Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Gürün: Yangın uçaklarıyla ilgili Türk Hava Kurumu’nu aradım, görüşecek bir yetkili bulamadım

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Osman Gürün, peş peşe çıkan orman yangınlarına ait olarak THK’yı uçak kiralamak için aradığını, fakat “Burada kimse yok. Herkes saat 15.30’da çıktı. Yarın sabah arayın” karşılığını aldığını söylemiş oldu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Lideri Gürün, dün kentte çıkan yangınlarla ilgili olarak THK’yı uçak kiralamak için aradığını, lakin çıkan nazaranvliden “Burada kimse yok. Herkes saat 15.30’da çıktı. Yarın sabah arayın” karşılığını aldığını deklare etti.

Halk TV canlı yayınına dün akşam bağlanarak açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi Lideri Gürün, şunları söylemiş oldu:

“Hava sonucunca helikopter uçamaz hale geldi”

O kadar berbat şeyle oluyor ki, apansızın her yerde yangın haberleri almaya başladık. Evvel Marmaris’teki yangın ortaya çıktı. Derhal takımlarımız müdahale etti. Orman yangınlarının söndürülmesiyle ilgili evvel 2, daha sonra 3 helikopter nazaranvlendirildi. Fakat hava sonucunca uçamaz hale geldiler.

O helikopterin taşıdığı su ölçüsü yangına müdahale için fazlaca kâfi değil. Uzmanların söylemiş olduği ve bizim bildiğimiz, yangın uçaklarının epey daha aktif bir biçimde müdahale edebildiği. Ancak burada bir uçak olamadı ve şu anda orman yangını devam ediyor.

“Yangın bölgesine araçla ulaşmak mümkün olmuyor”

Bunların hepsi orman içi yangını ve yangına araçla ulaşmak da mümkün olmuyor. ötürüsıyla hava karardığında helikopterler de yere inmek mecburiyetinde olduğu için rastgele bir biçimde üstten müdahale olmuyor. Büyükşehir olarak ne yapıyoruz, biz konutların kenarında yerimizi alıyoruz ve konutlara yangının sıçramamasını, engellemeye sıçrarsa da en çabuk biçimde müdahale etmeye çalışıyoruz.

“THK’da görüşecek yetkili bulamadık”

Yangından daha sonra çabucak alana intikal ettim, yangın söndürme uçağı görmedim. (THK’ye ulaşmaya çalışırken neler yaşandığının sorulması üzerine) Santral memuru çıktı. Ben kendimi tanıtarak yangın uçaklarının kullanılmasıyla ilgili yetkiliyle konuşmak istediğimi söylemiş oldum. Lakin orada bulunan arkadaş, “Yarın sabah görüşebilirsiniz saat 15.30’dan daha sonra burada kimse kalmıyor” dedi. Türk Hava Kurumu’nda görüşecek bir yetkili bulamadık.

TIKLAYIN – Türkiye’nin güneyi yanıyor!

TIKLAYIN – Marmaris’te orman yangını: Bir kişi hayatını kaybetti

TIKLAYIN – Kulis | Kılıçdaroğlu, orman yangınları için ‘THK’nın kullanılmayan uçaklarını belediyelerin kiralaması’ formülü üzerinde duruyor