıntıyla karşılaşırsa Belediye Liderimiz, büyük bir iş birliği ortasında, büyük bir dayanışma ortasında belediye liderlerimiz bir ortaya geliyorlar ve sorunun tahliline katkıda bulunuyorlar. Bu mevzuda, CHP’nin Genel Lideri olarak benim bir talimat vermem kelam konusu değil. Zira bizim Belediye Liderlerimiz, liyakatlidir, bilgilidir, birikimlidir. Sorunu görür ve meseleye kilitlenir, nasıl çözüleceği konusunda gayret harcar. Ben yalnızca yangın çıktığı saatten bu yana Belediye Liderlerimizi arıyorum, durum hakkında bilgi istiyorum. Bu şunu gösteriyor; hakikaten de var olan sistem, siyasal iktidar, merkezden olayı yönetmesini mümkün kılmıyor. Zira talimat bekliyor. Bir şahıstan talimat gelecek ki sıkıntılar çözülecek. Şayet bir ülkenin idaresini bir kişinin talimatına bağlarsanız bu sorun çözülmez. Liyakatli beşerler, bilgili beşerler, sıkıntıya odaklanan insanların ve problemleri çözecek insanların kamuoyu idaresinde misyon alması lazım. Belediye liderlerimizin ideolojisi bu. Bu ideolojiyle hareket ediyorlar. Bu ideolojiyle sıkıntılara kilitlenmeye çalışıyorlar.

“Orman Bakanlığı’nın çalıştay yaptığını duydunuz mu”

Marmarisli kardeşlerim, orman yangınları yeni bir yangın değil. Yeni karşılaştığımız bir olay da değil. Kendimi bildim bileli, belirli periyotlarda hatta yaz aylarında giderek sıklaşan orman yangınları var. Bir iktidarın yapması gereken nedir? Orman yangınları her yıl oluyorsa ve bizim ciğerlerimiz yanıyorsa, bununla ilgili tahliller üretmektir. Kim yapacak bunu? şüphesiz ki ülkeyi yöneten siyasi otorite yapacak. Lakin o siyasi otorite bu bakılırsavi yapmıyor. Bu bakılırsavi kim yapıyor, Büyükşehir Belediye Başkanı’nız yapıyor. Ormanlarımızı korumak nazaranv değil, sorumluluktur. Orman Yangınları Çalıştayı yaptık. Siz hiç Orman Bakanlığı’nın orman yangınlarını önlemek için bir çalıştay yaptığını duydunuz mu? Yahut bir tedbir alınması gerektiğini duydunuz mu? Bu tedbirin nasıl olması gerektiğini duydunuz mu? Yapmıyorlar. Yangın çıktıktan daha sonra güya yeni bir olay olmuş ve biz bu yeni olay karşısında nasıl kıymet alırız ya da alabilir diye düşünmüyorlar. Her yıl yenidenlanan olaylar… Ormanlar yanıyor. Ormanlardaki canlılar yanıyor, öteki canlılar yanıyor evet. Hepimiz büyük bir hüzünle izliyoruz evet.

“İktidar sahiplerinin telaffuzları birbiriyle çelişiyor”

“Çoklu organ yetmezliğiyle karşı karşıya olan bir siyasi iktidar, Türkiye Cumhuriyeti devletini sağlıklı yönetemez”

Bu Türkiye’nin gerçeklerinden siyasi iktidarın büyük ölçüde koptuğunu gösteriyor. ötürüsıyla, oldukçalu organ yetmezliğiyle karşı karşıya olan bir siyasi iktidar, Türkiye Cumhuriyeti Devletini sağlıklı yönetemez. Türkiye’yi bu badireden kurtaracağız. El birliğiyle bir arada kurtaracağız.”

“Brifing verildi: Uçak yoktu, 9 yerine 5 helikopter vardı”

CHP Önderi Kılıçdaroğlu’na Muğla’daki yangınlarla ilgili yaklaşık yarım saatlik ayrıntılı bir brifing veren Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Osman Gürün, Orman Bölge Müdürlüğü’nün Marmaris’teki söndürme çalışmalarında 9 helikopter ve 1 uçakla müdahale ettiğini deklare ettiğını aktardı. Fakat Marmaris’te yalnızca 5 helikopter gördüklerini, uçağın ise yangına müdahalesini tespit edemediklerini kaydeden Gürün, “Sabah ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Şu an hiç bir söndürme çalışması yapılmıyor. Yalnızca meskun mahallere yaklaşıldığında itfaiye takımlarımız tedbir alıyor” dedi.

“ÇAM BALI ÜRETİMİ DARBE ALDI”

Marmaris Belediye Lideri Mehmet Oktay da şunları söylemiş oldu:

“Şu an yangının nereye gideceğini öngoremiyoruz. Yangın geniş bir alanda tesirini sürdürüyor. Şu ana kadar iki günde toplam 8 bin hektar alan yandı. Hava dünkü üzere olumsuz seyrederse sabah fazlaca acı bir tablo ile karşılaşırız. Marmaris’te bilhassa havadan müdahale epey yetersiz kaldı. Bu da yangının bu kadar büyümesinde birinci etmen oldu. Ayrıyeten epey değerli bir mevzu da Marmaris’in dünyaca ünlü çam balı ile ilgili. Yanan bu alanların neredeyse tamamı çam balı üretim yerleri. ötürüsıyla Marmaris’in çam balı fazlaca büyük bir darbe aldı. İvedilikle Marmaris’in afet bölgesi olarak değerlendirilmesini istiyorum.. (ANKA)