Kıyafetleri üzerinden gaye alınan Gülşen’den açıklama

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Kıyafetleri üzerinden gaye alınan Gülşen’den açıklama Gülşen, sahnede giydiği kıyafetlerle ilgili yapılan yorumlara toplumsal medya hesabından cevap verdi. Sanatçı, yaptığı uzun açıklamada, “hanımı yok saymaya istekli bu ataerkil sistemin sizi de boğmakta olduğunu görmüyor musunuz?” dedi.

bir müddetdir bilhassa sahne kıyafetleri ve dansları mazeret gösterilerek toplumsal medyada ve televizyon programlarında bilhassa kimi meslektaşlarının ağır ithamlarına maruz kalan Gülşen, günlerdir süren suskunluğunu bozdu.

Gülşen, sahnede giydiği kıyafetlerle ilgili yapılan yorumlara Instagram hesabından cevap verdi.

Gülşen, şöyleki konuştu:

* Bu kıyafet plajda giyilir lakin sahnede giyilmez. Bu kıyafeti sesi olmayan müzikleriyle gündeme gelemeyen giyer lakin sanatkar olan giymez. Bu kıyafeti yabancılar giyer fakat burası Türkiye. Giyemez. Haydi giydi, ancak o dansı edemez. Evliliği yolunda değilse, aldatılıyorsa, boşanıyorsa ve yeni bir erkek peşindeyse giyer lakin her şeyi yolunda giden bir evliliği var ise giymez. Şu ana kadar tamamdı lakin bu sefer limiti aştı.

* Artık tüm o “ama”larınızın daha sonrasındaki cümlelerinize cevaben:

* Ben bir bayan vücudunda dünyaya gelmiş bir beşerim. İsmim gülşen. 26 yıldır tek başıma ayaklarımın üzerinde duruyor ve arı üzere çalışıyorum. Hiç kimseye muhtaç değilim. Pop müziğe kıymet ve yenilik katabilmek ismine sayısız müzik yazdım. Doğal bu uzun seyahatte hiç bir şey bana altın tabakta sunulmadı.

* Düştüğüm, kalktığım, uğraşını verdiğim hayli da yaralandığım oldu elbette. Ancak bugün geldiğim noktada ve her vakit gereksinimim olan gücü daima kendi içimde buldum. Taştan duvardan olmadığımı, yalnızca bir insan olduğumu daima hatırlattım kendime.

“İSTENEN ŞEY ONAY GÖRMEK İÇİN VÜCUDUMU YOK ETMEM Mİ?”

* Mesleksel ömrüm boyunca daima vaktin ruhunu okumaya inandım. Müziğimin, vücudumun, zihnimin, sözlerimin daima özgür ve bağımsız kalabilmesine çaba ettim. Var olanla yetinmeyip yenilenmeye, değişime açık kalmanın mesleğimi en hakikat halde icra edebilmek için en değerli öge olduğunu daima bildim. Meğerse, insan performansına gösterdiği ihtimamı giysisine de gösterince sanatkarlığı yok oluyormuş. Vazgeçmem istenen şey daha az göze batmak ya da daha epeyce onay görmek için kendimi, vücudumu, vizyonumu yok etmem mi? Yoksa asla inanmadığım belli yaftalara ya da yargılara itaat etmem mi?

“TAKMAYA ÇALIŞTIĞINIZ PRANGALARIN FARKINDA MISINIZ?”

* Ben de bu satırları tam da o yüzden yazıyorum. Kıyafet üzerinden farklı farklı ”ama”larla yalnızca beni ya da sizden olmayanları nasıl alaşağı ederiz diye düşünerek çıktığınız bu yolda aslında kendi ayaklarınıza, hemcinslerinizin ve evlatlarınızın ayaklarına takmaya çalıştığınız prangaların farkında mısınız? Bir gün gelip bayanı ya da kendinden olmayanı yok saymaya, baskılamaya ve gerektiğinde yok etmeye istekli bu ataerkil sistemin sizin üzere düşünenlerden de aldığı güçle gelip sizi de boğabileceğini hatta boğmakta olduğunu görmüyor musunuz?

“HİÇBİR SIFATIN KÖLESİ DEĞİLİM”

* Evet, ben bir anne-babanın kızı, evet bir erkeğin eş ve bir yavrunun annesiyim. Babasının kızı, bir erkeğin karısı, bir çocuğun annesi olmaktan öte; ben aklı ve düşünme yeteneği olan özgür iradeye sahip bir beşerim. Bu sıfatlardan fazlasıyım. hiç bir sıfatın kölesi değilim. Kimseye ilişkin değilim. Ben kendimim. kendime aitim.

* Düşünsenize; sonlarını diğerlerinin belirlediği bir ömür nasıl sürdürülebilir olabilirdi? her insanın sonları birbirinden bu biçimdesine farklıyken. Bu size de korkutucu gelmiyor mu? Bana bugün sonu aştı deme yanılgısına düşenler, kendi sonlarını daha da daraltan birileri çıkıp ahkam kestiğinde beni ve bugün neler söylemiş olduğimi hatırlamayacaklar mı? Evlatlarımız tecavüze uğrayıp öldürüldüğünde o zehir dolu ”ama”larla tıpkı kaynaktan çıkan ”üzerinde ne vardı?” sorusu hangimizin nefesini daraltmadı?

* Bu zihniyetteki soruların aslında soru değil yargı olduğunu hepimiz maalesef ki biliyoruz. Bu sorular üzere tıpkı eşim Ozan’a yüzlerce kere sorulan; ”Gülşen’in kıyafetlerine karışıyor musunuz?’ eşinizin kıyafetleri epeyce eleştiriliyor siz ne düşünüyorsunuz?” soruları da tıpkı zehirli kaynağa hizmet ediyor görmüyor musunuz?

“BİR İNSANIN ÖMÜR HAKKINI DİĞERİ BELİRLEYEMEZ”

* Bayanlara “anne olma, eş olma” erkeklere ”erkek olma, hükmetme zorunluluğunda olma, aksi taktirde eksik olacağı” üzerinden uygulanan tüm tahakkümün nasıl bir cehennem olduğunu ve bu tahakkümün en sonunda erk’lik taşımayanın ya da onun maddelerine uymayanın hayattan silinmesini yasallaştırmaya hizmet etmekte olduğunu ne olur gorelim artık daima bir arada. Bir insanın ömür hakkı, ömür tercihleri bir diğeri tarafınca belirlenemez. Bir cins ya da insan bir başkasından üstün olamaz.

* Eş’im söylemiş olduğiniz bireylerle nitekim eş misiniz? Düşünün. Bir hayatı bir ortada geçirmeye, bir ortada ilerlemeye, yürümeye, el ele, yan yana yemin ettiğimiz eşlerimiz bizim eşimizdir. Bizi hayata çağıran anne babamızdır bize karşı sorumluluğu olanlar; kendimizi gerçekleştirmemizde bize kendimiz olmamızı sağlayarak yardımcı olması gerekenler. Günahsız evlatlarımızdır en başta kendi yalanlarımızdan, kötülüklerimizden, cehaletimizden muhafazamız gerekenler ki kendileri bir bütün olarak geldikleri bu dünyada tüm şahanelikleriyle özgürce ve memnunlukla var olabilsinler.

* Çocuklarımıza ve kendimize öğretmemiz gereken en kıymetli şeyin kimseye ziyan vermeden, palavra söylemeden, hiç bir canlının yaşama hakkını çalmadan, kırmadan, incitmeden yaşamak olduğuna… hayatın, yaşamanın ve kendi değerlerini bilerek, yalnızca kendi hayallerinin, yeteneklerinin ve emeklerinin peşinde olmalarınınsa; bu hayatta mutluluğun ve huzurun tek anahtarı olduğuna inanıyorum.

“YAŞAM BU ZİHNİYETLER KADAR KÜÇÜK DEĞİL”

* Benim problemim hiç bir vakit ne giydi ne giymedi, yakıştı yakışmadı çerçevesinde kıyafetim üzerinden yapılan tenkitler değil, hiç bir vakit da olmadı. Zira bu son derece nazaranceli ve her şahsa göre değişebilen zevklerle milyonlarca farklı biçimde yorumlanabilir. Yorumlanmalıdır da. Benim asıl sorunum; yakışık alıp almaması ile ilgili yaptığınız tüm yorumlar, bir bayanın nasıl giyinmesi gerektiğine dair kestiğiniz tüm ahkamlar.

* Bana kıyafetim, yaşım, anneliğim, cinsiyetim, eşliğim ya da sanatkarlığım üzerinden kurulmaya çalışılan tüm baskılar üzere, şayet çeşitli baskıların içine hapsedilmiş nefessiz, umutsuz, çaresiz bırakılmaya çalışılmış tek bir kişi dahi varsa okuyup nefes bulsun, küçük sandığı dünyada aslında yalnız olmadığını, kabul gördüğünü ve fazlaca sevildiğini bilsin istedim. Zira ömür bu zihniyetler kadar küçük değil. Ömür kocaman ve yaşamak epey hoş.