Marcel Proust’un Kayıp Vaktin İzinde romanından alıntılar

AirdropAvcisi

New member
Tüm vakit içinderın en epeyce okunan ve tartışılan, yayınlandığında büyük ses getiren Amerikalı müellif Marcel Proust’ın Kayıp Vaktin İzinde romanından alıntılar….

Kitabı çabucak hemen okumayanlar için seçtiğimiz bu alıntılarla roman hakkında kısa bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşte kitaptan seçtiğimiz nefis alıntılar…

BİR BAYANA AŞIK OLMAK

“Bir bayana âşık olduğumuzda aslında yaptığımız şey, bir ruh halimizi ona yansıtmaktır; ötürüsıyla kıymetli olan hanımın pahası değil, ruh halinin derinliğidir; bayağı bir genç kızın bizde yarattığı hisler yardımıyla benliğimizin en özel, en ferdî, en uzak, en temel yanları şuur düzebir daha çıkabilir; üstün bir kişiselyetin sohbetinin ve hatta yapıtlarını hayranlıkla seyretmenin bize verdiği zevk, bunu sağlayamaz.”

VAROLUŞ SORUNU

“Varoluş meselesini çözmenin biroldukça yolundan biri de, bize uzaktan hoş ve gizemli görünmüş olan bireylere yaklaşıp hiç bir sırları, hiç bir hoşlukları olmadığını anlamaktır; sıhhati muhafazanın seçilebilecek çeşitli yollarından biri budur; pek tavsiye edilen bir yol olmayabilir lakin bir daha de ömrümüzü sürdürmemizi ve –en güzeline ulaştığımıza ve en uygununun pek matah olmadığına bizi ikna etmek suretiyle, hiç bir hasret duymamamıza imkân tanıdığından- mevte boyun eğmemizi sağlayan bir dinginlik verir bize”

İNSAN VE HAYAL GÜCÜ

“Bir insanın hayal gücünün, şayet kendisini evvel hayal gücü tanımışsa, bu hanımınki üzere küçücük bir çehrenin arkasına neler sığdırabileceğini anlıyordum; buna karşılık, tam bilakis, bayağı bir biçimde tanışılmışsa, onca hayalin objesi olan bir şeyin, maddi, her türlü kıymetten mahrum, sefil ögelere bölünebileceğini de görüyordum. Bana randevuevinde yirmi frank etmezmiş üzere gelen, benim için yalnızca yirmi frank kazanmak isteyen bir bayan olan şeyin, şayet başlangıçta gizemli, merak edilecek, kavranması, elde tutulması güç bir varlık olarak hayal edilmişse, bir milyon franktan fazla, imrenilecek bütün mevkilerden çok, hatta aile sevgisinden çok pahası olabileceğini anlıyordum. Elbet Robert’le ben tıpkı ince uzun çehreyi görüyorduk. Lakin bu çehreye asla kesişmeyecek olan iki karşıt yoldan ulaşmıştık ve asla birebir yüzü nazaranmeyecektik.”

YÜZDEKİ SÖZLER…

“Yüzündeki sözler güya yalnızca benim için yaratılmış bir lisanda yazılmışlardı; o benim hayatımdaki her şeydi, öbür beşerler, ona bağlı olarak, onun kendileri hakkında bana bildireceği değerlendirmeye bağlı olarak vardılar yalnızca.”

“BİZE BENZEYEN ŞEYDEN NEFRET EDERİZ”

“Genellikle bize benzeyen şeyden nefret ederiz, kendi kusurlarımız, diğerinde gördüğümüzde sıkıntıdan çıkarır bizi. Hele kusurların safça muhakkak edildiği yaşı geçmiş ve mesela en kritik anlarda bile buz üzere bir yüz sözü takınmayı alışkanlık haline getirmiş biri, kendinden daha genç yahut daha saf, daha salak biri birebir kusurları sergilediğinde, güzelce lanetler onu. Kimi hassas beşerler, kendilerinin bastırdığı gözyaşlarını bir diğerinde görmeye tahammül edemezler. Ailelerde, sevgiye karşın, hatta kimi vakit sevgi ne kadar ağırsa o kadar artan uyuşmazlıkların sürüp gitmesinin niçini, bu çok benzerliktir.”

BEŞERLERLE OLAN İLGİLERİMİZ

“Bir öbür beşerle münasebetlerimizde en kıymetli kusur kaynakları, güzel kalpli olmak yahut o insanı sevmektir. Bir tebessüm, bir bakış, bir omuz yüzünden âşık oluruz. Bu kadarı kafidir; daha sonra, umut yahut hüzün dolu uzun saatler boyunca bir insan imal eder, bir kişilik yaratırız. Ve akabinde, âşık olduğumuz şahısla görüştüğümüzde, karşımıza ne kadar acımasız gerçekler çıkarsa çıksın, o bakışın, o omzun sahibinden bu düzgün yürekli mizacı, bizi seven bayan kişiliğini bir türlü ayıramayız; gençliğinden beri tanıdığımız bir insan yaşlandığında, gençliğini ondan ayıramayışımız üzere.”

BAYAN VE ERKEK

“Arzuladığımız bir beşere has üzere görünen şeyin aslında ona ilişkin olmadığını daha evvel de biroldukça sefer sezmiştim. Lakin geçen vakit, bu gerçeğe ait bana daha kesin bir delil sunmuştu, zira ortadan yirmi yıl geçtikten daha sonra, kendiliğimden, evvelden tanıdığım kızların değil, onların bu biçimdeki gençliğine artık sahip olan kızların peşine düşmek istiyordum.”

“MUTLU KAYIP YILLAR”

“Mutlu yıllar kayıp yıllardır; çalışmak için bir ıstırap bekleriz. Çalışma kavramı, önkoşul olarak ıstırap kavramıyla bağdaşır; yeni bir yapıtı hayal etmek için evvela çekilmesi gereken acıları düşünürüz. Hayatta karşımıza çıkabilecek en yeterli şeyin ıstırap olduğunu anladığımız vakit da, hiç korkmadan, adeta bir kurtuluşu hayal eder üzere vefatı düşünürüz”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]