Mahkeme kararları Sih deniz askerlerinin acemi eğitim kampında sakal takmalarına izin veriliyor

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Cuma günü bir federal temyiz mahkemesi, iki Sih erkeğinin ABD Deniz Piyadeleri’nde sakallarını kesmeden hemen temel eğitime başlamasına izin veren bir tedbir kararı çıkardı ve erkeklerin dini inançlarını özgürce uygulayıp uygulayamayacakları konusunda aylarca süren bir savaşı sona erdirdi.

Karara göre, memur adayı okuluna girmeyi planlayan üçüncü bir kişinin ilgili davasının ABD Bölge Mahkemesi tarafından yeniden görülmesi gerekiyor.

ABD Bölge Temyiz Mahkemesi Yargıcı Patricia Millett, subay aday okuluna girmeyi planlayan üç kişinin, Jaskirat Singh, Milaap Singh Chahal ve Aekash Singh’in hepsinin ülkeye hizmet etmek istediğini ve askere gitmeye hak kazandıklarını yazdı.

Bununla birlikte, Sih inançları, kısmen, Deniz Piyadeleri’nin yeni işe alınan askerler için 13 hafta süren temel eğitim kampı için standart bakım kurallarına aykırı olarak temiz bir saç ve sakal tutmalarını gerektirir.

Yargıç Millett, Deniz Piyadeleri’nin temel eğitimi tamamladıktan sonra erkeklerin dini yükümlülüklerini yerine getirmeyi kabul etmesine rağmen, güvenlik için herhangi bir neden veya kesilmemiş saçın temel eğitim kampı eğitimini fiziksel olarak engelleyeceğine dair bir argüman sunmadıklarını yazdı.

ABD Silahlı Kuvvetleri hakkında daha fazla bilgi

Deniz Piyadeleri yönergelerine uygun olarak tutulan kesilmemiş saçların, eğitim kampından sonra Denizci olmakla neden tutarsız olduğunu da açıklamadı.

Yargıç Millett, “Hisse dengesi ve kamu yararı tedbir kararı verilmesi için güçlü bir gerekçe oluşturuyor” diye yazdı. “Ve şimdi acı çekiyorlar ve inançlarını yerine getirirken ciddi, acil ve kalıcı yaralar almaya devam edecekler.”

Deniz Piyadeleri kısmen, erkeklerin sakallarını tutmalarına izin vermenin birliklerin tekdüzeliğini azaltacağını savundu.

Ancak mahkeme, askerlerin jilet yanığından muzdarip olmaları durumunda sakal bırakmalarına izin verildiğini ve kolordu kadınların uzun saçları ve dövmeleri üzerindeki kısıtlamaları gevşettiğini kaydetti.

Deniz Piyadeleri, Pazartesi günü yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Nisan ayında, üç adam ve muharebe görevi sırasında sakal bırakma hakkı için mücadele eden Yüzbaşı Sukhbir Singh Toor, din muafiyeti vermeyi reddetmesinin keyfi ve ayrımcı olduğunu ve ihlal ettiğini söyleyerek Deniz Piyadeleri aleyhine dava açtı. Deniz Piyadeleri’nin din özgürlüğü anayasal hakkı.

Dava, ordunun karşı karşıya olduğu daha büyük bir sorunun simgesi: geleneklerini korurken çeşitliliği giderek artan bir ulusa personel çekmek. Anlaşmazlığın merkezinde, bireysel hakların anayasal güvenceleri ile ordunun tanımladığı şey arasında, zaman zaman bu haklara müdahale edebilecek etkili bir askeri gücü sürdürme ihtiyacı arasındaki süregelen gerilim yatıyor.

Sih Koalisyonu’nun hukuk direktörü Amrith Kaur Aakre, mahkeme kararının “hükümetimizin farklı geçmişlere sahip insanlara saygı duymasını sağlamak için bir adım” olduğunu söyledi.

“Müşterilerimiz, ülkemize hizmet etmek için neden inançlarını feda etmeleri gerektiğine dair tatmin edici bir açıklama bekleyen iki yıldan fazla bir belirsizlik içinde yaşadılar” dedi.

Dini özgürlüğü savunan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Becket Law’un başkan yardımcısı ve kıdemli danışmanı Eric Baxter yaptığı açıklamada, “üç cesur ve kendini adamış adam yakında ulusumuzun Deniz Piyadeleri’nde yiğitlikle hizmet edecekleri için kararın ulusumuz için bir zafer olduğunu” söyledi. ”

Hukuk firması BakerHostetler’in ortaklarından Brian W. Song, yaptığı açıklamada, ABD ordusunun ve dünya çapındaki orduların türban, sakal ve diğer inanç nişanları giyen Sihlerin onurlu askerlik hizmeti verebileceklerini bildiklerini söyledi.

“Bu emir, ABD Deniz Piyadeleri’nin de bu gerçeği tanıması için bir uyandırma çağrısı olmalı – özellikle güçlerimiz daha çeşitli, kapsayıcı ve korudukları Amerika’yı temsil etme yolunda ilerlerken” dedi.