Okul sözleşmesi, yenileme için anlaşma sağlandı. Valditara: “Tüm personele daha fazla değer biçilecek”

Eğitmen

Member
Eğitim, üniversite ve araştırma sektöründe 2019/21 ulusal toplu iş sözleşmesinin (CCNL) yenilenmesi için bugün Aran’da sendika örgütleriyle bir anlaşmaya varıldı. Ancak Uil imza atmadı: “Özlük haklarına aykırı gördüğümüz kısımlarda değişiklik yapmak için her şekilde son ana kadar çalıştık. En tartışmalı noktalar arasında: hareketlilik üzerindeki siyasi düğüm, ATA personeline değer verilmemesi, sekreterlik işinin güvencesizliği, yurtdışındaki İtalyan okullarına atıfta bulunulmaması ve inandırıcı olmayan sendika ilişkilerine ayrılmış kısım “.

Eğitim ve Liyakat Bakanı, Joseph Vallettarabunun yerine, ulusal bir toplu sözleşme hipotezinin imzalanmasına yol açan müzakerelerin tanımından tam memnuniyetini dile getirdi.

Valditara, “Yeni sözleşme, hem öğretmenler hem de ATA olmak üzere tüm okul personelinin değerini artırmaya yönelik önemli bir adımı işaret ediyor” dedi. “Öğretmen öğretmen ve rehber öğretmenin işlevleri de sözleşmelere aktarılmıştır ve bu, öğrencinin kişisinin sistemdeki merkeziliğini vurgulayarak eğitimin kişiselleştirilmesi ilkesinin kesin olarak onaylanmasını mümkün kılacaktır”.

Öğretmenler Birliği Koordinatörü Rino Di Meglio, “Ekonomik açıdan bakıldığında, kaynaklar kıt ve yaşam maliyetindeki artışı karşılamaktan çok uzak” dedi. “Ancak, okul kısmı için, her şeyden önce eğitim faaliyetinin iş tarafından tanınması olmak üzere bazı önemli düzenleyici iyileştirmeler elde etmeyi başardık. Başlangıç noktası dikkate alındığında kayda değer sonuçlar elde ettik. Ancak şimdi 2022-24 Ulusal Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri hemen başlayacak” dedi.

Sözleşmenin tanımı, 22 Kasım’da bakan ile sendikalar arasında imzalanan ve zamları derhal ödenecek hale getirmenin yanı sıra, sözleşmenin yenilenmesi için Aran ile sendikalar arasında toplu pazarlığa açık hale getiren siyasi anlaşmanın sonucunu takip ediyor. eğitim sektörü toplu iş sözleşmesi, ek mali kaynaklar, 2022 yılı bütçe kanunu tarafından eğitim teklifinin (Fmof) iyileştirilmesi için fona tahsis edilen 300 milyon avroya eşit. Bu, öğretim kadrosu için aylık 124 avroluk ortalama bir artışın belirlenmesine yardımcı oldu.

Daha fazla hükümle, güvencesiz öğretim ve idari, teknik ve yardımcı personele tanındı (ata) kullanımına izin veren daha fazla koruma üç ücretli izin kişisel veya ailevi nedenlerle.

Kasım siyasi anlaşmasının taahhütleri de hayata geçirildi ve öğretmenlerin profesyonel maaşlarında istikrarlı artış (Rpd), genel olarak yeniden ifade edilen bir değere yol açar; aylık 194,80 Euro ile 304,30 Euro arasında değişiyor ve daha fazla artış yan bireysel tazminat (Cia), genel olarak yeniden ifade edilen bir değere yol açar; 79,40 Euro ile 87,50 Euro arasında değişiyor.

Buna ek olarak bir de %10 maaş artışı tarafından finanse edilen öğretmenler için ek saatler fmof.

Son zamanlarda başlatılan faaliyetlerle ilgili olarak, öğretmenler ve danışmanlar kahramanlardırolarak çerçeveleyen sözleşme ile uygulanmıştır. profesyonel işlevler ve bakanlık tarafından bu yönde verilen kesin bir taahhüdün ardından onları müzakereye geri getirir.

Sözleşmede ATA personeline de önemli bir teşekkür verildi. Nitekim eğitim kurumlarının ATA personeli ile ilgili alanlarının yeniden düzenlenmesi ve yaklaşık 182.000 Çalışandan oluşan bir kitleye profesyonel gelişim için somut fırsatlar sunulması öngörülmüştür. Bakan Valditara’nın katkıları sayesinde, göreli ekonomik konumlarda önemli bir artış için gerekli mali kaynakları bulmak mümkün oldu.

Bu doğrultuda, sözleşme şunları öngörmektedir: engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik nitelikli bir yardım faaliyetini desteklemek için bir profilden operatör profiline kadar dikey mesleki gelişimlerin etkinleştirilmesi. Müdahale, öngörülen sözleşmeye dayalı mali kaynaklar kullanılarak gerçekleştirildi (yılda 36,9 milyon Euro’ya eşit ücret faturasının %0,55’i); üç yıllık bir sıralamaya dahil edilmek üzere daha hızlı bir eğitim ve değerlendirme süreci yoluyla ekonomik pozisyonlara erişim prosedürlerini basitleştirin.

Bakanlık, ATA personelinin ekonomik pozisyonların atanmasına yönelik eğitimini sağlamak amacıyla, ek mali kaynakların tahsis edilmesini öngören Pa 2 Kanun Hükmünde Kararnamede yapılan bir değişikliği de desteklemiştir; yeni yatay ekonomik konumlar atfetmek. Hatta 56.103 ekonomik pozisyonun 13 ay boyunca toplam devlet brüt değeri için atfedilmesinin eşit olduğu mevcut durum karşısında. 66.944.857,50 Euroek ekonomik pozisyonların tahsisini ve/veya şuna eşit herhangi bir ekonomik yeniden değerlemeyi finanse etmek için müzakere için ek kaynaklar sağlanmıştır: 72.031.852,50 EUR brüt durum; ATA personelinin ve genel ve idari hizmetler müdürlerinin (Dsga) üst düzey kişilerinin, üç yıllık bir görevlendirmenin mümkün olacağı yeni bir yetkililer alanı aracılığıyla değerlendirilmesine olanak sağlayacak yeni bir profesyonel profiller sistemi kurmak “yüksek mesleki yeterlilik” ataması (aylık 60 Euro maaş artışı ile), C alanını (bugüne kadar hiç kullanılmadı) ortadan kaldırmak ve bir geçiş aşamasında, okullarda Dsga rolünü en az üç yıl boyunca yürüten mevcut vekil idari asistanların seçici prosedürlerle bu alanda olası istikrara kavuşturulması rezerve. Mevcut DSGA’lar, feshedilene kadar yüksek nitelikli bir pozisyona atanma hakkını koruyacaktır.