Okul, işte Valditara’nın bürokrasi karşıtı planı: “Öğretmenler ve aileler için hayatı kolaylaştıracak yapay zeka ve teknoloji”

Eğitmen

Member
Parola: bürokrasiden arındırın. Bu nedenle Eğitim ve Liyakat Bakanı, Joseph Vallettarabugün Bakanlar Kurulu’na sunulan okulun sadeleştirilmesi için üç ayağa dayanan bir Plan hazırladı: teknolojik müdahaleler, organizasyonel yenilik, düzenleyici sadeleştirme.

Bu ayaklardan ilki, adımlarını ilk atan olacak: viale Trastevere departmanına göre öğrenciler ve aileler için okul hizmetlerini iyileştirmeye hizmet eden 20 hamle; yılın başında daha fazla sayıda profesörün bulunmasını sağlamak; okul sisteminin çeşitli kahramanları arasındaki ittifakı güçlendirmek; okulları aşırı bürokratik yükümlülüklerden kurtarmak.

Bugün Cdm’de ”Okul için Sadeleştirme Planı”nı sundum. İddialı bir proje sayesinde önümüzdeki üç yılda #bürokrasihayatı kolaylaştıracağız #öğretmenlerpersoneli #okul ve aileler.

— Giuseppe Valditara (@G_Valditara) 20 Nisan 2023
“Okulu bürokrasiden arındırmak için AI ve teknoloji”

“Yaptığımız ve sürdürmekte olduğumuz ana taahhütlerden biri, okulun ana görevi olan eğitim faaliyetine konsantre olabilmesi için, okulun bürokratikleştirilmesine yönelik ciddi bir müdahale yürütmektir. Sadeleştirme Planı ile iyileştirmeyi hedefliyoruz. Okulumuzun kalitesini yeniden başlatalım ve nihayet okul özerkliğini tamamlayalım, yeni koordinasyon ve destek biçimleri tanıtalım”, dedi Bakan Valditara.

Bürokrasiden arındırma, yeni teknolojilerin – her şeyden önce yapay zeka – kullanılması sayesinde de gerçekleşebilir, bakan, kullanılması ve aynı zamanda yönetilmesi gerektiğini açıkladı: Viale Trastevere’nin sahibi, “Dikkatli bir şekilde ele alınmaları gerekiyor” diye uyardı.

Planın, “okul topluluğunu (sendikalar, dernekler, okul personeli) harekete geçiren çeşitli kategorilerin katılımı ve dinlenmesini ve kurumların sayısız yükümlülüklerinin ve karşılaşılan kritik sorunların tanınmasını sağlayan bir sürecin sonunda tanımlandığını” iddia etti. aileler tarafından ‘okul sistemine’ erişimde”.

Giuseppe Valditara: “Okulda yapay zekaya evet”

kaydeden Giuseppe Vallettara

16 Ocak 2023

Kayıtlar, geziler, profesörlükler ve ders kitapları: 2023’ün sonundan itibaren tek platform

Ama ne hakkında? 2023’ün sonunda, bugün mevcut on siteyi birleştiren ve değiştiren tek bir çevrimiçi platformla başlıyoruz. Oradan, öğrenciler ve aileler, hangi adreslerin uygun olduğunu, programları ve eğitim planlarını bilerek enstitülerin haritasını görüntüleyerek kayıt olacakları okulu seçebilecekler. Ve her zaman oradan, yıllarca eğitim ve kantin için ödeme yapabilecek, okuldan iletişim alabilecek, okul döngüsünü, kariyerini, hedeflerini takip edebilecek. IO Uygulaması, akıllı telefonlar ve tabletlerde de ödemeleri yönetmeyi ve okul hizmetleriyle ilgili bildirimleri almayı mümkün kılacak.

Spid veya Cie üzerinden tek bir girişle, bakanlıktan bireysel kurumlara kadar okulu ilgilendiren tüm dijital hizmetlere erişmek mümkün olacak: paspartu çevrimiçi etkinlikleri basitleştirmek ve daha güvenli hale getirmek için.

Platformda okullar, ekonomik zorluklar ve fiyatlardaki artış nedeniyle okul gezilerinden ve okul gezilerinden vazgeçmek zorunda kalanlara yönelik önlemleri de hızlı bir şekilde belirleyebilecekler. Hala sosyal yardım kapsamında olan dijital çözümler, devlet katkılarının daha az varlıklı ailelere ders kitapları için ödenmesini kolaylaştıracak.

İtalyan okulları ve diğer ülkelerdeki okullar çevrimiçi olarak buluşabilecek, birbirlerini eşleştirebilecek, eğitim deneyimlerini paylaşabilecek, eğitim teklifinin uluslararasılaşması için projeler geliştirebilecek, çalışma ve araştırma belgelerini değiş tokuş edebilecek, öğretim yapmanın yenilikçi yollarını paylaşabilecek.

Sonra profesörlüklerin kapsamı ile ilgili bölüm var. Pnrr tarafından öngörülen yeni işe alımlara ve bakanın vaat ettiği olağanüstü işe alımlara paralel olarak, öğretmen atama prosedürlerini hızlandırmak, onları daha şeffaf ve şeffaf hale getirmek için okul yılının başlangıcında sistemler yeniden tasarlanacak. ulusal düzeyde homojendir. Dış uzmanların çağrısı da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek ve bu da katılım sürelerini azaltacaktır.

Öğretmenler açısından, çalışanın dijital dosyası yenilenir: kağıt yok, %100 dijital ve bulutta. Bu, kariyer yeniden yapılanmasının otomatik olacağı, öğretmenlerin artık bununla idare ilgileneceği için belge üretmek zorunda kalmayacağı, emekli olmak isteyenlerin talep prosedürlerini tamamlamak için daha az zaman harcayacağı anlamına geliyor. Ve okullar, örneğin öğretmen hareketliliği durumunda bu tür belgeleri elektronik olarak değiş tokuş edebilecek ve paylaşabilecektir.

Okul sekreterlikleri için de daha az iş çünkü platform, mevcut 4 ayda artık ödeme yapılmayacak, ancak en azından yarı sürede ödenecek olan kısa ve ara sıra yedekler için gerekli faaliyetleri basitleştirmeye yardımcı olacaktır.

Yine yeni platform, kitle fonlaması ve sponsorluklar gibi alternatif ve özel finansman kaynaklarının etkinleştirilmesine hizmet edecek, okulların satın almalarının yönetimi, hesapların denetimi ve önlemlerin uygulanması için dijital süreçleri basitleştirecektir. Pnrr’de “Eğitim” bölümünde öngörülen, “Mühür” uygulaması aracılığıyla gelişmiş elektronik imzayı daha hızlı ve verimli hale getirecek, ayrıca özel okulların tanınma ve katkı almalarına yardımcı olacaktır. Bakanlık ofisleri için bir veri panosu, tek bir “banka”da veri toplayarak, bunlara dayalı olarak idari kararlar alınmasını mümkün kılacaktır.