Levent Kırca’yı hasretle anıyoruz

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Levent Kırca’yı hasretle anıyoruz Sinema ve tiyatro dünyasının usta ismi Levent Kırca, vefatının 6. yılında anılıyor. Kırca, son mektubunda “Dik durun… Adil olun, sabırlı olun. Daha düzgün bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşça kalın” kelamlarıyla bizlere veda etmişti.

‘Olacak O Kadar’ isimli televizyon programıyla bir periyoda damgasını vuran komedyen Levent Kırca’nın vefatının üzerinden 6 yıl geçti.

LEVENT KIRCA’NIN HAYAT KISSASI

Kırca, sahneye birinci sefer 1965’te Cüneyt Gökçer’in öğrencisi olarak Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çıkarken, 1966’da ‘Buzlar Çözülmeden’ oyununda sahne aldı. Çabucak akabinde Orhan Erçin Tiyatrosu’nda tuluat ve ortaoyunu oynayan Kırca, Vasıf Öngoren yardımıyla epik tiyatroyla tanıştı ve ‘Adam Adamdır’, ‘Asiye Nasıl Kurtulur?’, ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ oyunlarında rol aldı. Kırca, Orhan Erçin Tiyatrosu, Maltepe Güldürü Tiyatrosu, Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları’nda sahne alırken, 1968’de TRT’nin kurulmasıyla televizyona geçiş yaptı.

1978’DE SİNEMAYA ADIM ATTI

‘Oyun Treni’ programıyla şöhreti tadan Kırca, ‘Siz Olsaydınız ne Yapardınız?’, ‘Bu Oyun Nasıl Oynanmalı’ ve ‘Sağlık Olsun’ isimli programları yaptı. Sinemaya birinci adımını 1978’de ‘Taşı Toprağı Altın Şehir’ sinemasıyla atan oyuncu, ‘Ne Olacak Şimdi’, ‘Mavi Muammer’, ‘Ölürsün Gülmekten’ ve ‘Son’un da içinde bulunduğu üretimlerde oynadı.

Kırca, 1988’de TRT’de başladığı ‘Olacak O Kadar’ı özel televizyonlarda 21 yıl sürdürürken, ‘3 Baba Hasan’ ve ‘Ateşin Düştüğü Yer’ üzere müzikallere de imza attı. ‘Olacak O Kadar’da ‘Küçük Hüsamettin’, ‘Cevat Kelle’ ve ‘Bestami’ üzere tiplemeleriyle daha hayli tanınan Kırca, Arkadaş Kabare Tiyatrosu’nu ve akabinde Levent Kırca Tiyatrosu’nu kurdu.

Işık Diner ile 1975’te evlenip 10 yıl daha sonra boşanan Kırca, 1985’te evlenip 15 yıl daha sonra boşandığı Oya Başar ile 2001’de tekrar evlenip 2005’te son defa boşandı.

Evliliklerinden Oğulcan, Özdeş, Umut ve Ayşe isimli 4 çocuğu olan Kırca, senaryo çalışmalarının yanı sıra direktörlük denemeleri yaptı.

DSP’den 29 Mart 2009’da Üsküdar Belediye Başkanlığı için aday olan Kırca, Aydınlık gazetesinde müelliflik, Vatan Partisi’nde merkez yürütme konseyi üyeliği yaptı.

65 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Kırca’ya 2015’te karaciğer kanseri teşhisi koyuldu.12 Ekim 2015’te 65 yaşında hayatını kaybeden sanatkarın cenazesi, bir gün daha sonra Levent Camisi’nde kılınan namazın akabinde Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

SON MEKTUP

Levent Kırca vefatından iki gün evvel ‘Yaşam Uzunluğu Onur Ödülü’ aldığı merasime hastaniçin yazıp gönderdiği mektupta duygusal iletilere yer vermişti.

İstanbul’da devam eden tedavisi niçiniyle merasime katılamayan Levent Kırca’nın yerine oğlu Oğulcan Kırca, babasının merasim için yazdığı mektubu okumuştu.

İşte o mektup:

* 1974’te TRT ile girdim ömrünüze. O günden bu yana sıradan bir vaktinizi aldım. 41 yıl… Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için. İki kardeş bir çorap yüzünden arbede edebilirler. Lakin komşunun çocuğu sorun çıkardığında iki kardeş birlik olur. Hacısı, ateisti grubu gol attığında sarılır, ağlarlar. Düşman ülke sana savaş açtığında ülke birlik olur…

* Toprağım dediğin adamın her işine koşarsın. Memlekette yüzünü bile görmek istemediğin, öteki kentte canın, memleketlin olur. Toprak birebir toprak, biraz tozlu, biraz killi. Su tıpkı su, biraz berrak, biraz kireçli. İnsan olarak birbirimizi sahiplenmek, birleşebilmek için uzaylıların dünyayı istila etmesi mi gerekir?

* Hoşluklar paylaştıkça kıymetlenir, berbatlıklar çoğaldıkça kanıksanır. Hoş şeyler paylaşabildiysek sizinle, ne keyifli bana.

* Dik durun… Adil olun, sabırlı olun, gücünüzün sirayet etmesine müsaade edin.

* Daha âlâ bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşça kalın.