Mehmet Metiner’den Didem Arslan Yılmaz’a: Kendi dışlayıcı ve aşağılayıcı haline ‘burası Türkiye Cumhuriyeti’ ibaresini kalkan yaptı

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak muharriri Mehmet Metiner, “Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” programına telefonla bağlanan Türkan Taşçı’ya “Halayla bir konuşun, yanlışsız düzgün Türkçe konuşsun, burası Türkiye Cumhuriyeti. O lisanı bilmiyoruz. Bilsek anlayacağız da konuşacağız da bilmiyorum” diyen ve Taşçı’yı programdan alan Didem Arslan Yılmaz‘ı eleştirdi.

TIKLAYIN – Konuğunu sınırdan alan Didem Arslan Yılmaz: Yanlışsız düzgün Türkçe konuşsun; burası Türkiye Cumhuriyeti

“Bu ülkenin Kürtçe konuşan vatandaşına ‘Burası Türkiye Cumhuriyeti’ diye ünlenen, dahası ve en kötüsü o vatandaşı adeta azarlayan ve aşağılayan biri kendisine gelen reaksiyondan daha sonra ne anlatırsa anlatsın benim için boştur” diyen Metiner, Yılmaz’ın dışlayıcı ve aşağılayıcı tutumuna “Burası Türkiye Cumhuriyeti” ibaresini kalkan yaptığını yazdı, “Sahi, bir insan bu ülkenin bir diğer insanına “Burası Türkiye Cumhuriyeti” deme gereğini niçin hisseder?” diye sordu.

Metiner şöyleki devam etti:

Türkiye Cumhuriyeti’ni yalnızca Türkçe konuşan vatandaşların devleti/ülkesi/vatanı üzere telakki eden bir anlayış bana göre bu devletin/ülkenin/vatanın birliğine kasteden bir anlayıştan farksızdır.

Soruyorum: ‘Burası Türkiye Cumhuriyeti’ olunca ne oluyor yahut ne olması gerekiyor? Kimi kişi ve çevrelerin kendilerine bir imtiyaz alanı açmak için kullandıkları bu cümle, en tabanında, bu aziz vatanın öz be öz sahiplerini ‘gayrı-yabancı’ üzere görme bölücülüğüne yaslanıyor. O beyefendiler ve bayanlar bu ülkeyi yalnızca ve sırf kendilerine mi, yani kendilerince ‘Türk’ diye tesmiye ettikleri bir topluluğa mı ilişkin görüyorlar?

Suriyelilerle ilgili bir tartışmada misal bir durumun kendisinin de başına geldiğini yazan Metiner “Ben, ‘Siz Suriyelilerin yerinde olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz?’ mealinde bir empati sorusu sormuştum. Sözlerim o denli bir noktaya çekildi ki hem şaşırdım hem üzüldüm. ‘Biz Türk’üz, sen kendi soyuna bak’ tipinden etnik aidiyetimi aşağılayan, ‘Türkler asla boyun eğmez, öteki ülkelere sığınmaz!’ çeşidinden mevzuyla alakasız cümlelerin ortasında gizli ayrıca etnik aidiyetlere mensup vatandaşlara karşı ayrımcılık ve nefret kusan bir lisan karşısında düşündüm: Demek ki bu ülkede az sayıda da olsa hâlâ marazî bir ırkçı zihniyet var. Afgan bir marketi neo-Nazi mantığıyla işaretleyen zihniyet ile Kürt’ü/Kürtçe’yi ‘gayrı’ bilen zihniyet, elbette bu ülkenin bekası ve birliği ismine önemli bir tehdit unsurudur” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için