Kılıçdaroğlu’ndan barış akademisyenleri çıkışı: Tamamı nazaranvlerine iade edilmeli; Türkiye’nin bu ayıptan kurtulması lazım

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün farklı düşünmenin ne kadar kıymetli olduğunu gelişmiş ülkeler kavramıştır. Biz ise farklı düşünenleri hâlâ cezalandırmaya devam ediyoruz. Barış Akademisyenleri, farklı düşündüler diye üniversitelerden attık. neden, niçin atıyoruz, hangi münasebetle atıyoruz ve 21. yüz yılda yapıyoruz bunu. Savcılık soruşturma açmış takipsizlik vermişse, mahkeme beraat vermişse; bunların tamamının nazaranvlerine iade edilmesi lazım, Türkiye’nin bu ayıptan kurtulması lazım” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde:

“Eğitici olmayan beş milletvekili imzasıyla 4 artı 4 artı 4 sistemi geldi”

Eğitim çağdaş uygarlığa ulaştıran temel aktör. Biz yeteri kadar kıymet verdik mi? Bir yüzyılı bitirdik. İstedik ki eğitim sorunu da aşmış olalım. Bugün geldiğimiz noktada hayli hoş başlayan eğitim sürece vakit ortasında önemli aksamalara yol açtı. Çocukları denek olarak kullandık. Bunu yaparken de öğretmenleri dinlemedik. ‘En güzelini biz biliyoruz’ dedik. Sonuçta da bugünkü tablo çıktı. 4 artı 4 artı 4 sistemi, parlamentoya geldiğinde bunun yanlış olduğunu, eğitim şuralarında görüşmediğini, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda görüşülmediği, beş milletvekili imzasıyla geldiğini ve beş milletvekilinin hiç birinin eğitici olmadığını söylemiş olduk. Akşam bu bahse bakarken, o kanun teklifini yeniden çıkardım, bu. 5 imza var, hiç biri eğitici değil; avukat var, maliyeci var, ilahiyatçı var… Bugünkü tablo hepimizin yüreğini büken, burkan bir tablo.

“Öğretmenleri 657 cenderesinden çıkarmamız gerekir”

Eğitimin öznesini öğretmen oluşturur. Öğretmeni toplumun en saygın pozisyonuna getirmek zorundayız. Okuduğum senelerda, toplumun her kısmı öğretmene hürmet gösterirdi. Saygıyı büyüteceğimize düşürdük. Artık bir öğretmenler için özel yasanın çıkması lazım. Özlük haklarının farklı bir maddede düzenlenmesi lazım. kolay bir meslek değil öğretmen. Bugün 657 cenderesinden çıkarıp öğretmeni farklı yere oturtmamız lazım. Bu yasanın içine kesinlikle 3600 ek gösterge konulmalıdır. Çalışırken prestijli saydığımız bir öğretmen, ona belirli hakları tanıdığımız bir öğretmen emekli olduğu vakit öteki yere itilmemelidir. Birebir bütçesini sürdürebilmelidir. 3600 ek gösterge vererek toplumun saydığını, sevdiğini hissettirmemiz gerekir. 24 Kasımlarda bir maaş ikramiye vermemiz lazım. Şu manaya geliyor, ‘öğretmene bir ayrıcalık sağlamak istiyorum.’ Hizmet içi eğitim. Öğretmenler de kendilerini eğitmek zorunda. Dünya o kadar süratli değişiyor ki öğretmenler de daima kendini yenilemeli.

“Bu tabloyu siyaset içine sindirecek mi?”

Öğretmenlerin yaşadığı temel sıkıntıların birisi de liyakatin göz gerisi edilip sıcak siyasetle hak etmediği yerlere bir yerlere taşınması. Liyakatli olan, saygınlığı olan, bilgisi ve birikimli olan bir kültürün oluşması lazım. Atama bekleyen öğretmenler. Yüz binler. Eğitimin bize öğrettiği bir şey de şudur: Bize iktisat dersinin temel kuralı olarak şunu öğrettiler. İnsanların muhtaçlıkları sınırsız, kaynaklar sonludur. Sınırsız gereksinimlerle sonlu kaynakları istikrar ortasında tutmaktır. Bunu öğrettiler. Her yerde mantar üzere öğretmen yetiştiren okullar. Plansız ve programsız. İstanbul’da çöp toplayanlarla buluştum, atama bekleyen öğretmen ‘ben çöp toplayarak çoluk çocuğuma bakıyorum’ dedi. Bu tabloyu siyaset kurumu içine sindirecek mi? Yaptığı yanılgıyı fark edecek mi? Planlama dediğimiz budur. Önceliklerin sağlıklı belirlenmesi, hudutlu kaynakların en verimli yerlerde kullanımıdır. Her yerde mantar üzere açtılar. Bu kaynakların verimli kullanmadığını, savurganca harcandığını gösterir. Üniversiteyi bitirip, toplumdan kendisini koparıp ve intihara sürüklenen öğretmen adaylarını görür görmez hepimizin yüreği burkuluyor.

“Türkiye’nin bu ayıptan kurtulması lazım”

Farklı düşünebiliyorsanız, o ülkenin süratle büyümesine en büyük katkıyı siz yapıyorsunuz yahut yapacaksınız demektir. Orta Çağ’da bir kişi çıkıyor, ‘dünya yuvarlaktır’ diyor. Herkes dünyanın düz olduğuna inanıyor. Engizisyon mahkemesine gdolayıyorlar. Bugün farklı düşünmenin ne kadar pahalı olduğunu gelişmiş ülkeler kavramıştır. Biz ise farklı düşünenleri hala cezalandırmaya devam ediyoruz. Barış Akademisyenleri, farklı düşündüler diye üniversitelerden attık. neden, niçin atıyoruz, hangi münasebetle atıyoruz ve 21. yüz yılda yapıyoruz bunu. Kanun kararında kararname ile vazifesine son verilen; natürel savcılık soruşturma açmış takipsizlik vermişse, mahkeme beraat vermişse; bunların tamamının misyonlarına iade edilmesi lazım, Türkiye’nin bu ayıptan kurtulması lazım.

“Kaynakların nasıl verimli kullanılması gerektiğini öğretebiliriz”

Her okulun bütçesini farklı olması lazım. Öğrencilerin de orada olması lazım. Madem demokrasi okuldan başlayacak bu biçimde okul bütçesi üzerinden demokrasiyi, kaynakların nasıl verimli kullanılması gerektiğini öğretebiliriz.

“Kaynağın ayrılması gereken yer eğitimdir”

Eğitime ayrılan bütçe… Şayet bir yere kaynak ayrılacaksanız ve ülkenin geleceği için değerliyse, o kaynağın evvela ayrılması gereken yer eğitimdir. Yalnızca Ulusal Eğitim Bakanlığı ve okullarla ilgili bir kaynağa muhtaçlığımız var diye bir açılsa, milyonlarca kişi kaynağa para yatırır. Bir periyot kız çocukları gönderilmiyordu okula fakat artık bilhassa kız çocuklarının okumasını istiyor anneler.

“Teknoloji liselerini kurmak istiyoruz”

OSB’lerde teknoloji liselerini kurmak istiyoruz. Aşikâr sınıftan daha sonra okuduğu kısmın izdüşümü olan fabrikaya gidecek. Aşikâr bir süre daha sonra staja gidecek. Primleri devlet yaratacak. Nasıl çalıştığını nazarancek. Okuldan daha sonra işe hazır olacak. Bu okulların cazip olması için; şayet çocuk teknoloji lisesini bitirdiğinde üniversiteye gitmek istiyorsa izdüşümü olanlarda artı puan alacak. Bunu hocaların tartışmasını istiyoruz. Eksiğimiz var ise tamamlamak isteriz. Önümüzdeki süreçte her şey değişecek. Siyasi atmosfer değişecek. Ülkenin birlikte ve bir arada olmaya gereksinimi var. Büyütmenin yolu da eğitimdir.

“Önemli tehlikelerden biri de uyuşturucu bağımlılığı”

Benim öğrendiğim ve uzmanlarla yaptığım görüşmelerde değerli tehlikelerden biri de uyuşturucu bağımlılığı. İstanbul’da iki fakir mahallede araştırma yaptık. Annelerin söylemiş olduği ‘akşam konuta geldiğinde cep telefonu yoksa sanki bir şey mi yaptı?’ Çocuğunun uyuşturucu kullandığının kimsenin bilmesini istemiyor. Her okulda kesinlikle güvenlik bakılırsavlisi istiyor. Yalnızca güvenlik bakılırsavlisi değil bir de sıhhat nazaranvlisi olması lazım. Dışarıda atama bekleyen hayli sayıda sağlıkçımız var. Okullara güvenlik alınabilir.

“Fırsat eşitliğini sağlayacağız”

Dünyayı gençlerimiz sorguladıkları vakit ‘yeni icat çıkarmayın’ diye var ya biz ‘yeni icat çıkarırsanız başımızın üstünde yeriniz var’ diyeceğiz. Fırsat eşitliğini sağlayacağız. Ben Anadolu’nun ücra yerinde doğduğumu bilmenizi isterim, bu fırsat eşitliği bu ülkenin bütün çocuklarına sağlanması lazım. Gönül isterdi ki bütün siyasi parti genel liderleri burada olsaydı. Çok karamsar değilim. Bunların hepsi olacak.”