Mehmet Metiner: Peygamber soyundan geldiğini niçin söyler bir insan?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Yeni Şafak muharriri Mehmet Metiner, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın “Genel liderimizin bir huyu var, ben yaptım diye anlatmaz. Umreye gittiğini, peygamber soyundan geldiğini de kimse bilmez” çıkışını değerlendirdiği bugünkü yazısında, “‘Kemal Beyefendi kendisi söylemez ancak ben diyeyim’ biçimine sokularak gündemleştirilen işbu bahsin Kemal Bey’in aday olması halinde şahsına yönelik malum algının yıkılmasına yönelik olduğunu söylemek için kahin olmaya gerek yok” dedi.

Sözcü gazetesinin 15.10. 2013 tarihinde Hürriyet gazetesine dayandırdığı işbu mülakatta Kılıçdaroğlu’nun şahsen kendisinin “Peygamber soyundan geldiğini” deklare ettiğını söz eden Metiner, “Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesiyle birlikte Dersimli isyancı Kureyşan aşiretine mensup bir Alevi Kürd-Zaza olduğu yolunda” ortaya atılan tezleri hatırlattı.

“Anlam veremediğim bir biçimde Sn. Kılıçdaroğlu’nu savunan birileri de ‘O aslında Dersimli (Tuncelili) değildir. Dersim’e daha sonradan göç etmiş Türkmen bir aileye mensuptur’ deyip durmuşlardı. Bu açıklamayla Kemal Bey’in Kürd-Zaza aidiyeti devre dışı bırakılırken ‘Peygamber soyundan gelme’ savları da tedavüle sokulmuştu” diyen Metiner, “Kemal Bey’in bilgisi ve oluru haricinde yapılmayacağı besbelli olan bu savların Hürriyet’teki mülakatta Kemal Bey’in ağzından teyid edilmesi ortada uygun kotarılmış bir piar çalışması olduğunu gösteriyor aslında” diye yazdı.

Metiner şu biçimde devam etti:

“Sn. Kılıçdaroğlu’nun dindar-muhafazakâr-milliyetçi çevreler nezdindeki algısını düzeltmeye yönelik bu ustalıklı piar çalışması o gün pek tutmamış olmalı ki bugün Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemde iken yeniden piyasaya sürüldü. ‘Kemal Beyefendi kendisi söylemez lakin ben diyeyim’ biçimine sokularak gündemleştirilen işbu hususun Kemal Bey’in aday olması halinde şahsına yönelik malum algının yıkılmasına yönelik olduğunu söylemek için kahin olmaya gerek yok. ‘Umrede şırıl şırıl ağlayan kişi’ algısı da direkt bununla alakalı hiç kuşkusuz.”

Yazının tamamını okumak için .