MS hastaları için umut var

JoKeR

Active member
Beyin, omurilik ve göz hudutlarını etkileyen Multiple Skleroz (MS), hudut hücrelerini saran miyelin kılıfı hasarıyla ortaya çıkıyor. Miyelin kılıfının beyinden gelen iletiler bedene ilettiğine dikkat çeken Bezmialem Vakıf Üniversitesi Nöroloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Azize Esra Gürsoy, bu hasar kararı hudut sisteminin işleyişinde aksamaların yaşandığını söylemiş oldu. MS’in en epey 20-40 yaş ortası gençleri etkilediğini aktaran Prof. Gürsoy, “Kadınlarda MS erkeklere göre daha sık görülüyor. MS daha az olarak çocukluk çağında ve 50 yaş daha sonrası başlayabiliyor. Bu hastalık göz hududunda oluştuysa bulanık görme, omurilikte sırt bölgesinde ise bacaklarda güçsüzlük, beyincikte ise istikrar bozukluğu üzere belirtilerin ortaya çıktığını kaydetti. Gürsoy, “MS’de yüz, kol, bacaklarda uyuşmalar, çift görme, baş dönmesi, idrar tutamama üzere yakınmalar olabilir. Yorgunluk da MS’de sık görülebiliyor” diye konuştu.

Azize Esra Gürsoy

HASTALIĞI YÖNETEBİLİYORUZ

hayatın en faal devrinde MS hastalığını kabullenmenin sıkıntı olduğunu söz eden Prof. Gürsoy, “MS hastalarımız günümüzde eskiye nazaran epeyce şanslılar. Son senelerda MS alanındaki süratli gelişmelerle elimizde bağışıklık sitemini düzenleyen çok sayıda ilaç seçeneğimiz var. Bu seçenekler ile artık hayatı etkilemeden MS’i biz yönetebiliyoruz. MS’liler uygun tedavilerle eğitimlerine, iş hayatlarına devam edip ailelerini kurup çocuk sahibi olabilir. Tüm hastalardaki gayemiz MS’in sessiz kalmasını sağlamak ve hastalığın ilerlemesini engellemek. Hastalarda erken başlanan ve ahenkle sürdürülen tedavilerle bu sağlanıyor. Değerli bir nokta her insanın MS’inin farklı olduğu: MS tipi farklı olabildiği üzere ataklar farklı, atakların sıklığı farklı, plakların yerleri farklı, sayıları farklı, hastaların ömür şartları farklı, tüm bu farklılıklara nazaran hastalar için uygun ilaçlar hasta ile bir arada belirleniyor. Yani biz MS’le uğraşan doktorlar her hastaya birebir elbiseyi giydirmiyoruz onların ölçülerine nazaran elbise dikiyoruz, takiplerde de değişiklikleri saptayıp elbiseyi onarıyor ya da yeni bir elbise dikiyoruz. Bu niçinle takip fazlaca kıymetli, hastaların yakınmalarını belirlemek, muayene farklılıklarını ortaya koymak, MR değişikliklerini kıymetlendirmek gerekiyor” biçiminde konuştu.

HER ETAPTA UMUT VAR!

Hastalık epeyce ilerlediyse tedavi etmek güçleştiğini kaydeden Gürsoy, “Her basamakta yapılabilecek uygulamalar var. MS hastalarımıza teklifimiz bu durumu fırsata çevirerek hepimizin uyması gereken sağlıklı ömür kurallarına uymaları. Sigarayı bırakmak, kâfi D vitamini almak, sağlıklı beslenmek, sporu günlük yaşama eklemek üzere. Kullanılan ilaçların MS’in sessiz kalmasını sağlayacağını bilerek tedavilerine devam etmeleri ise geleceklerine yapacakları en kıymetli yatırım” dedi.

SİGARA MS’I TETİKLEYEBİLİR

MS’in bulaşıcı olmadığını belirten uzmanlar, ailede MS hastalığı var ise bu hastalığın öteki şahıslarda görülme mümkünlüğünün yüzde 2 olduğunu belirtiyor. Yeterli bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programının yanısıra yürüme destekleyici birtakım ilaçlar tedaviye önemli fayda sağlıyor. D vitamini eksikliği, beslenme alışkanlıkları, coğrafik tesirler, daha evvel geçirilmiş virüs infeksiyonları, sigara ve genetik yatkınlığın MS gelişmeninde rol aldığı düşünülüyor.

Ümitsizliğe yer yok

Ebru Fidancı

22 yıldır MS hastalığıyla çaba eden Hemşire Ebru Fidancı, hayatını MS’e nazaran düzenlediğini söylemiş oldu. Birinci belirtilerin 19 yaşındayken ortaya çıktığını söyleyen Fidancı, “O periyot bilinen bir hastalık değildi, tetkiklerde bir şey çıkmadı. Tabiplere gittim, en son 1999’da beyinde lezyonların görülmesiyle MS teşhisi kondu. 48 yaşındayım hala tedavi görüyorum. Hastalığın ataklarla seyredip düzelen bir hali vardı. 3 sefer büyük atak geçirdim, kortizon aldım ve hayatıma devam ettim. Lakin 2017’nin sonlarına yanlışsız hastalığım seyir değiştirerek, ataksız ilerleyen hale geçti. MS niçiniyle erken emekli oldum. Şu an takviyeyle yürüyebiliyorum. Ben + MS = Ebru demek. MS sıkıntı bir hastalık, ömrünüz değişiyor. Bir periyot mesleğimi yapamadım bu beni fazlaca üzdü. Artık hastalığı kabullendim” dedi. Fidancı, “Ayaklarında güç bulamayanlar el sanatlarına yönlenebilirler. Bu süreçte zorluk yaşasanız bile ümitsizliğe kapılmayın. Bu bir imtihan çeşidi. ben ve ailem ömrümüzü bu hastalığa göre ayarladık. MS bireye mahsus bir hastalık, semptomlar şahsa nazaran değişiyor. Tedaviye epeyce titiz davranmak gerekiyor. Türkiye’deki tabipler harika. Benim üzere MS’le uğraş edenlere de tavsiyede bulunmak istiyorum. Yapamadıklarınız için üzülmeyi bırakın, yapabildikleriniz için şükredin. Yapacaklarımız için uğraş edip dua edin”