Muhafazakarlar, Harvard Başkanı Claudine Gay'in istifasını bir zafer olarak görüyor

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Harvard Başkanı Claudine Gay'in Salı günü istifası, üniversitenin öğretim üyeleri, öğrencileri ve mezunları arasındaki desteğini giderek azaltan intihal iddialarının giderek artmasının ardından geldi. Ancak birçok eleştirmene göre Dr. Gay için onun ayrılışı aynı zamanda Amerikan yüksek öğrenimi konusunda artan ideolojik savaşta bir vekaleten zaferdi.

Dr. Gay'i alt etmek bir şeydi “Kocaman bir kafa derisiMuhafazakar talk-show sunucusu ve yazarı Josh Hammer, sosyal medya platformu X'te “akıl sağlığını uygarlaştırma mücadelesinde” diye yazdı.

DEI için yıkıcı bir kayıpmuhafazakar yorumcu Liz Wheeler, uyanıklık, Yahudi karşıtlığı ve üniversite seçkinciliği diye yazdı.

“Bu o DEI için sonun başlangıcı. Amerika'nın kurumlarında,” dedi intihal iddialarını gün ışığına çıkaran muhafazakar aktivist Christopher Rufo.

Geçen aya kadar, yüksek öğrenimi yeniden şekillendirmeye yönelik muhafazakar esinli çabalar, öncelikle Florida ve Teksas gibi sağ eğilimli eyaletlerdeki devlet üniversitelerinde gerçekleşti; burada Cumhuriyetçi milletvekilleri ve eyalet yetkilileri, sağ eğilimli çeşitliliği yasaklamak için yasama ve yürütme yetkilerini kullanabildiler. Akademik merkezleri yönetmek ve müfredat değişikliği çağrısında bulunmak.

Ancak Dr.'un istifası Salı günü Gay, haftalardır liderlik değişikliği çağrılarına direnen ülkenin en köklü özel üniversitesinde hareketine büyük bir zafer kazandırdı.

Kâr amacı gütmeyen muhafazakar bir eğitim kuruluşu olan Ulusal Akademisyenler Birliği'nin kıdemli üyelerinden John D. Sailer, “Yüksek öğrenimle ilgili büyük sorunlar olduğunu düşünüyorum ve Harvard bu sorunların çoğunu temsil ediyor” dedi. “Bu sorunların açığa çıkması ve yüksek öğretimin şu anda en iyi şekilde uygulanmasına ilişkin şüphelerin artması, bunun reform yelkenlerine büyük bir ivme kazandıracağını düşünüyorum.”

Doktorun savunucuları. Gay de aynı fikirde görünüyordu ve istifasının üniversitelere muhafazakar müdahaleyi teşvik edeceği ve akademik özgürlüğü tehlikeye atacağı konusunda uyardı. (Her ne kadar bazı uzmanlar, Dr. Gay'in görev süresi boyunca bile kampüste ifade özgürlüğü açısından Harvard'ı zayıf olarak değerlendirmiş olsa da.)

Harvard Kennedy Okulu'nda tarih, ırk ve kamu politikası profesörü Halil Cibran Muhammed, “Bu korkunç bir an” dedi. “Cumhuriyetçi kongre liderleri, tıpkı Vali DeSantis'in Florida'da yaptığı gibi, kolejlerin ve üniversitelerin bağımsızlığına savaş ilan ettiler. Gay'in istifası onları yalnızca cesaretlendirecektir.”

Doktorun üzerinden henüz bir ay bile geçmemişti. Gay, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Pensilvanya Üniversitesi başkanlarıyla birlikte kampüsteki Yahudi karşıtlığı konulu bir kongre duruşmasında göründü ve burada bir öğrencinin Yahudi karşıtı faaliyetlere katılma hakkını yasal olarak savundular.Konuşma ulusal düzeyde öfkeye yol açtı. Bazı Yahudi öğrenciler, öğretim üyeleri ve bağışçılar da Dr. Gay, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırılarına ve kampüsteki Yahudi karşıtlığıyla ilgili şikayetlere verdiği yanıtta çok çekingen davrandı.

Duruşmada konuşan üç başkandan ikisi artık görevde değil. (Bunlardan ikincisi, Kongre önünde ifade verdikten sadece dört gün sonra Pennsylvania Üniversitesi başkanlığından istifa eden M. Elizabeth Magill'dir.)

Salı günü Dr. Gay'in muhalifleri tanınma arayışındaydı ve bazen kendi siyasi tiyatrolarının etkinliğini övüyorlardı. Harvard eğitimli Cumhuriyetçi New York Temsilcisi Elise Stefanik şunları kaydetti: Bir deyim Dr. Gay, geçen ayki duruşmada “ABD Kongresi tarihinde en çok izlenen kongre ifadesi olarak tarihe geçti.” Cumhuriyetçi milletvekillerinin “'en prestijli' yüksek öğretim kurumlarımızın düşüşünü ortaya çıkarmak için ilerlemeye devam edeceklerine” söz verdi.

Duruşmadan önce bile muhafazakar aktivistler ve medya Dr. Gay'in beğenilen ancak nispeten zayıf akademik kaydını yeniden incelemek, bu da ana akım haber kuruluşlarının daha fazla araştırma yapmasına yol açtı.

Kamuya açık davul sesi, duruşmanın hemen ardından, Dr. Gay, diğer bilim adamlarından çalıntı yaptığı iddia edilen yayınlanmış bir çalışmanın yanı sıra Washington Free Beacon'da bir rapor almıştı.

Bu yayında Pazartesi akşamı daha fazla örnek içeren bir devam yazısı yayınlandı. Raporda, genel olarak intihal iddialarının yayınlanan bilimsel makalelerin neredeyse yarısını etkilediği belirtildi.

Fakat zamanla Dr. Siyahların siyasi katılımı üzerine çalışan bir akademisyen ve Harvard Üniversitesi'nin kampüste “ırksal adalet” olarak adlandırdığı şeyi teşvik etme çabalarının mimarı olan Gay, entelektüel açıdan dar, standartlarda gevşek ve fazlasıyla odaklanmış olarak gördüğü elit akademiye yönelik sağın daha geniş eleştirisi. kimlik sorunları.

Rakipler Dr. İdari kariyer yapmadan önce Stanford Üniversitesi ve Harvard'da okuyan Gay'in, yalnızca altı ay önce üstlendiği göreve uygun olmadığı yönündeki suçlama, destekçilerinin ırkçı olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Girişimci ve Cumhuriyetçi başkan adayı Vivek Ramaswamy, “Claudine Gay'i seçtiklerinde bu, ırk ve cinsiyet açısından ince örtülü bir alıştırmaydı” dedi. yazdı Salı günü X'te. “İşte gelecek için radikal bir fikir: *liyakat* temelinde liderliği seçin.”

Harvard, Dr. Gay uygunsuz davranmıştı; Dr. Gay, istifa mektubunda istifa kararını “şirket üyeleriyle istişare ederek” aldığını belirtti ancak ayrıntı vermedi. Bazı Harvard öğretim üyeleri ve mezunları, okulun aktivistlerin ve güçlü bağışçıların kamuoyu baskısına boyun eğdiği sonucuna vardı.

Harvard hukuk profesörü ve üniversitenin en önde gelen siyahi öğretim üyelerinden biri olan Randall Kennedy, bir kısa mesajında şöyle yazdı: “Büyük bir üniversitenin, endişe verici derecede etkili bir yanlış bilgilendirme ve gözdağı kampanyasına karşı kendisini koruyamaması beni üzüyor.”

Diğer büyük araştırma üniversiteleri gibi Harvard da büyük miktarda federal hibe ve diğer fonlarla destekleniyor ve bu, gelecekte Cumhuriyetçi milletvekilleri için potansiyel bir kaldıraç noktası olabilir.

Bir veya iki üniversite rektörünün istifasının yüksek öğrenimde daha geniş bir dönüşüme yol açıp açmayacağı belli değil. Kovid salgını geriledikçe, Cumhuriyetçi yetkililer ve eğitim aktivistleri geniş seçmen kesimlerini cinsel içerikli kitaplara erişimi kısıtlamaya yönelik kampanyalara veya “uyanıklık” ve “eşitliğe” yönelik genellikle belirsiz saldırılara dahil etmenin giderek daha zor olduğunu düşünüyor.

Yüksek öğrenim kurumlarına karşı en görünür şekilde kampanya yürüten iki Cumhuriyetçi başkan adayı – Yale eğitimli Bay DeSantis ve Harvard eğitimli Bay Ramaswamy – yarışta sürekli bir çekiş elde etmeyi başaramadı.

Okulların, başvuru sahiplerinden çeşitlilik beyanlarında bulunmalarını veya ırk ve adaletle ilgili belirli fikirlere bağlılıklarını talep etmelerini engelleme çabaları, siyasi sağın ötesinde destek kazandı.

Ancak belirli fikirlerin öğretilmesini gerektiren veya yasaklayan daha katı önlemler daha az ilgi görüyor ve aktivistlerin mülkiyet korumalarının kaldırılması ve DEI ile ilgili idari programların kaldırılması gibi diğer alanlara daha fazla odaklanmalarına yol açıyor.

Nova Scotia'daki Acadia Üniversitesi'nde akademik dil politikası üzerine çalışan bir araştırmacı olan Jeffrey Sachs, “Rufo'nun amacı halkı yüksek öğrenime karşı savaşına dahil etmekse, henüz başarıya ulaşmış değil” dedi. “Cumhuriyetçilerin çoğunluğu da dahil olmak üzere halk, Amerika'daki üniversite sınıflarında ne öğretileceğine hükümetin karar vermesini istemiyor. Somut mevzuat kendilerine değerlendirilmek üzere sunulsa bile bu fikre katılmıyorlar.”

Dana Goldstein Ve Annie Karni bu hikayenin haberleştirilmesine katkıda bulundu.