Lösemi hastası Mustafa ile babasının umut dolu gayreti: Minik savaşçı kanseri dördüncü defa yenmek istiyor

JoKeR

Active member
Korkuteli ilçesinde 2010’da Kaba ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Mustafa Kemal’e 5 yaşındayken geçirdiği rahatsızlık kararı gdolayıldüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Akut Lenfoblastik Lösemi teşhisi konuldu.

Boyun eğmedi

Çabucak tedavi altına alınan çocuk, ortadan geçen vakitte yenidenlayan hastalığına boyun eğmedi. Hastalığını 2 defa kemoterapi, bir defa de ağabeyinden yapılan kemik iliği nakliyle yenmeyi başaran Mustafa Kemal’in rahatsızlığı dört ay evvel yenidenladı.

Umutları bir daha yeşerdi

Tedavisi hastanede devam eden çocuk ve ailesinin umudu, bir süre evvel bulunan iki uygun donörle bir daha yeşerdi. Yeni bir ilik nakli yapılması planlanan Mustafa Kemal, o günü sabırsızlıkla bekliyor.

Baba Üzeyir Kaba (43) ise öbür oğlu 18 yaşındaki Ahmet ile bu süreçte Mustafa Kemal’in en büyük destekçisi oldu. Daima Mustafa Kemal’in moral ve motivasyonunu yüksek tutmaya, onu güzelleşeceğine inandırmaya çalışan Kaba, bir daha baba oğul el ele yürüyecekleri günün hasretini çekiyor.

AA

Üzeyir Kaba, oğlunun rahatsızlığı niçiniyle güç günler yaşadıklarını söylemiş oldu. Oğlunun tekraren kere kanseri yendiğini lakin bir daha nüksettiğini aktaran Kaba, yeni donör haberiyle nakil gününü beklemeye başladıklarını lisana getirdi.

AA

“Sağlıklı günlerin hayalini kuruyoruz”

Yanından hiç ayrılmadığı oğlunun bir daha ayağa kalkacağına inandıklarını vurgulayan Kaba, şu biçimde konuştu:

“Oğlumla birbirimize epeyce düşkünüz. Ona en büyük moral, beni görmek. Mustafa Kemal hastanede yatarken bol ölçüde hoş ve sağlıklı günlerin hayalini kuruyoruz. Büsbütün sağlıklı beşerler üzere olağan hayata dönmek en büyük hayalimiz. Denize bile gitsek suyun yanına kadar gidiyor fakat giremiyoruz. Kendi başımıza gezmeyi, bir arada top oynamayı fazlaca özledik.

AA

Bir gün bile olsa dilediğimizce vakit geçirebilmek dünyalara bedel bizim için. Oğlumun hastalığı bir kere daha yenip, ayağa kalktığını, düzgünleşmiş biçimde toplumun içine karıştığını görmek istiyorum. Oğlum epey kuvvetli bir çocuk, kanseri üç sefer yendi. Bu süreçte daima ‘Ben daha evvel de kanseri yendim, bir daha yenerim’ dedi. Ona daima, ‘Hayata bir daha tutunacağız, bir daha ayağa kalkacağız’ diye moral verdik. Bu motivasyonlarla çocuğumuzu bugüne kadar getirdik.”

AA

“Bir tüp kanla bir çocuğa ömrünü verebilirsiniz”

Oğlunun okulunu ve arkadaşlarını hayli özlediğini anlatan Kaba, lösemiyle savaşan öteki çocuklar için kan bağışının epeyce kıymetli olduğunu lisana getirdi.

Kaba, bu mevzuda hassaslığın artması gerektiğini belirterek, “Oğluma bir kere daha donör bulunduğu haberini aldığımda yaşadığım sevinci varsayım edemezsiniz. Bir tüp kanla hayat kurtarabilirsiniz. Lütfen kan bağışında bulunun. Bir tüp kanla bir çocuğa, hayatını verebilirsiniz. 18 yaşındaki oğlum donör oldu. Alınan yarım tüp kan bile değildi. İnsanlarımız bunu bilmedikleri için bağışta bulunmuyorlar. Gittik, ailecek bağışta bulunduk. İnşallah bizim kanlarımız da birine can olur” sözünü kullandı.

AA

“İnşallah Mustafa’yı sıhhatine kavuşturacağız”

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alphan Küpesiz ise Mustafa Kemal’in sıhhat durumuna ait şu ayrıntıları verdi:

“Mustafa, lösemi niçiniyle takip ettiğimiz bir hastamız. En kısa müddette nakil yapmayı planlıyoruz. Mustafa Kemal’in bu ikinci nakli olacağı için daha sıkıntı bir müddetç olabileceği görüşündeyiz. Hastalığı yineladığı için daha kuvvetli bir tedavi ile yaklaşmamız gerekiyor. Biz tedavimizi planladık, üzerinde ilerliyoruz. Vaktimiz azaldığı için ağabeyden ve babadan da kök hücre alabiliriz. İki farklı donörümüz daha var. Planlamalarımız bu evrede sürüyor. Tüm beden ışınlamasıyla inşallah Mustafa Kemal’i sıhhatine kavuşturacağız. Kendisi hayli kuvvetli bir çocuk.”