‘Kitaplardaki Atatürk fotoğrafını yırtın’ talimatına Rıdvan Dilmen’den reaksiyon

Gattuso

New member
Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nde (GKRY) Eğitim Bakanlığının, orta eğitim öğretmenlerinden, “Oxford Discover Futures 3 Workbook” isimli kitabı öğrencilere dağıtmadan evvel Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili kısmın yer aldığı 36’ncı sayfasını “yırtmaları” tarafında talimat içeren genelge gönderdiği bildirildi. Rum Eğitim Bakanlığı ise kitabı toplatma sonucu aldı.

Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen bu harekete fazlaca sert reaksiyon gösterdi. Toplumsal medya hesabından bir açıklama yapan Dilmen, “Atatürk’ün sayfasını yırtarak onu tarihten silemezsiniz. Ulu başkanımız her daim yüreklerde yaşamaya devam edecektir” diye yazdı.

Dilmen devamında da “Atatürk’e hakaret eden İmam da olsa, siyasetçi de olsa, yani kim olursa olsun lafımı sakınmam. Bilhassa Atatürk’ün kurduğu T.C’nin vatandaşı bu hakareti yapıyorsa ona yansım daha sert olur. Bu bu biçimde bilinsin…” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’nın orta eğitim öğretmenlerinden, ‘Oxford Discover Futures 3 Workbook’ isimli kitabı öğrencilere dağıtmadan evvel Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili kısmın yer aldığı sayfayı ‘yırtmaları’ istikametinde talimat veren bir genelge gönderdiği sav edildi. Kathimerini gazetesinin Sigma Live’dan aktardığına nazaran, öğretmenlere ‘acil’ vurgusuyla ve e-posta yoluyla bir genelge gönderildi.

Genelgede yırtılması talimatı verilen sayfada, ‘Türkiye’nin en büyük kahramanı’ başlığı altında Mustafa Kemal Atatürk’ün, sanat dünyasının kahramanları olarak da Frida Kahlo ile Diego Rivera’nın işlendiği ileri sürüldü.

Rum basınında yer alan habere nazaran, Rum Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere İngilizce ders kitabının Atatürk’ün “Türkiye’nin Mükemmel Kahramanı” başlığı altında işlendiği 36’ncı sayfasının yırtılması talimatı verilen genelge ile ilgili yazılı açıklama yaparak, kitabın “uygunsuz” değerlendirildiğini ve tümden toplatılmasına hükmedildiğini deklare etti.