Michigan'daki mitingde Biden'ın İsrail politikasına karşı protesto oyu çağrısı

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Michigan Demokrat ön seçimlerinden iki gün önce, Pazar günü Dearborn, Michigan'da düzenlenen bir mitingde konuşmacılar, seçmenleri Gazze savaş politikaları nedeniyle Başkan Biden'a destek vermemeye çağırdılar ve bunun sorumlusunun yalnızca Bay Biden ve onu İsrail siyasetini destekleyen Demokratlar olacağını söyledi. protesto oyu eski Başkan Donald J. Trump'ın Kasım ayında kazanmasına yardımcı olduysa.

Konuşmacılardan biri olan Michigan Demokratı Temsilci Rashida Tlaib, “Hepiniz Trump'ın demokrasimiz için varoluşsal bir tehdit olduğunu biliyorsunuz” dedi ve “Başkan Biden, Trump'ın en sağcılara verdiği destek nedeniyle yeni bir dönemi riske atıyor. aşırılık yanlısı yönetim “İsrail Tarihinde Hükümet.”

Bayan Tlaib, Salı günü eyalet ön seçimlerinde “taahhütsüz” oyu vererek Demokratları Bay Biden'ın Gazze'deki savaşa ilişkin tutumunu protesto etmeye teşvik etme girişimini destekleyen Michigan kongre delegasyonunun tek üyesidir. Michigan'ı Dinle adlı bir grubun liderliğindeki bu hareket, Bay Biden'ın rahatça kazanması beklenen ön seçime yeni bir ivme kazandırdı, ancak başkanın Swing eyaletini kazanmak için ihtiyaç duyduğu desteği kaybedebileceği yönündeki endişeleri artırdı. Kasım genel seçimleri.

Michigan'ı Dinle bu ay çalışmalarına başladığından bu yana eyalet çapında mitingler düzenlemiş ve camileri ziyaret etmiş olsa da, “zorunluluk olmadan” oy verme yönündeki baskının ne kadar destek topladığı belli değil.

Ancak Michigan Filistin Görev Gücü adlı bir grup tarafından düzenlenen ve Dearborn etkinlik alanına 200'den fazla insanı çeken Pazar günkü etkinlik, kısmen bu çabaya verilen desteğin Michigan'daki büyük Arap-Amerikan Topluluğunun ötesine uzandığını göstermeyi amaçlıyordu. Mitingdeki diğer konuşmacılar arasında Detroit'teki bir Baptist kilisesinin siyahi papazı; ilerici bir aktivist grup olan Barış İçin Yahudi Sesi ile bağlantılı bir avukat; ve Bay Biden'ı destekleyen ancak aynı zamanda ateşkesi de destekleyen Birleşik Otomobil İşçileri'nin yerel bir bölümünün lideri.

Mitingde konuşan ve “taahhütsüz” çabayı destekleyen Demokrat Dearborn Belediye Başkanı Abdullah Hammoud, “Bu, Başkan Biden için bir Arap meselesi değil” dedi. “Bu bir Müslüman meselesi değil. İnsani bir sorunu var” dedi.

Bay Biden'ın müttefikleri – yeniden seçim kampanyasının eşbaşkanı olan Michigan Demokrat Valisi Gretchen Whitmer da dahil olmak üzere – cumhurbaşkanını desteklemek için kullanılmayan her oyun Cumhuriyetçilerin önde gelen Adayı Bay Trump'a yardım ettiğini savundu. Bay Trump'ın geçmişteki Müslüman karşıtı açıklamalarına, özellikle de seyahat yasağının yeniden getirilmesi yönündeki çağrılarına dikkat çektiler.

Pazar günü CNN'de konuşan Bayan Whitmer, birçok Arap Amerikalının hissettiği “acıyı” anladığını söyledi ancak “Joe Biden'a verilmeyen her oy, Trump'ın ikinci dönemini destekliyor” dedi. Bay Trump'ın görevde olduğu süre boyunca Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bazı ülkelerden kişilerin ABD'ye girişini yasakladığını belirtti.

Pazar günkü konuşmacıların birçoğu, Bay Trump'ın yeniden seçilmesini istememekle birlikte, Bay Biden'ı Orta Doğu çatışmasına ilişkin endişelerini dile getirmeye zorlamaya kararlı olduklarını söyleyerek bu tür iddiaları reddetti.

Demokrat Meclis Üyesi Gabriela Santiago-Romero, “Hayır, Trump'ın kazanmasını istemiyorum, ancak Biden harekete geçmezse başka bir yol göremiyorum” dedi ve “kazanmasının istenmesinden bıktığını” ekledi. korkudan oy verin.” haline geldi. .”

“Demokratlara korku aşılamalıyız” dedi.

Biden kampanyasının sözcüsü Ammar Moussa, yaptığı açıklamada, Bay Biden'ın “her toplumun güvenini kazanmanın önemini bildiğini” ve başkanın “Müslüman, Arap Amerikalı ve Müslüman liderlerle yakın ve gururla çalıştığını” söyledi. toplum birlikte çalışır”. Biden, “İsrail'i sivil kayıpları önlemek için mümkün olan her şeyi yapmaya ve Gazze'ye insani yardım yapılmasına izin vermeye çağırdığını” da sözlerine ekledi.

Bay Biden, “Michigan'ı Dinleyin”in yanı sıra, Michigan da dahil olmak üzere pek çok eyaletteki destekçilerinin Gazze'deki yüksek ölü sayısını gerekçe göstererek Kasım ayında bunu yapmama sözü verdiği “Biden'ı Terk Edin” adlı kampanyadan da muhalefetle karşı karşıya. Başkan için.

Pazar günü Bayan Tlaib, İsrail'e askeri yardım gönderilmesi yönünde oy veren kongre üyesi meslektaşlarını eleştirdi. “Birçoğunuza şimdi bir mesajım var: Michigan cesurca daha fazla bir şey söylemediğini söylüyor” dedi.

Ve Salı günü orada bulunanları “gelmeye” çağırdığında birisi ona karşılık verdi: “Buradayız!”

Maggie Astor raporlamaya katkıda bulunmuştur.