Mikaela Shiffrin kendini nasıl aşacağını düşünürken Taylor Swift'i inceliyor

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Mikaela Shiffrin, rekor kıran kayak kariyerinin bir sonraki aşamasını planlarken, her zaman olduğu gibi, kariyerinde benzer inişler, çıkışlar ve yükselişler yaşayan başka bir kadın megastardan ilham alıyor: Taylor Swift.

Amerikalı kayakçı Shiffrin, tarihteki en başarılı ve erken gelişmiş Alp disiplini yarışçısıdır. Kayak yaptığı en iyi yıllarda, kadınlar ve erkeklerde Dünya Kupası zaferlerini şimdiden aştı. Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Swift, müzik endüstrisinde rekor üstüne rekor kıran dünyanın en büyük pop yıldızıdır.

Shiffrin, Dünya Kupası'nda ilk kez sahneye çıktığında sadece 16 yaşındaydı; Swift, beş yıl önce ilk albümünü kaydetmeye başladığı yaştaydı. Her ikisi de övgü ve kazanç yağmuruna tutulan ergenlik duygularıydı. Time Dergisi'nin 2023 Yılın Kişisi seçtiği Swift belki de şu anda gezegendeki en ünlü kişi olsa da, kendi evinde kutlanan Shiffrin, kayak yarışlarının birçok ülkenin ulusal sporu olduğu Avrupa'da gerçek bir rock yıldızı statüsüne sahip. . İkisi de kendi dağlarının zirvesindeler.

Onlar yüksek telli mesleklerinde yenilikçiler, tarihçiler ve liderlerdi. Ancak popüler kültürün girdabına kapılan pek çok kişi gibi, gerçek ya da algılanan her başarısızlıktan sonra yoğun, sert eleştirilerle karşılaştılar. Her biri bir ebeveynin ölümü veya ciddi hastalığıyla açıkça ilgilendi ve gösterilere uzun süre ara verdi.

13 yaşından beri Swiftie olan Shiffrin, kendisini Swift'teki diğer kızlar ve kadınlardan oluşan bir lejyon gibi görüyor ve kariyerinde ve hayatında temel paralellikler görüyor. 28 yaşındaki Shiffrin, perspektif açısından idolüne dönüyor.

Temmuz ayında Shiffrin, Swift'in Denver'daki Eras Tour konseri için bir süit kiraladı; bu etkinlik Shiffrin'in “her şarkıyı var gücüyle söylerken üç saat boyunca aşağı yukarı zıplamak” olarak tanımladığı bir etkinlikti. Shiffrin, bu deneyimden, kendi görkemli kariyerinin bir sonraki “çağı”nı şekillendirmesine yardımcı olacak bir ders olup olmadığını merak etti.

Şu anda 34 yaşında olan dahi Swift, bir aşamadan diğerine giden yolu yönlendirmeye yardımcı oldu mu?

Shiffrin, kariyerindeki 93 Dünya Kupası zaferinin 90'ını kazandığı Vermont'ta yakın zamanda verdiği bir röportajda, “Kesinlikle, çünkü 15 yıl boyunca Taylor Swift'i inceledim ve o, her adımda biraz yanımdaydı” dedi. “Bu yüzden çoğu Swiftie Swiftie oluyor. Müzikleri doğrudan sizinle konuşuyormuş gibi geliyor. Deneyimleri yankılanıyor; Her zaman onlardan bir şeyler öğrenmeye çalıştım.”

Shiffrin'in eski bir kayak yarışçısı ve aynı zamanda koçlarından biri olan annesi Eileen, Swift'in talimatlarının göründüğünden daha çeşitli ve zorlu olduğu konusunda ısrar etti.

Eileen bu ay Mikaela'nın aile takma adını kullanarak bir e-postada “Miki'nin sporu ve kariyeri yaratıcılıkla gelişiyor” diye yazdı. “Her yeni Taylor Swift şarkısı, konseri ve videosunun kızı için bir ilham ve motivasyon olduğunu” ekledi.

Swift'in “sokak zekasını” ve iş zekasını öven Eileen Shiffrin şöyle devam etti: “Miki'yi tüm dünyaya yaptığı gibi hareket ettiriyor.” Ve olması gerektiği gibi sağlam duruyor ve bu harika bir rol model. “

Swift'le hiç tanışmamış olan Mikaela Shiffrin, kamu kariyerinin çeşitli bölümlerini hatırladığında – baş döndürücü yarış başarıları, yersiz başarısızlıklar, şöhretin tehlikeleri, babasının 2020'deki kaza sonucu ölümü – Shiffrin, Swift'in her duruma karşı tepkilerini nasıl etkilediğini hemen fark etti.

Bu uzaktan eğitim, Colorado dağlarında ve Vermont'taki saygın bir kayak akademisinde büyüyen, olağanüstü yetenekli Shiffrin'in lise öğrencisi olarak üç Dünya Kupası yarışı ve Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanmasıyla başladı. Bir yıl sonra, 2014 yılında, 18 yaşındayken Olimpiyat tarihinin en genç slalom şampiyonu oldu ve her sezon daha da büyüyen uluslararası sporun ilgi odağı haline geldi.

Ancak 13 yaşındayken Swift'in 2008'deki “Fearless” albümünü tekrar tekrar dinlediğinden beri, bir ünlü olarak nasıl yaşanacağına dair ipuçları aradığını söyledi.

Shiffrin, “Kabul ediyorum, Taylor büyük bir havuzda büyük bir balıktır ve ben daha çok küçük bir havuzda büyük bir balığım” dedi. “Fakat o da genç olduğu için ilgiyi nasıl karşıladığını görebilirsiniz. Azimle çalışabildi ve müziği üzerinde çalışabildi. Hayatının çoğunu paylaşmaktan son derece rahat olsa da, gerektiğinde bir koruma katmanı oluşturuyor. Ortadan kaybolabilir. Bu ona enerji veriyor gibi görünüyor.

“Hepsini aldım ve bir şekilde işledim. Her ne kadar benim için zor olsa da, aşırı içe dönük bir durumdan çok sayıda kamera ve mikrofon karşısında rahat bir duruma geçmek zorunda kaldım. Hayatını kendini içe dönük biri olarak düşünerek geçirmen ama bunu dışa dönük biri olarak yaşamak zorunda kalman biraz tuhaf.”

2018 Pyeongchang Olimpiyatları'nda altın ve gümüş madalya kazanan Shiffrin, bir sonraki sezon benzeri görülmemiş 17 yarış kazandı. O zamanlar beş veya altı galibiyetle geçen bir Alp sezonu başarılı sayılabilirdi. Ancak gelecek sezonun başında Shiffrin, bir yıl önce belirlediği şaşırtıcı tempoyu yakalayamadı.

Shiffrin, şezlonga geriye doğru çökerken umutsuz bir bakışla, “İnsanlar benim bağlantımın koptuğunu, belki de zirveye ulaştığımı ve kariyerimin solmakta olduğunu söylemeye başladı” dedi. “Kendi kendime şöyle düşündüm: 'Aman Tanrım, herkes benim hakkımda o kadar çok şey söylüyor ki, sanki bir daha asla iyi bir kayakçı olamayacakmışım gibi.' ”

Shiffrin'e Swift'in birkaç yıl önceki “Reputation” albümü hatırlatıldı ve yine paralellikler görüldü.

Shiffrin, “Bu albüm temelde itibarının inanılmaz derecede kötüye gitmesi üzerine inşa edilmişti ya da en azından o, o sırada devam eden tüm kavgalara rağmen onu böyle algılıyordu” dedi. Ama büyük bir başarı ile geri döndü. Albüme bağlandım çünkü bana hayatın iniş ve çıkışlarla dolu olduğunu hissettirdi. Ve muhtemelen her şey yoluna girecek.”

Shiffrin, Ocak 2020'de arka arkaya galibiyetlerle toparlandı. Ancak bu hayırlı zaferlerin ikincisinden yaklaşık bir hafta sonra, 1 Şubat'ta, ağabeyi Taylor ona Avrupa'dan telefonla ulaştı ve babaları Jeff Shiffrin'in Colorado'daki evinde ciddi şekilde yaralandığını söyledi. Mikaela, Denver'a döndüğünde birkaç saat boyunca Jeff'in hastane yatağına tırmandı ve bu nöbet 2 Şubat'ta Jeff'in ölümüyle sona erdi.

Aile olayla ilgili ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı. Adli tabip, sebebin kafa travması olduğunu öne sürerek ölümün kaza olduğuna karar verdi.

Shiffrin önümüzdeki dokuz ay boyunca yarışmadı.

Bu ayki röportajda Shiffrin, Swift'in 2020 albümü “Folklore”un babasının ölümünden beş ay sonra çıktığını ve “Epiphany”yi de içerdiğini hemen hatırladı. Swift, şarkının, Kovid-19 salgınının zirvesindeki sağlık çalışanlarının ve savaştaki askerlerin duygusal yükünü araştırdığını söyledi; bu, Swift'in II. Dünya Savaşı'nda savaşta sertleşmiş bir ABD Deniz Kuvvetleri olan büyükbabalarından birine saygı duruşunda bulunan bir korelasyon.

Shiffrin “Epiphany”yi tekrar tekrar çaldı.

Shiffrin, ebeveynleri kanser olan Swift için “Gerçekten şimdiye kadar yaşadığım en öngörülemeyen ve korkunç deneyimi anlattı” dedi. “Hastanede babamla yaşadığım deneyimleri doğrudan yansıtıyor.

“Dinlemesi zor ve yürek parçalayıcıydı ama aynı zamanda moral vericiydi ki o zamanlar gerçekten ihtiyacım olan şey de buydu.”

Shiffrin'in 2021-22 sezonunda rekabete dönüşü, bir dizi muzaffer sonucun yanı sıra Pekin Olimpiyatları'nda madalya kazanamadığı şok edici, moral bozucu performansı da içeriyordu. O zamandan bu yana 20 yarış kazandı ve beş yıl daha yarışırsa ona yaklaşık 130 kariyer zaferi şansı verecek. 34 yıldır devam eden bir önceki Dünya Kupası galibiyet rekoru 86'ydı. 14 Dünya Kupası madalyası kazandı; bu, kariyerindeki en fazla madalyadan biri oldu.

Ancak Shiffrin'in geleceği ne olursa olsun iki şeyden emindir. Birincisi, atletik şöhreti göz önüne alındığında Shiffrin'in muhtemelen Taylor Swift ile bir buluşma ayarlayabileceği, ancak bundan korktuğu.

Shiffrin gülerek, “Muhtemelen takılıp düşüp suskun kalırdım” dedi. “Ve bu onun için unutulmaz olacaktır çünkü ilk kez pislik gibi bir şey deneyimliyor.”

İkinci kesinlik ise, kaç tane Alp disiplini kayak rekoru toplarsa toplasın, kariyerinin bir sonraki dönemini tanımlamak için Swift'i bir rol model olarak kullanacağıdır.

Shiffrin, “Taylor Swift müzik endüstrisinde o kadar çok rekor kırdı ve o kadar çok unvana sahip oldu ki başarısını ölçmenin yeni yollarını bulmak zorunda kaldılar” dedi. “Ve devam ettiğini fark ettim.”

Bu, Shiffrin'in temel ikilemini çözmeye yardımcı oluyor mu: Bundan sonra ne yapmalı?

Shiffrin, “Taylor Swift'in kafasında henüz faydalanamadığımız koskoca bir evren var – belki de müziği sayesinde başarabileceğinin yüzde birinden faydalandık” dedi. “Ben de kayak yapmayı aynı şekilde düşünüyorum. Artık potansiyelime ulaşmaya daha yakınım ama bu bir albüm ya da başka bir albümle ilgili değil.

“Taylor'ın devam ettiğini fark ettim. Bir bakıma bu işi asla bitiremezsin.