Okul, tarihi güvencesiz işçilerin isyanı: “Sıralamada haksız yere geçildi. Ve yakında işsiz kalacak.” TAR'a itiraz hazır

Eğitmen

Member
Anna Ranzino 10 yıldır öğretmenlik yapıyor, vekil, her yıl sözleşmeleri yenileniyor. “Bütün hayatım mesleğim ve çocuklarım etrafında dönüyor. Benim sorunum? Eylül ayında artık bir işim olmayacak.” Onun hikayesi, 250 bin geçici okul çalışanının “üç yıllık öğrenciler” Koordinasyonunu hesapladığını anlatıyor. Kızgın, cesareti kırılmış, hayal kırıklığına uğramış: “Öğretmenlerimiz işten atılıyor, haksızlık: yıllar Kurbanların kararnameyle ortadan kaldırıldığı” mesajıyla Valditara liderliğindeki Eğitim ve Liyakat Bakanlığı'nı protesto ediyorlar. Kim onlar ve neler oluyor? Bunlar en az üç yıldır öğretmenlik yapan geçici öğretmenler – ama çoğu çok daha uzun süre hizmet verenler – son yıllarda kalifiye olma ve daha sonra kadrolu profesörlüğe erişme fırsatı bulamayanlar için 2014'ten bu yana olanak sağlayan hiçbir yol açıklanmadı.

Pnrr'ın baskısıyla Draghi hükümetinin başlattığı işe alım reformu umut verdi: Disiplin ve eğitim stajlarına uygulanan teknolojiler ve metodolojiler konusunda üniversitelere verilen niteliklerin şahsen ve yalnızca küçük bir kısmı çevrimiçi olarak edinilmesine yönelik kurslar. sınırlı sayıda yer. Şu şekilde çeşitlendirilmiştir: 4 Ağustos 2023 tarihli kararname ile üç yıllık öğrenciler için 30 eğitim kredisinden (CFU) oluşan dersler; önceki sistemin (bakan Bussetti) 24 kredisine sahip olan üç yıllık olmayan öğrenciler için 36 kredi; son olarak 3 yıldan az yedek işi olan geçici işçiler ve yeni mezunlar için 60 kredi.

Okul, öğretmen nitelikleri reformu kötü bir başlangıç yapıyor: ücretli kurslar ve ücretsiz stajlar. Protesto: “Sürdürülemez maliyetler”

kaydeden Ilaria Venturi

05 Mart 2024

'Kafesteki öğretmenler' ve destek

Meloni hükümetinin, halihazırda yeterliliğe sahip olan ve farklı bir konuda başka bir yeterlilik almak isteyenler ('kafesteki öğretmenler' olarak adlandırılanlar) ve destek konusunda uzmanlaşanlar için kurslara daha erken başlaması dışında: 30 eğitim kredisi, tamamı uzaktan , sınırlı sayıda olmadan. Çevrimiçi üniversiteler herkesi şaşırttı, güzel bir hediye, biz zaten sunulan kursların üçüncü turundayız.

Okul, destek affı geliyor: Geçici işçiler için hafif uzmanlık kursları, ayrıca yeterliliği yurt dışında elde edenler için

kaydeden Ilaria Venturi

29 Mayıs 2024

Ancak henüz kalifiye olmayanlar için kurslar, üniversitelerin duyuru yayınlaması anlamında şimdi başlıyor: Kayıt olmanız ve yerlerin sınırlı olması nedeniyle alınmayı umut etmeniz gerekiyor. Durumu daha da kötüleştiren ise Milli Eğitim ve Liyakat Bakanlığı'nın yedek öğretmenlere yönelik il sıralamalarının (Gps) yeniden açılmasıydı. İki yıl süreyle geçerlidirler ve iki grup içerirler; ilki konuda yeterliliğe sahip öğretmenler için, ikincisi ise vasıfsız öğretmenler için. Sonuçları: Bakanlık tarafından yeterlik kurslarına erişim fırsatı verilenler ilk gruba kaydolacak; buna sahip olmayanlar ikinci kademede kalmaya zorlanacak ve bu nedenle binlerce meslektaş tarafından topluca geçilecekler.

Sonuçlar Anna Ranzino'dan ve onun durumundaki pek çok kişiden geliyor: “Bizim için son söz: işsiz kalmak”. Protesto sosyal medyada dolaşıyor ve yakında TAR'a ulaşacak. Triennalisti koordinasyonu, itirazı başlatmak için 31 Mayıs'a kadar ([email protected]) üyelikleri topluyor.

Okul, müdür rekabeti daha başlamadan başarısızlıkla sonuçlanabilir: bakanlık yüzlerce itiraz riskini göze alır

kaydeden Salvo Intravaia

30 Mayıs 2024

“Sonsuz bir kabusa fırlatıldık”

“Sonunda, her zaman öğrettiğimiz konuya hak kazanma fırsatı vermeden, her şeyin rafa kaldırıldığı yıllardan sonra, biz geçici öğretmenler için umut yeşermiş görünüyordu. Ama hayır, bu olmadı, tam tersine! Biz tarihsel güvencesiz işçilerin durumunu daha da kötüleştiren ve bizi sonsuz bir kabusa fırlatan bir şeyle karşılaştık” diyor Mila Bosio, 52 yaşında, mezun, 4 yıldır öğretmen. “Mezun olduğumda Multimedya İletişim Teknolojileri ve Teknikleri alanında rekabetçi dersim henüz aktifleşmemişti ve 15 yıl boyunca babaanneme baktıktan sonra öğretmenlik dünyasına yeniden girmeyi denemeye karar verdim. Annem öğretmendi ve bu nedenle bu misyonun DNA'mda olduğuna inanıyorum.”

“Uzun yıllarda 1.400 öğrencim oldu”

Virginia StasiFaenza'daki bir teknik enstitüde öğretmen olan matematikçi şunları yaptı: “Son yıllarda ortaokul ve lise arasında yaklaşık 1.400 öğrencim oldu ve onlara resim yapmayı öğrettim.” Sonunda rekabetçi sınıfında (Sanat) kalifiye olmak istiyor. Mümkün değil. “Eylül ayından itibaren muhtemelen çalışmayacağım ya da eğer çalışırsam, bunu 8 yıllık hizmet hayatım boyunca kısa süreli görevler veya ikameler yerine, tek bir okulda yıllık öğretmenlik pozisyonuna sahip olmama izin veren koşullardan çok daha kötü koşullarla yapacağım. ve iki ya da Üç değil”.

Virginia Stasi, üç yıllık öğrenci koordinasyonunun sözcülerinden biri: “Protestomuz meslektaşlarımıza karşı değil, herkese hak kazanma fırsatı vermeyi beklemeden GPS'i yeniden açmayan bakanlığa karşıdır.” Şimdi istedikleri şey “aynı zamanda bizim için de çevrimiçi kurslar”. Üniversite öğrencilerinin daha önce ücret konusunda protesto ettiği yeterlik derslerinin sorunları arasında, kabul edilmeden önce emin olunmadan yalnızca bir üniversiteye kayıt yaptırılabilmesi engeli de var. En azından Bologna Üniversitesi durumunda, geri ödemesi mümkün olmayan 100 avro ödeyerek.