Liseli gençler e-ticarette baş tutuyor

JoKeR

Active member
DİLBER DURAL

Meslek lisesi deyip geçmeyin. değişen teknolojinin altın çağlarını yaşadığı bir devirde meslek liseli öğrenciler artık birer de teşebbüsçü. Hem okuyorlar hem öğreniyorlar tıpkı vakitte para kazanıyorlar. E-ticaretin sırrını çabucak hemen okul sıralarında keşfeden 12 öğretmen, 50’ye yakın öğrenci büyük büyük e-ticaret sitelerine, kendi güçlerince baş tutuyorlar. Ticaret Bakanlığı’na bakılırsa bu yılın birinci 6 ayında Türkiye’deki toplam ticaretin yüzde 17,6’sı online platformlar üzerinden gerçekleşmiş.

İşte bunu fark eden Mehmet Ali Büyükhanlı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri de bu vakitte e-ticarete atıldı. Pazarlama ve Perakendecilik, Halkla ilgiler, Bilişim Teknolojileri, Muhasebe ve Finans Alanı öğretmen ve öğrencileri, bir birincisi gerçekleştirerek okul bünyesinde ‘Gençler de Var’ isimli bir e-ticaret sitesi kurdular. Sitenin muhasebe, pazarlama ve dağıtım, müşteri bağlantıları, toplumsal medya idaresi üzere tüm süreçlerinde etkin olarak da nazaranv yapan öğrenciler iş deneyimi edinmenin yanı sıra para da kazanıyor. Bu sitede, biroldukca farklı kategoriden firma sahipleri kullanıcı profili oluşturarak mamüllerini satışa çıkarabiliyor. İnternet sitesinin temel faaliyeti ise; işyerlerine sanal mağaza açma, mamüllerini tanıtma ve satışlarını gerçekleştirme imkânı vermek. Öğretmen ve öğrencilerin faal bakılırsav aldığı site rekabetçi sanal ortamda, asgarî maliyet ile firmaların kârlılıklarına takviye olmaya ve daha geniş bir maksat kitleye ulaşarak pazar hisselerini arttırmalarını sağlamaya çalışılıyor.

NE var ise ‘GENÇLER DE VAR’

Onlar, öğretmenleri yardımıyla daha genç yaşında olmalarına karşın ortasındaki teşebbüsçü ruhunu gün yüzüne çıkarmış, içlerinde sönmeyen bir heyecanla yola çıkarak hayallerini gerçekleştirmek için biroldukca yol kat etmiş ve Türkiye’de de bir birincisi gerçekleştirmiş başarılı genç teşebbüsçü liseli öğrenciler. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın verdiği takviyeyle bir arada Mesleksel ve Teknik Anadolu Liseleri bir yandan projeler üretmeye, başka yandan da öğrencileri geleceğe hazırlıyor. Türkiye’de bir devlet okulu Ulusal Eğitim Bakanlığı onayı dahilinde bir birincisi gerçekleştirerek bir e-ticaret sitesi kurdu. Onlar, Mehmet Ali Büyükhanlı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri. Mehmet Ali Büyükhanlı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Pazarlama ve Perakendecilik, Halkla ilgiler, Bilişim Teknolojileri, Muhasebe ve Finans Alanı öğretmen ve öğrencileri, bir birincisi gerçekleştirerek okul bünyesinde ‘Gençler de Var’ isimli bir e-ticaret sitesi kurdular. Öğrenciler e-ticaret sitesinin muhasebe, pazarlama ve dağıtım, müşteri bağlantıları, toplumsal medya idaresi üzere tüm süreçlerinde etkin olarak da vazife alıyor. Öğrenciler iş deneyimi edinmenin yanı sıra para da kazanıyor. Bu sitede, birfazlaca farklı kategoriden firma sahipleri kullanıcı profili oluşturarak mamüllerini satışa çıkarabiliyor. İnternet sitesinin temel faaliyeti ise; işyerlerine sanal mağaza açma, mamüllerini tanıtma ve satışlarını gerçekleştirme imkânı vermek. Öğretmen ve öğrencilerin faal nazaranv aldığı site rekabetçi sanal ortamda, en az maliyet ile firmaların kârlılıklarına dayanak olmaya ve daha geniş bir maksat kitleye ulaşarak pazar hisselerini arttırmalarını sağlamaya çalışılıyor.

‘Bir hayali satmak’ için yola çıktıklarını lisana getiren Gençler de Var grubu, pazarlama alanında dijitalleşmenin ehemmiyetinin farkında olduklarını, bu alanda gençlerin kendini göstermesinin hayalini kurduklarını söylüyor. Grup, aldıkları profesyonel dayanaklarla ‘Gençler de Var’ isimli e-ticaret sitesinin kurulumunu tamamladıktan daha sonra bir davet mektubu hazırlamış ve firmaların ‘Gençler de Var’ isimli web siteleri üzerinden satış yapması için işletme yetkilileriyle irtibat kurmaya başlamış. Başlangıçta sistemi oturtana kadar bu görüşmelerin sorumluluğunu öğretmenler üstlenmiş akabinde bakılırsav dağılımı yapılmış ve telefonların başına öğrenciler de geçmeye başlamış. Türkiye’de birinci defa bir döner sermaye işletmesi açıldığı için ve somut bir şeyler üretmedikleri için başlarda kendilerini anlatmakta zorlandıklarını ve manilere takıldıklarını söyleseler de pandemi koşullarına karşın hem öğretmenler birebir vakitte öğrenciler büyük bir özveriyle var gücüyle inanıp çalışmışlar. Gençler de Var grubu hem de yüz yüze eğitime geçerek bir nebze de olsa rahatladıklarını ve yeni bir yapılanma içerisinde olduklarını da söz ediyor.

BU ALANDA MARKA OLACAĞIZ

Derslerde edindikleri teorik ayrıntıları pratiğe geçirme fırsatı bulan öğrenciler e-ticaret alanında marka olmak istediklerini de lisana getiriyorlar. Salgın devriyle birlikte daha da ehemmiyet kazanan e-ticaret sitelerine rakip olabilecek bir markanın kuruluşunda bakılırsav almanın ve onun gelişmenine katkı sağlamanın kendileri için unutulmaz bir tecrübe olduğunu söz ediyorlar. Her meslek liseli öğrencinin 12. sınıfta işletmelerde edindiği mesleksel tecrübesi daha 9. sınıftayken okul ortamında kazanmaya başlaması mesleksel eğitimin uygulamaya yönelik bir eğitim olduğunun tekrar altını çiziyor. Hazırlanan web sitesi, reklam sineması, toplumsal medya hesapları ve bunların idaresi öğrencilerin dijital dünyaya ayak uydurması istikametinden de son derece kıymetli. Bilhassa müşteriyle telefon görüşmesi yaparak ikna kabiliyetini geliştirme fırsatı bulan öğrencilerin toplumsal davranış kazanımlarına da katkı sağlayan bu proje biroldukca meslek lisesine ilham verecek nitelikte.

KENDİ MÜFREDATIMIZI GELECEĞE UYARLADIK

Müdür yardımcısı Cansel Şahin, meslek liselerinde gelişen bir periyotta olduklarını belirtiyor ve kendi okullarında neler yapabileceklerini, okullarında bir döner sermaye işletmesi nasıl açabileceklerini düşünürken, şu anda Beşiktaş Şube Müdürü olan eski müdür yardımcılarının bu fikri bulduğunu söylüyor. Şahin, bu projenin okullarındaki pazarlama, halkla münasebetler, muhasebe ve bilişim kısımlarının hepsinin ortak yürütebileceği ve gelecek vizyonu olan bir proje olduğunu da dikkat çekiyor. Şahin, asıl kuruluş emellerinin okuldaki öğrencilerin 9.sınıftan itibaren bu işte çalışıyor üzere eğitebilmek ve en erken yaşta maaş almalarını sağlamak olduğunu lisana getiriyor. Şahin, e-ticaretin geleceğin mesleklerinden birisi olduğunu ve kendi müfredatlarını geleceğe uyarladıklarını belirtiyor.

Hizmet üretiyoruz

Pazarlama ve Perakendecilik Kısmı öğretmeni Sema Çoban’da, en değerli amaçlarının eğitimi gerçek manada uygulamalı eğitime geçirmek olduğunu lisana getiriyor ve ekliyor: “Sonuçta burası bir meslek lisesi ve somut fikir üretmiyoruz lakin biz hizmet üretiyoruz. Temel gayemiz şu anda bütün kısımlardaki öğrencilerimizi buradaki aldığı akademik eğitimi, teoriyi motive dönüştürme fırsatını vermek zira meslek liselerindeki en temel sorun budur. Bu manada öğrencinin bu kısımda okuduğu alanla ilgili iş yapabilmesini sağlamak hayli güçtür. Elimizdeki imkanlarla bizim en büyük amacımız buydu.” Muhasebe ve Finans Kısmı öğretmeni Nurdan Çakır ise, çalıştıkları firmaların, şu anda kendilerinden yetişmiş öğrenci talep ettiklerini söylüyor. Farklı ünitelerde bakılırsav alan öğrenciler de anlatıyor. Muhasebe ünitesinde misyon alan öğrenci Asude Hilal Kuzu, “Şu anlık aramalardayım. İleride kısmım değişebilir. Aramalarda arkadaşlarım bulduğu firmaları bana numaralarla birlikte gönderiyorlar. ‘Gençler de Var’ isimli projemizi anlatıp neler yaptığımızı ve bizimle çalışıp çalışmak istemediklerini soruyorum onlara” diyor. Müşteri ilgileri ünitesinde nazaranv alan Ezginur Karaoğlu ise, “Ben moda tasarım da çalıştım. Öbür sitelerden markalar bulup, onların kendi sitelerine girip inançlı numaraları almaya çalıştım. Müşteri hizmetleriyle bağlantıya geçtim. Kimileri gelmek istedi, kimileri biraz bekletmek istedi zira emin olmadıkları bilmedikleri bir işe kalkışmak istemediler” halinde konuşuyor. Toplumsal medya takımında misyon alan Osman Şengül’de, “Sosyal medya grubundayım. Cansel hocayla bir arada çalışıyoruz. Hocanın istediiklerini ben de instagram gönderisi olarak hazırlıyorum” diyor.