Kortların tek kollu tenisçisi azmiyle engelli bireylere örnek oluyor

Gattuso

New member
Çocuk yaşlarda tanıştığı antrenörlerden eğitim alarak sporun biroldukça branşına ilgi duyan Hakim Kızılcan, hem Şırnak’ta bir kamu kurumunda nazaranv yapıyor birebir vakitte Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü tenis kadrosunda çalışmalarını sürdürüyor.

Şırnak’tan kadrosuyla valilik öncülüğünde Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen ve 23 vilayetten 137 atletin katıldığı Ağrı Dağı Tenis Turnuvası’na katılan Kızılcan, kortlarda engelli olmayan rakiplerine karşı kıyasıya uğraş etti.

Çaba azmi ve hırsıyla turnuvaya renk katarak rakiplerini zorlayan Kızılcan, turnuvayı izleyenlerden de tam not aldı.

Sağ kolunun dirsekten aşağısı olmayan Kızılcan’ın rakipleri de müsabakalar sonunda engelli sporcuyu tebrik etti.

Tenis haricinde dağ koşusu, tekvando ve futbol üzere branşlarla da ilgilenen Hakim Kızılcan, AA muhabirine, tenis başta olmak üzere sporun her branşını fazlaca sevdiğini ve spor yapmanın kendisi için hayat üslubu olduğunu söylemiş oldu.

Spor yardımıyla daha zinde olduğunu ve her vakit geleceğe umutla baktığını belirten Kızılcan, “Küçükken dışarıya çıkmayı hiç istemezdim. O periyotlar sporla çabucak hemen tanışmamıştım” dedi.

Turnuvaya engelli kategorisinde değil olağan sportmen olarak katıldığını anlatan Kızılcan, Ağrı Dağı Tenis Turnuvası’nın hayli hoş geçtiğini söz etti.

“hiç bir şey manisi aşmaya mahzur değildir”

Kızılcan, teniste dereceler elde etmeyi hedeflediğine değinerek, şu biçimde konuştu:

Buradaki başarılarımla engelli bireylere örnek olmak istiyorum. Dünyanın her işi sıkıntı, spor da güç ancak çabalamazsak başaramayız. Yalnızca Şırnak’takiler değil tüm Türkiye’deki engelli arkadaşlarıma şunu belirtmek istiyorum; meskende kalmakla hiç bir şeyi yaşayamazsınız, dışarıya çıkıp toplumsallaşmayı, bilhassa spor ve sanatı öğrenmeye çalışın. Birinci evvel ömür, daha sonra spor. hiç bir şey mahzuru aşmaya mahzur değildir. Tenis güç bir spor ve daima çalışmak lazım. Bir hafta orta verip ikinci hafta geldiğinizde büyük bir eksiklik hissedebiliyorsunuz. Bunun için daima çalışmak lazım

Engellilere örnek olmak istediğini ve futbola ilgisinden dolayı Ampute Futbol Ulusal Ekibi’ne katılmak için müracaat yapacağını lisana getiren Kızılcan, “Dağ koşusu ve yüzme yarışlarının yanı sıra Samsun’da tekvando karşılaşmasına katıldım ve Ankara’ya gidip memleketler arası yarışta üçüncü oldum. Tekvandodan sona tenisle tanıştım. Olağan hayatta da halı saha maçlarına gidiyorum. Biroldukca spor aktivitem var. 30 yaşındayım fakat beni bakılırsanler 23 yaşında olduğumu düşünüyor. Bu kadar genç görünmemin niçini sporla barışık olmamdan kaynaklanıyor. Bir daha sonraki turnuva için epeyce daha güzel çalışıp muvaffakiyet elde etmeyi hedefliyorum. İnşallah onu da yaparım. Bu turnuvaya katılmak epey hoştu” sözlerini kullandı.