MHK Lideri Gündoğdu: Hakemlerin yüzde 40’ı değişecek

Gattuso

New member
Gazetecilerle sohbet toplantısında biraraya gelen Merkez Hakem Şurası Lideri Ferhat Gündoğu, Kulüpler Birliği’nin oluşturduğu çalışma kümesinin talepleri daha sonrası yapılabilecek değişikşiklikleri hayata geçirdiklerini söylemiş oldu.

“Temel emelimiz hakikat atamaların yapılmasını sağlamak. Atamalar üzerinden kulüplere bildiri vermemiz kelam konusu olamaz. bu biçimde bir gayemiz da yok. Ödül ve ceza sistemini işleterek en yanlışsız atamayı yapmaya çalışıyoruz. Üstün Lig ve TFF 1. Lig atamalarını 3 kişi yapıyoruz. Ben, lider vekilimiz Ahmet Şahin ve Yunus Yıldırım birlikte yapıyoruz. Daha evvel nasıl yapıldığı konusunda bir şey söylemem yanlış olur. Ayrıyeten konsey üyelerimizden de görüş alıyoruz.”

“Atamaların kura ile yapılması imkansız”

Kura idaresi 1990’ların başında kısa müddet denenmiş. daha sonra vazgeçilmiş. aslına bakarsan teknik olarak imkansız. Senede 15 maç üstü yöneten 7 hakem var. Bu hakemlerimiz hayli deneyimliler. 9 hakem dönemde 8 ila 13 maç içinde yönetebiliyor. Bu arkadaşlarımız daha az tecrübeli. 8 maçın altında yöneten hakemler ise hayli az deneyimli. Bu kriterlere bakmadan tüm hakemleri tıpkı torbaya atıp atama yaparsak, az deneyimli bir hakemin değerli bir maçta vazife alması epey riskli olur. Torbadan olması imkansız, ben o denli görüyorum. Lakin atamalarda yapay zeka yardımı alıyoruz. Bir hakem atama programımız var. Modül kesim kullanmaya başladık. Maçları ve hakemlerin ayrıntılarını sisteme girerek, algoritma ile kodlayarak 40 yakın data üzerinden sonuçlar alıyoruz. İlerleyen vakitte tam otomatik sisteme geçebiliriz.”

“VAR kayıtlarını ben dinliyorum”

VAR kayıtlarını dinleme yetkisine VAR koordinatörü ve MHK Lideri sahip. Maçlardan daha sonra aldığım notlara bakılırsa tüm konuşmaları dinliyorum. 2 tarafı ile ilgili dinliyorum. 1 kamuoyundaki argümanlarla ilgili dinliyorum. Başkası bizim eksiklerimiz nedir, eğitim olarak neleri daha uygun yapabiliriz çerçevesinde dinliyorum. UEFA konuşmaları ulusal federasyonların yetkisine bıraktı lakin kendisi de buna olumlu yaklaşmıyor. Benim şahsî görüşüm epey özel durumlarda paylaşılabilir. Ama bu biçimde da o paylaşıldı, bu paylaşılmadı polemiği olacaktır. Burada MHK liderine inanç duyuluyorsa biz çıkıp görüşümüzü paylaşabiliriz.”

“Gelecek dönem Harika Lig hakemlerinin %40’nı yenileyeceğiz”

“Genç hakemlere değer veriyoruz. Çalışmalarımız doğrultusunda gelecek dönem TFF 1. Lig’in yüzde 70’ni, Üstün Lig’in yüzde 40’nı yenilemiş olacağız. Takımlarımız genişliyor. İki ligimiz için de 30’ar hakemlik takım gerekiyor.”

“Gözlemci raporlar maçtan 3 saat daha sonra sisteme giriliyor”

“Kulüplerimiz maçlarda tek gözlemcinin rapor yazmasının sakıncalı olduğunu düşünüyordu. 8 MHK üyesine maçları dağıttık. Onların da maçları raporlamasını istedim. Ayrıyeten sistemde yalnızca eğitim için tahlil ve kodlama yapan bir takımımız var. Bu takımdan de not istedik. bu biçimdece 3 göz olduk. UEFA talimatlarına göre gözlemcinin raporu ve notu geçerli. Başka iki notların resmiyeti yok lakin ben iç içtihatlarıma nazaran kullanabiliyorum. Ayrıyeten kulüpler birliği çalışma konseyi, gözlemcinin raporları sonraki gün 16:00’ya kadar vermesini değil de, çabucak vermesini istiyor. Bu da mümkün. Artık maçın akabinde 3 saat ortasında raporlar resmi MHK portalına mail atılıyor. 3 saat ortasında atılmaz ise gözlemci sorumlusu beni uyarıyor.”

“Bir hakemin babası vilayet hakem şurasında bakılırsavliyse, heyet üyemizi bakılırsavden alıyoruz”

“Birinci derece yakını; babası, annesi ve kardeşleri yönetici pozisyonunda olan bireylere bakılırsav vermiyoruz. Şöyle örnek verelim. Bir hakemin babası vilayet hakem şurasında ise diyoriz ki, ‘Oğlunuz hakemliğe devam edecek. O niçinle size konseyde nazaranv veremiyoruz.’ diyerek veda ediyoruz yahut gözlemcilik nazaranvi veremiyoruz.”

“VAR ve saha hakemlerimizi ayırıyoruz”

“Önümüzdeki dönem evvela TFF 1.Lig’de VAR ve saha hakemi takımını ayırmayı planlıyoruz. Harika Lig’de de ,VAR takımındaki 4 hakemi 8’e çıkarmak ve alandaki arkadaşlarımızdan yaralanmak istiyoruz. çabucak sonrasındaki süreçte VAR ve saha hakemini büsbütün ayırmak istiyoruz.”

“Hakemin bir ekibe 2 maç üst üstü verilmesini tercih etmem”

“Bir maçın akabinde, o maçı yöneten hakemi istemediğini açıklayan ekibin bir daha sonraki maçına birebir hakemi atamayı tercih etmem. Mecburî kalırsam yapmak durumunda kalabilirim. Ama bu tercihi niye yaptığı açıklamak isterim.”

“Sistemi oluşturmaya çalışıyoruz”

“Merkez Hakem Şurası ortasında sürekliliği olan bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. İşleri bir bireye bırakınca sistemi devam ettirmek güç oluyor. Ben bugün trafik kazası geçirirsem sistem o denli bir hale gelmeli ki Asbaşkan çabucak yerime geçebilmeli. Sitem isimlere ilişkin olmamalı.”

(NTVSpor)